Прошетај се

(ФОТО) Десет села од бајките кои всушност можете да ги посетите

Секој од нас од време навреме добива желба да избега од „сопствената кожа“, да го напушти начинот на живеење, да отпатува и никогаш да не се врати. Bored Panda направи предлог-листа на села за бегство од повеќе земји во светот кои иако изгледаат како да се од бајките постојат во реалноста.

 

Ранг листа: Држави кои немаат аеродроми, планини, дрва, плажи, алкохол....

САД имаат 13.513 аеродроми, кои се секако повеќе од потребите на земјата. Италија има 53 места кои се дел од листата на светско наследство на УНЕСКО. Шведска има неверојатни 267.570 острови.

Бангкок е најпосетуван град во светот во 2017 година

Бангкок со 20,2 милиони меѓународни посетители се најде на првото место на Mastercard Global Destination Cities Index, на листата од 30 најпосетувани градови во светот во 2017 година.

 

(ФОТО) еМагазин во манастирот Острог во Црна Гора: Место на верба за оние кои веруваат во чуда

Сместен вдалбнат во карпа на 900 метри надморска височина помеѓу Никшиќ и Подгорица во Црна Гора, Манастирот Острог е чудо на природата.

(Фото) Сте го посетиле ли музејот на Матка, раскажува приказна која вреди да се види и слушне

Над 3.000 лица го посетија првиот Изложбен центар за електрична енергија – Матка, само три месеци по официјалното отворање за посетителите. 

(ФОТО) Место кое мора да го посетите: Паличкото езеро направено од солзи

Ако сакате одмор во природа како од бајка, каде можете да се бањате, да шетате и да уживате, Паличко езеро е вистнското место за Вас.

Убавините на Клисура: Рајот и пеколот насликани на фрескоживописот во црквата „Свети Никола“

Во селото Клисура во близина на Демир Капија веќе два века постои црквата „Свети Никола“.  Источно од селото во негова непосредна близина црквата Св. Никола е подигната во XIX век, а фрескоживописана во 1879 година.

(ФОТО) Чудо на природата: Долината на кактусите во Демир Капија која мора да ја посетите

Безброј кактуси распослани на отворено мамат погледи и воздишки. Долината на кактусите во Демир Капија која деновиве ја посети еМагазин, се повеќе станува позната за домашните и странските туристи.

(ВИДЕО) Пред големиот празник: Змии повторно ја „окупираа“ црквата на Богородица на грчкиот остров Кефалонија

Религиозниот празник Голема Богородица е еден од најважните во Грција, која важи за прилично религиозна земја. Кај нив овој празник се слави на 15. август, а поради различните календари ние го славиме на 28. август.

Шпанското село од каде што доаѓаат чантите на најголемите светски модни брендови

Селото Убрике во јужна Шпанија е убаво, но оддалечено. Нема аеродром, ниту станица и дури автобусите не се редовни. Се наоѓа среде долина, опколена од високи планини, па најлесен начин за стигнете до него е со автомобил