Прошетај се

(ВИДЕО) Како изгледа најлуксузниот хотел во Европа?

На неколку метри од плоштадот Пуерто дел Сол во Мадрид се издига една од најкомплексните градби во шпанската престолнина- претворање на седум напуштени згради од почетокот на XX и XIX век, во луксузен комплекс со хотел со пет ѕвездички, галерија и 22 стана, пишува шпанскиот весник  Expansion.

Топ 10: Кои е најдобрите градови во светот за шопинг

Секоја година, читателите на магазинот Travel + Leisure одбираат најдобри места низ светот во различни категории –хотели, ресторани,  места за одмор и слично.

TripAdvisor: Кои се топ 10 нaјлуксузни ресторани во Грција

Десетте најлуксузни ресторани во Грција за 2017 година за кои гласаа корисниците на светската водечка туристичка платформа TripAdvisor се наоѓаат во Атина, Санторини, Родос и Крф.

(ФОТО) Десет села од бајките кои всушност можете да ги посетите

Секој од нас од време навреме добива желба да избега од „сопствената кожа“, да го напушти начинот на живеење, да отпатува и никогаш да не се врати. Bored Panda направи предлог-листа на села за бегство од повеќе земји во светот кои иако изгледаат како да се од бајките постојат во реалноста.

 

Ранг листа: Држави кои немаат аеродроми, планини, дрва, плажи, алкохол....

САД имаат 13.513 аеродроми, кои се секако повеќе од потребите на земјата. Италија има 53 места кои се дел од листата на светско наследство на УНЕСКО. Шведска има неверојатни 267.570 острови.

Бангкок е најпосетуван град во светот во 2017 година

Бангкок со 20,2 милиони меѓународни посетители се најде на првото место на Mastercard Global Destination Cities Index, на листата од 30 најпосетувани градови во светот во 2017 година.

 

(ФОТО) еМагазин во манастирот Острог во Црна Гора: Место на верба за оние кои веруваат во чуда

Сместен вдалбнат во карпа на 900 метри надморска височина помеѓу Никшиќ и Подгорица во Црна Гора, Манастирот Острог е чудо на природата.

(Фото) Сте го посетиле ли музејот на Матка, раскажува приказна која вреди да се види и слушне

Над 3.000 лица го посетија првиот Изложбен центар за електрична енергија – Матка, само три месеци по официјалното отворање за посетителите. 

(ФОТО) Место кое мора да го посетите: Паличкото езеро направено од солзи

Ако сакате одмор во природа како од бајка, каде можете да се бањате, да шетате и да уживате, Паличко езеро е вистнското место за Вас.

Убавините на Клисура: Рајот и пеколот насликани на фрескоживописот во црквата „Свети Никола“

Во селото Клисура во близина на Демир Капија веќе два века постои црквата „Свети Никола“.  Источно од селото во негова непосредна близина црквата Св. Никола е подигната во XIX век, а фрескоживописана во 1879 година.