Прошетај се

(Галерија) Охрид на море

2.30 попладне. Конечно по 1 час патување со автобус од Драма до Кавала стигнавме во некогашната мека на производство на тутун. Грците одсекогаш ми биле slow motion, се морало во секое село да се застане. Никој никаде не брза.

(Галерија) Под сенката на Солунска глава, Даутица е вистинска убавица

Даутица 2.178 нм мислев дека е лесна тура за планинарење. Но, не е. Не е тешка, ама не е ни лесна.По искачувањето од над планинарскиот дом Папрадиште, првиот дел од патеката поминува низ шума, нискостеблести растенија при што ако не носите нешто долго, нема да ви биде пријатно. Се поминува и низ високи папрати, па имате чувство дека сте во џунгла. Кога ќе се најдете среде нив, сфаќате од каде Папрадиште го добило името.

(Галерија) Јадранот летово мами се повеќе туристи: Кои се десетте најубави плажи во Хрватска

Хрватска има над 1.000 острови на својата територија. Вкупно земјата има над 5.700 километри крајбрежје. Бреговите на повеќето плажи не се песочни. Но чистата вода и восхитувачката медитеранска клима привлекуваат илјадници туристи секоја година. 
 

Хедонизам во Миконос

Миконос на светскиот џет-сет му го откри Џеки Кенеди во шеесетите години на минатиот век, кога со својот пријател, грчкиот милјардер Аристотел Оназис, ја вкотвија јахтата „Кристина„ токму покрај овој најпознат грчки остров, дел од Кикладите.

Македонците го откриваат Санторини

Грчкиот остров Санторини е се почесто барана дестинација за летување во Грција, за тие кои ги сакаат грчките острови, наместо Халкидики, велат од туристичките агенции. Интерес традиционално Македонците имаат и за островите Скијатос, Закинтос, Лефкада, Тасос, Иос, Кефалонија...

(Галерија) Фибула ви ја препорачува Анталија за лето 2015

Во зависност од личните афинитети, секој од нас избира различен начин како ќе го помине летниот одмор.Но ако сте за тоа, хотелот да ви ги овозможи сите удобности кои ќе ги посакате и она што не можете да замислите, Турција е неприкосновена во тој дел.

(Галерија/Видео) Македонски нуркачи ги доловија убавините на нови делови на подводната пештера Врело

Македонските нуркачи од клубот „Акватек“ и спелео- нуркачкиот клуб „Врело“ ја продолжија својата истражувачка експедиција во пештерата Врело на Матка. Нуркачите од овие клубови истражуваа нови премини и нови делови на подводната пештера во должина до 200 метри, како и кај пределот околу салата наречена Пеони, која се наоѓа на 150 метри под влезот на пештерата. Целта на оваа домашна експедиција е истражување и скицирање на подводно подземните канали на Врело.  

(Галерија) Од Руен не очекував ништо, а добив тоа што не очекував

Иако сум дете од Истокот, Руен 2.252 ми беше прв врв што го искачив во тој дел од Македонија. Западот што уште еднаш ми се потврди е поживописен, богат со шуми и води, но и тука има своја убавина.

(Галерија) Седум чуда на Хрватска

Хрватска е убава земја со излез на Јадранското Море, која треба да ја посетите, ако се уште не сте. Населението на земјата е 4.4 милиони луѓе. 20% од БДП на државата доаѓа од секторот на туризмот. Видете кои се 7-те најубави места во земјата:

(Галерија) Шара блесна со својата шареноликост, а Лешница вистина е Швајцарија

ПК Македон беше дел од 20-от Меморијален марш „Марко Илиевски“ на ПК Тетекс , при што заедно со планинари од повеќе планинарски клубови ја искачувавме месноста Горна Лешница.