Прошетај се

Пет совети како да патувате по светот речиси без пари

Можете ли да патувате низ светот и да трошите околу 15 долари на ден, вклучувајќи летови, сместување, храна, визи? Според многумина тоа е апсолутно невозможно, но всушност не е точно, пишува ВВС.

Кои се најдружељубивите земји во светот

Сајтот за резервација на хостели Hostelworld направи листа на најпријателските, односно најдружељубивите градови во светот. Истражувањето го анализира однесувањето и односот на над 12.000 лица од 39 големи градови во 28 држави.

(Фото) Љуботен можеш само да го сакаш, зашто е врв-љубов

Искачувањето на планински врв (не освојување, бидјеќи само планината може да те освои, а ти неа не) е патување на кое попат му се менуваат различни слики како на филм во фотоапарат.

Природните и културните чуда во Македонија

Лоцирана на крстопат меѓу Истокот и Западот, оваа мала земја е како ковчеже со скапоцености, полно со историски и природни чуда, пишува Нешнл џеографик- Бугарија“.

Листа на планинарски домови во Македонија

Некои од планинарските домови во Македонија работат добро, некои пак пропаѓаат. Тие се прибежиште и засолниште на планинарите но сите оние кои сакаат да побегнат во планина и да спијат и да се хранат евтино, без притоа да бараат некој луксуз.

(Фото) Кои се десетте најскапи хотели во Дубаи

Обединетите Арапски Емирати се состојат од седум Емирати. Дубаи е еден од нив.  Дубаи е еден од најубавите и најбогати Емирати во ОАЕ. Повеќето луѓе тука доаѓаат за одмор и работа.

(ВИДЕО) Убавините на подводниот свет на изворите кај Свети Наум

Повеќето македонски граѓани барем еднаш во сбојот живот биле во Свети Наум, Охридско бездруго едно од најубавите места во Република Македонија. Проѕирните извори на оваа локација се убавина за човечкото око, а најубаво тоа го покажува видеото од подводниот свет кај изворите. 

Уживате во кратки патувања: Три европски престолнини идеални за викенд

Ако сте расположени за кратко викенд патување, овие три градови се идеални за вас. Будимпешта.Градот има прекрасни мостови, величествени градби, историски знаменитости. Најубаво ќе го доживеете градот ако со брод крстарите ноќе. Ако се искачите на Рибарската тврдина, ќе имате убав поглед кон 

Како среде зима да отпатувате на Карибите за 400 евра

Македонските граѓани се навикнати да одат на летување во летните месеци, но има и такви кои тажното магливо и загадено време во Скопје и останатиот дел од Македонија го користат да заминат на егзотично место какво што во овој период од годината е Домениканската Република. 

Рајот е на Белизе: Изнајмете пуст остров за 495 долари од вечер

Дали негогаш сте сонувале да сте сами на одмор на пуст остров, кој Ви е целосно на располагање? Е, сега ја имате оваа можност благодарение на Airbnb.