Бизнис

Заклучена стечајната постапка: „Стружанка“ престана да постои

Централниот регистар на Република Македонија постапувајќи по пријавите за заклучување на стечајната постапка и за упис на бришење на акционерско друштво за производство на волнена,памучна,свилена трикотажа и пердиња „Стружанка“ АД Струга во стечај донесе

Александра Ивановска нова директорка на „Хофман-Ла Рош“ во Македонија

Централниот Регистар на Република Македонија постапувајќи по пријавата за упис на промена на овластено лице за застапување на швајцарската фармацевтска компанија „Хофман-Ла Рош“ - претставништво во Македонија донесе решение со кое се одобрува пријавата.

 

Мултимилионска набавка: ЕЛЕМ бара градежна механизација на повик за РЕК Осломеј

АД Електрани на Македонија - Скопје распиша оглас за набавка на услуга од градежна механизација на повик за РЕК Осломеј. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 36.100.000 денари, а главен критериум за доделување на договорот е најниската цена.

 

Дизелот поскап за еден, а суперот-98 за половина денар по литар

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за еден денар по литар, а цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Купот на УЕФА му донесе историски рекорден број на патници на скопскиот аеродром

Вкупно 2.027.344 патници патувале преку скопскиот и охридскиот аеродром во 2017 година, што претставува пораст од 13% споредено со 2016 година, соопштуваат од ТАВ Македонија, сумирајќи ги податоците за авиосообраќајот за изминатата година. 

Wizz air ја најави австриската база во Виена, со три авиони и 17 нови ниско-буџетни дестинации

Wizz Air, најголемата ниско-буџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа и една од најбрзо растечките авио-превозници во Европа, денес објави дека ќе ја додаде Австрија како 44-та земја во нејзината мрежа воспоставувајќи базни операции на аеродромот во Виена.

Промени во Управниот одбор на Стокопромет

Весна Станоевска е назначена за претседател на Управен одбор во Акционерско Друштво за производство и промет на големо и мало со стока и сточарски производи Стокопромет АД извоз-увоз Скопје. Таа доаѓа на местото на Марија Петрушевска која досега беше 

Милионска зделка: Кој ќе ги осигура возилата на „Македонска пошта“

АД „Македонска пошта“ распиша оглас за осигурување на моторни возила и мопеди при регистрација и зелен картон. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 2.000.000 денари, а главен критериум за доделување на договорот е најниската цена. 

Управата за водење матични книги вработува 25 лица

Министерство за правда - Управа за водење на матични книги распиша оглас за вработување на 25 лица на определено време со договор на дело. Се бараат 20 кандидати со завршено средно образование и 5 кандидати со завршено високо образование. 

Исклучени камерите за следење во живо на состојбата на патарините и граничните премини

Камерите кои беа поставени на граничните премини и на патарините за да можат граѓаните во живо да ја следат фрекфенцијата на возила веќе неколку месеци не работат.