Бизнис

Малите земји треба да се поврзат за поголем економски пораст и полесен извоз

Денеска во „Александар Палас“ се одржува тркалезна маса на тема „Позицијата на малите земји во меѓународната економија – предности и недостатоци“ ќе организира Стопанска комора по повод 95-годишнината од коморското организирање во Македонија.

(Фото) Како изгледа поликлиниката на „Аџибадем Систина“ во Битола

Како што вчера објави еМагазин, Клиничката болница „Аџибадем Систина“ инвестираше во отворање на својата прва поликлиника во Битола. Таа се наоѓа во близина на центарот на Битола, на површина од преку 500 квадратни метри. Новата поликлиника

Звучни имиња на компании и бизнисмени на најновата листа должници на УЈП

Управата за јавни приходи ja објави листата на должници бр.2/2017 за долгови доспеани до 31.10.2016 и неплатени до 31.01.2017 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување

Граничниот премин Евзони отворен за сообраќај

​Граничниот премин Евзони деенска е прооден за сите видови на возила, а блокадата од трактори е отстранета, соопшти АМСМ. Поради штрајк на грките земјоделци Евзони беше затворен за секаков вид сообраќај од 30-ти минатиот месец. 

Започнуваат подготовките за Саем на градежништво

На Скопски саем започнуваат подготовките за 14от Меѓународен саем на градежништво, градежни материјали и градежна механизација и 7от RealExpo - Меѓународен саем на недвижности, кој од година во година забележува сè поголем интерес кај граѓаните

Стопанската комора на Македонија одбележува 95 години работење

Стопанската комора на Македонија денеска одбележува јубилеј, 95 години од коморското организирање и работење во Република Македонија. По тој повод, организира тркалезна маса на тема „Позицијата на малите земји во меѓународната економија - предности и недостатоци“.

Интернет груп инвестмент: Го продадовме уделот во „Графички центар”, платите за вработените ќе бидат исплатени

Со одлука на Управниот одбор на компанијата, донесена на 12.12.2016 година а спроведена во Централниот регистар на РМ на 15.02.2017 година, компанијата „Интернет груп инвестмент“ го продаде својот удел во „Графички центар” ДОО Скопје

Февруари 16, 2017 Бизнис Никола Осило

Живко Мукаетов назначен за претседател на Македонско-српскиот деловен совет

Во пресрет на одбележувањето на 95-годишнината од своето постоење, Стопанската комора на Македонија основа Македонско-српски деловен совет, со цел развивање на трговските контакти, насочување и унапредување на извозно-увозните можности на

Февруари 16, 2017 Бизнис Никола Осило

„Орка холдинг“: Го продадовме уделот во „Графички центар“, односно МПМ, платите ќе бидат подмирени

Со одлука на Управниот одбор на компанијата, донесена на 12.12.2016 година а спроведена во Централниот регистар на РМ на 15.02.2017 година, компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје го продаде својот удел во „Графички центар” ДОО Скопје

Коморите на Македонија и Србија апелираат за брзо решавање на блокадата на Евзони

Стопанските комори на Македонија и Србија апелираат што поскоро да се реши проблемот со блокадата на граничниот премин Евзони и да се овозможи слободен проток на луѓе и стоки зашто во спротивно, како што беше речено