Прошетај се

Како да патувате секаде без да потрошите многу пари?

Сите сакаме да патуваме и постојано да истражуваме нови градови и места за кои само сме мечтаеле. Но, многупати остануваме само на мечтаење. Една од причините за тоа е што такво патување чини многу, а не секогаш секој може да си го дозволи.

Кој е најскап град во светот за странци?

Главниот град на Ангола, Луанда се врати на првото место на листата за најскапи градови за странци на консултантската компанија Mercer, објави ВВС.

(ВИДЕО) Најдете го својот духовен мир: еМагазин во Св. Богородица Елеуса во Вељуса

Само што ќе влезете во дворот на манастирот „Св. Богородица Елеуса (Милостива)“ во струмичкото село Вељуса веднаш чуствувате поинаква енергија.

(ВИДЕО) еМагазин во Колешино: Најубавиот водопад под Беласица

Едни од најубавите и најголеми водопади во земјава се наоѓаат во Колешино.

(Фото) Не е само гирото специјалитет: Кои се најчудните грчки деликатеси

Вкусот е толку субјективен колку и убавината. Затоа некоја храна, која е многу вообичаен во одредена култура, се сметаат за чудна од странците. 

Топ 20: Кои се најевтините земји за патување во 2017

Од егзотични и мистични локации, до држави кои ги демне опасност од терористички напади, ова се најповолните дестинации според цената на билетите, сместувањето, храната и вредноста на доларот.

(Фото) Кои се најубавите песочни плажи за 2017-та според TripAdvisor

За љубителите на плажите никогаш не е прерано за да го испланираат својот следен летен одмор.Па, ако годинава се решавате за нешто поегзотично, TripAdvisor состави листа со цел да ви помогне.

(Видео) Откријте ги двете сини бои на Пелагонија

Пелагонија е создадена за незаборавни авантури и во секој дел од овој регион се крие поинаква возбудлива филмска приказна. За само два дена, и на помалку од еден час возење од местото на сместување, потпелистерско Дихово, може да се доживеат двете сини бои на Пелагонија. 

(Фото) Од Горна Белица кон Црн камен поминувате низ шумата од „Фроузен“, а се враќате од шумата на Тарзан

Една од многуте предности кога сте член на планинарско друшто е што откривате предели во кои не сте биле, бидејќи ретко имате прилика да одите. Таков беше случајот со турата која што ја организираше I love hiking Macedonia во саботата, искачувањето на Црн Камен на Јабланица. 

Не ви треба меѓународна возачка: Во пет држави во Европа може да возите само со македонска дозвола

Во пет држави може да возите со македонската возачка дозвола без притоа да имате обврска за повторно полагање на возачкиот испит. Станува збор за Италија, Шпанија, Србија, Црна Гора и Албанија