Македонија

Груевски: Нема да се мешам, ниту да сугерирам кој да биде претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не планира да се меша во одлуките на делегатите, ниту да им сугерира кого да поддржат и одберат за иден претседател на партијата. Остава тие сами да одлучат, а кандидатите да водат 

Заев ја поздрави одлуката на членовите на ДИК да си поднесат оставки

Премиерот Зоран Заев ја поздрави одлуката на членовите на Државната изборна комисија да ги вратат парите од бонусите, како и оставките на дел од нив, кои ги оцени како морален чин.Премиерот додаде дека истовремено тие испратиле и сериозна порака на морално и етичко однесување, по реакциите на јавностa.

Притвор и за спасувачот на Зијадин Села

Членот на собраниското обезбедување, Абдулфетах Алими од кумановско Оризаре кој го спасуваше Зијадин Села доби 30 дневен притвор за настаните од 27. април, пренесува А1Он. Тој во судот се појави со адвокатка од каде со полициско комбе беше пренесен во затворот во Шуто Оризари. Алими е обвинет по член 313 од КЗ за непостапување во службата, односно според обвинението тој ги дал клучевите од собраниските врати.

Сите членови на ДИК поднесоа оставка?

Членовите на Државната изборна комисија, (ДИК), Виолета Дума и Игор Милев поднеле барање за престанок на функцијата, потврди за Телевизија 24, Виолета Дума, а оставката на претседателот на ДИК Чичаковски, самиот ја потврди за МИА. 

Претседателот на ДИК Чичаковски поднесе оставка

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата.  Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин. 

На 19. декември ќе се знае дали семејството на убиениот Рами Јусуфов, ќе добие 1 милион евра отштета

Основниот суд Скопје 2 на 19. декември ќе ја соопшти пресудата за случајот во кој семејството на убиениот Рами Јусуфов, од Љуботен бара 1 милион евра отштета.

СЈО: Прифатено барањето за заштита на законитоста во случајот на Едмонд Темелко

​Врховниот суд на Република Македонија на 6 ноември годинава донесе пресуда со која го уважи Барањето за заштита на законитоста поднесено од Специјалното јавно обвинителство, а со која е утврдено дека со решението на Кривичниот совет на Одделението

ВМРО-ДПМНE исклучи 16. делегати од Конгресот

Во врска со шпекулациите дека неправедно се исклучени 16 делегати од конгресот, ВМРО-ДПМНЕ ја информира јавноста: Едно лице е исклучено заради тоа што е починато. Останатите заради тоа што се вработени или функционери во МНР, МВР или регулаторни тела каде со закон е забрането да членуваат во партиски тела, велат од партијата.

И притворените Мукоски, Тарчуловски и Василевски се делегати на конгресот на ВМРО-ДПМНЕ

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски и Сашо Василевски кои добија 30 дневен притвор поради упадот во Собранието на 27. април годинава се на листата на делегати кои треба да галасаат на 16. Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ кој ќе се одржи на 22 и 23. декември во Валандово.

Семејствoто на убиениот Јусуфи од Љуботен, бара 1 милион евра oтштета од Тарчуловски и државата

Елмаз и Зенеп Јусуфови, синови на убиениот Рами Јусуфов од Љуботен во воениот конфликт од 2001 година отворија судски процес против државата Македонија и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски и бараат отштета од 1 милион евра. Денеска во Основниот суд Скопје 2 е закажано ново судско рочиште за овој случај.