Прошетај се

(Галерија) Шара блесна со својата шареноликост, а Лешница вистина е Швајцарија

ПК Македон беше дел од 20-от Меморијален марш „Марко Илиевски“ на ПК Тетекс , при што заедно со планинари од повеќе планинарски клубови ја искачувавме месноста Горна Лешница.

 

(Галерија) Како изгледа луксузно летување со пет ѕвезди во Грција

И додека Македонците се навикнати да одат на летување во Грција во апартмани или некое некатегоризирано сместување, една од најдобрите туристички дестинации во светот нуди и многу поразлично летување, односно со пет ѕвезди. Сте се запрашале ли како изгледа луксузот на петте ѕвезди во грчките хотели.

(Фото) Најдобриот ресторан во светот

Шпанскиот ресторан „Ел Селер де Кан Роса“ е прогласен за најдобар на доделување на наградата Најдобри 50 светски ресторани во Лондон. Ресторанот кој го водат браќата Хоан, Хорди и Хосеп Рока оваа тутула ја доби и во 2013 година.

(Галерија) Не ги сакате летните горештини: Девет дестинации каде може да се разладите

Летната мечта на повеќето луѓе е да се излежуваат на плажа и да се "пржат" на сонцето. Ако не сте љубител на горештините, тогаш овие 9 дестинации се за вас. Ова се неколку интересни места со свежа клима, каде може да отидете за време на европското лето.

Нов водич за патувања низ Македонија

Oд неодамна започна со работа веб сервис/водич за патувања низ Република Македонија, www.tourguide.com.mk. Овој водич е наменет како за туристите кои доаѓаат во посета на Македонија, така и за нашите граѓани.

Како во бајка: Топ 10 најубави острови во светот

Познатата веб - страница за туристички патувања, TripAdvisor, направи листа на најдобрите 10 острови според коментарите и оценките на оние кои веќе ги посетиле.

(Галерија) Бегство во Неа Мармарис

Колега од работа ми вика, ај додека си во Грција, направи некоја репортажа, што обичните Грци мислат за „Турски поток“, прашај ги како им оди со Ципрас, што мислат тие за можниот банкрот... Ах, што да ги прашам Грците. Имам чуство дека ние Македонците повеќе сме загрижени за можниот банкрот на Грција, отколку самите Грци

(Галерија) Велигден во Торони

До пред некоја година ретко кој од Македонија знаеше за грчкото село Торони, кое се наоѓа на крајот од вториот крак на Халкидики.Вообичаено дестинации за Македонците, кои се едни од најбројните туристи во Грција се туристичките места на првиот крак на Халкидики и островите Закинтос, Лефкада…

(Галерија) Ексклузивна репортажа од Израел: Чекориме по патот на Исус

Да се раскаже Израел е тешка задача, да се почувствува Израел е премногу едноставно, таму се’зрачи со јака и посебна енергија.Израел преку слики и зборови, може да биде големо искуство за секое сетило.Центарот на светот е точно во Израел, на меѓата меѓу  Европскиот, Азискиот и Африканскиот Континент. Токму таму е сместена „Светата Земја“.

Најголемиот и најскапиот бродски апартман во историјата

Сопствениците на познатиот брод Regent Seven Seas ги открија плановите за најголемиот и најскапиот бродски апартман во историјата. Овој брод ќе прима само 750 гости и ќе има најголем просторен капацитет по глава на патник.