Бизнис

Бил Гејтс најбогат во светот, Доналд Трамп на 544. место

Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс одново е на првото место на листата на најбогатите луѓе во светот на магазинот „Форбс“, откако за една година неговото богатство пораснало од претходните 75 на 86 милијарди долари.

Продажбата на Нов пензиски фонд прв чекор од целосно заминување на НЛБ од Македонија?

Ќе донесе ли 2017 година големо преструктуирање во македонскиот финансиски сектор е прашање што станува се поактуелно ако се земат предвид неодамнешните најави за продажба на НЛБ Нов пензиски фонд, компанија која раководи со два пензиски фонда во земјава тешки околу 370 милиони евра.

Голема зделка: „Македонски железници“ бара струја за 40 милиони денари

Јавно претпријатие за железничка инфраструктура „Македонски железници – Скопје“ распиша оглас за набавка на електрична енергија. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 40.000.000 денари, а главен критериум за доделување на договорот е најниската цена.

 

„Макпетрол“ планира добивка од 5,6 милиони евра во 2017 година

Управниот одбор на „Макпетрол“ АД Скопје планира во наредната година компанијата да оствари промет на енергенси во количество од 293,2 илјади тони при што главен акцент е ставен на зголемување на прометот на мало каде се планира пораст

Сашо Давитковски продаде акции од „Скопски пазар“

Согласно правилата за котација ја известуваме јавноста дека лицето Сашо Давитковски, Претседател на Управен одбор на Скопски Пазар АД Скопје продаде 183 обични акции што е 0,26% од вкупниот број на акции со право на глас во друштвото, соопшти компанијата преку Македонската берза.

Продажбата на „НЛБ Нов пензиски фонд“ може да ја „раздрма“ Македонската берза

Откако словенечката НЛБ најави дека го продава друштвото за управување со пензиски фоднови НЛБ Нов пензиски фонд кое управува со еден задолжетелен и еден доброволен пензиски фонд во Македонија, двата тешки 370 милиони евра може да се очекува да се размрда

Скопскиот аеродром на листата на најдобрите 10 во Источна Европа

Скопскиот аеродром Александар Велики, со кој оперира ТАВ Македонија, е рангиран меѓу десетте најдобри аеродроми во Источна Европа за 2017 година, на Светските Аеродромски награди, одржани неодамна во Амстердам, во организација на реномираната британска организација Skytrax.
 

Бензините и дизелот поевтинуваат за два денара

​Бензините и дизел горивата од полноќ ќе поевтинат за два денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата малопродажна цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе биде 65 денари, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 67 денари за литар.

НовоЛото 7/34 збогати тетовчанец за 10 милиони денари

22 –то коло на НовоЛото 7/34, чие извлекување се одржа на 18.03.2017 година на ТВ Сител, го донесе и петнаесетиот добитник на главната премија од постоењето на НовоЛото 7/34. 

Форд со инвестиција од 600 милиони евра во Германија

Автомобилскиот гигант Ford инвестира 600 милиони евра во склопување возила во областа Сарлуис, Германија, каде се подготвува терен за производство на новата генерација Ford Focus.Со инвестицијата следуваат подобрувања во ефикасноста на трошоците и продуктивноста на производството во оваа област.