Прошетај се

Работи кои не сте знаеле дека можете да ги направите во Албанија

Албанија често се потценува како туристичка дестинација, а не треба да се потценува.Земјата ги носи трагите од комунистичко минато, но во последните децении ситуацијата е променета. Наместо да патувате во Грција, Италија и Хрватска, зошто да не одите во Албанија? 

(Фото) Кој е најдобриот хотел во светот?

Кои се најдобрите хотели во светот? Одговорот на ова прашање го дава годишната ранг листа на TripAdvisor. Рангирањето се базира на рејтингот на корисниците на страницата.

(Фото) Дестинации каде што инфраструктурата попушта поради големиот број на туристи

Американски „Си-ен-ен“ објави листа на 12 дестинации кои треба да се избегнуваат во 2018 година.

Кои се топ 10 нејевтини места за живеење во 2018 година

За оние кои се љубители на патувања, истражување на нови градови, култури и традиции, следнава листа ќе биде идеална.

(Фото-галерија) Убавото време ја преполни Попова Шапка викендов

Иако со задоцнување, стартуваше новата скијачка сезона на Попова Шапка. Убавицата на „Шара“ викендов е полна со посетитетли. Колоните возила кон овој македонски скијачки бисер каќуваат дека не е заборавен.

(ВИДЕО) Најубавата железничка пруга во светот

Швајцарија ја изгради најубавата железничка пруга, каква што нема никаде. Оваа пруга поминува низ прекрасна планинска падина. Со тоа инженерите го создадоа најпрактичниот железнички пат во светот.

Најчеста викенд дестинација за Македонците: Како Банско стана монденско европско скијалиште

Зимскиот центар Банско во Бугарија во изминатите неколку години стана најчесто викенд одредиште за Македонците, но и едно од најпосетените скијалишта за време на ски сезоната. 

(ФОТО) Осум дестинации во Европа кои треба да ги посетите во 2018 година

Речиси секое новогодишно ветување или желба е поврзано со патување - да појдеме до непознати дестинации, да доживееме различни емоции, да откриеме егзотични предели или диви места.

(Галерија) Попова Шапка пред новата сезона: Може ли заспаната убавица да го врати стариот сјај

Попова Шапка чека повеќе снег за да ја почне новата сезона. Едвај педесетина посетители, пред се семејства кои ги донеле своите деца на малку снег и чист воздух, беше сликата од таму овој викенд.

(ВИДЕО) Како изгледа најлуксузниот хотел во Европа?

На неколку метри од плоштадот Пуерто дел Сол во Мадрид се издига една од најкомплексните градби во шпанската престолнина- претворање на седум напуштени згради од почетокот на XX и XIX век, во луксузен комплекс со хотел со пет ѕвездички, галерија и 22 стана, пишува шпанскиот весник  Expansion.