Македонија

Чедомир Саздовски ја напушти ГРОМ, ќе делува како независен пратеник

Пратеникот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ), Чедомир Саздовски ја напушти партијата и отсега во Собранието ќе делува како независен пратеник. Тој за оваа одлука веќе го известил претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Отец Пимен: Апсолутна власт кола без кочници, умот во глава

Отец Пимен секогаш го изразува својот став за општествените случувања, овојпат се огласи по повод победата на СДСМ на локалните избори. „Голема победа, голема одговорност. Апсолутна власт, кола без кочници. Некои се возеа во неа и се сурваа во провалија. Убав пример за да се научи нешто и да не се повтори. 

Тече рокот за приговори за изборите

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Истрагата за нападот на Зијадин Села се проширува, приведени уште пет лица

Во врска со постапката што се води во Основното јавно обвинителство Скопје за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април и нападот врз Зијадин Села, надлежен јавен обвинител донесе Наредба за проширување

Кој би можел да го наследи Никола Груевски

Дали по големиот пораз на последните локални избори во ВМРО-ДПМНЕ ќе има и смена на лидерската позиција и партијата сериозно ќе се зафати да спроведе реформи, ќе дознаеме наскоро.

Пребројани 100 отсто од гласовите: Како изгледа изборната мапа по првиот круг од локалните избори?

СДСМ во првиот круг од локалните избори освои 37 градоначалнички места, ВМРО-ДПМНЕ три, ДУИ две, група избирачи две и Демократската партија на Турците едно.

 

(ВИДЕО) Арачиново ја доби првата жена градоначалник, како се славеше победата

Миликије Халими, кандидатка на СДСМ, победи во првиот круг од локалните избори и стана првата жена градоначалник на општина Арачиново. Во репортажата на „360 степени“ погледнете како помина изборниот ден во оваа скопска општина, како се славеше победата и кој се очекувањата

(ВИДЕО) Како изгледаше нападот на Стевчо Јакимовски

Еден од најтешките инциденти на денот на изборите беше нападот на сега веќе бившиот градоначалник на скопски Карпош и лидер на ГРОМ, Стевчо Јакимовски.

Детален преглед: Каде ќе има втор круг гласање за локалните избори?

Втор круг од локалните избори ќе има во 35 општини односно во Боговиње, Брвеница, Бутел, Виница, Врапиште, Гази Баба, Гостивар, Градско, Дебар, Демир Капија, Пробиштип, Росоман, Долнени, Желино, Зрновци, Јегоновце, Кавадарци, Карбинци, Кисела Вода, Липково, Македонска Каменица, Македонски Брод, Могила, Новаци, Сарај, Старо Нагоричане, Струга, Студеничани, Теарце, Тетово, Чаир, Чашка, Чешиново - Облешево, Штип и Шуто Оризари, објави ДИК.

 

Официјално: Шилегов е нов градоначалник на Скопје со 40.000 освоени гласови повеќе од Трајановски

Петре Шилегов од СДСМ е новиот градоначалник на Град Скопје. Според резултатите од 100 проценти обработени податоци добиени од избирачките места кои Државната изборна комисија ги објави вечерва на веб-страницата, Шилегов на изборите