Прошетај се

(ФОТО) Чудо на природата: Долината на кактусите во Демир Капија која мора да ја посетите

Безброј кактуси распослани на отворено мамат погледи и воздишки. Долината на кактусите во Демир Капија која деновиве ја посети еМагазин, се повеќе станува позната за домашните и странските туристи.

(ВИДЕО) Пред големиот празник: Змии повторно ја „окупираа“ црквата на Богородица на грчкиот остров Кефалонија

Религиозниот празник Голема Богородица е еден од најважните во Грција, која важи за прилично религиозна земја. Кај нив овој празник се слави на 15. август, а поради различните календари ние го славиме на 28. август.

Шпанското село од каде што доаѓаат чантите на најголемите светски модни брендови

Селото Убрике во јужна Шпанија е убаво, но оддалечено. Нема аеродром, ниту станица и дури автобусите не се редовни. Се наоѓа среде долина, опколена од високи планини, па најлесен начин за стигнете до него е со автомобил

(Галерија) „еМагазин“ на грчките острови Паксос и Антипаксос: Пливање во сините пештери

Како дете бев фасциниран од легендите од грчката митологија. Една од нив е поврзана и за островот Паксос, кој се наоѓа во близина на јужниот брег на островот Крф.

(Галерија) „еМагазин“ во Парга: Италијански шмек во Грција

За да направам споредба помеѓу Егејското и Јонското море, годинава дел од одморот одлучив да поминам во Парга. Во тој дел на Грција никогаш не сум бил, и да бидам искрен не згрешив што ја донесов таа одлука. Од многу причини.

(Фото) „еМагазин во“ во земјата на амишите, луѓето кои живеат без струја, телефони и автомобили

Во 21 век, се уште постојат луѓе кои живеат без струја, автомобили, телефони или се што станува збор за технолошки достигнувања.Такви се амишите чиј што начин на живот егзистира повеќе од 300 години и распространети се во повеќе држави во Европа и во САД.

(Фото+ Видео) „еМагазин“ на врвот на најбезбедната зграда во светот

Зградата One World на Менхетен која што беше отворена пред две години, е специфична по многу нешта. Но најмногу од се, таа е симбол на американскиот непокор.

(Фото) „еМагазин“ на Нијагарини водопади: Капење и игра со виножитата

Водената прашина (mist) која наликува на низок облак што стои во воздух, е првото нешто што од далеку го најавува присуството на еден од најубавите и најголемите водопади во светот, Нијагара.

(Фото) Каде летуваат најбогатите луѓе во светот

Сега, кога Хамптoнс е синоним за богатство, слободно време и многу високи цени на недвижностите, не е изненадување дека брокерите низ светот се стремат да најдат повеќе сопственици, кои продаваат имот во областа.

(Фото) еМагазин во Сандански- градот кој лечи со природа

Најтоплиот бугарски град, богат со геотермални води под Пирин планина, Сандански со право во минатото го имал името Свети Врач, што значи лекар.