Македонија

Ќе биде ли разрешен Зврлевски

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за разрешувањето на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлески. Предлогот Зврлевски да биде разрешен го поднесе Владата на РМ поради, како што се наведува во образложението, незаконско, ненавремено и недоволно стручно вршење на функцијата. 

Aнгличани приведени за недозволено препродавање билети за Суперкупот

Четворица странски државјани денеска во 17.40 часот од градскиот плоштад „Македонија“ се приведени во Полициска станица од општа надлежност Карпош поради недозволено препродавање билети за Суперкупот. Како што соопшти МВР, двајца англиски државјани им препродале карти на двајца украински државјани. 

Под контрола сите пожари во Македонија

​Состојбата со пожарите во Македонија е под контрола. Гори само на неколку места нискостеблеста шума и сува трева, информираше денеска директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Шабан Салиу. - Гори во атарот на село Волче кој се очекува да биде ликвидиран во текот на денот. Активен пожар има во селата Дрен и Смолани прилепско каде што се преземаат дејствија. Нов пожар од пред еден час има кај Катланово во село Градманци кадешто гори нискостеблеста шума.

(Фото) Да не се повтори: Одбележана 16 годишнината од масакрот кај Карпалак

Денеска пред спомен - плочата кај месноста Карпалак, во спомен на загинатите бранители кои застанаа на браникот на татковината во одбрана на независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет, заедничка делегација од Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија оддаде почит и положи венец со свежо цвеќе.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе Интерпелација за министерката Царовска

​Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ денеска до Собранието на Република Македонија поднесоа Интерпелација за работата на министерката за труд и социјална политика Мила Царовска поради Стратегијата за мигранти, бегалци и странци 2017-2027 и Акциониот план со кој во 2017 година се предвидени 71 проект за мигранти, странци и бегалци.

ДИК: Радиодифузерите до 11 август да ги утврдат ценовниците за политичко рекламирање

​Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека  најдоцна до 11 август 2017 година сите радиодифузери, печатени медиуми и електронски медиуми (интернет портали) се должни да ги утврдат ценовниците 

Полицијата со полни раце работа пред вечерашниот фудбалски натпревар

Полицијата денеска на Плоштад Македонија привела две лица поради продажба и дистрибуција на неавторизирана стока со брендови на фудбалските клубови „Реал Мадрид“ и „Манчестер јунајтед“.СВР Скопје пак извести дека почнала постапка против еден скопјанец за препродажба на билети за Супер купот, по новиот став во Кривичниот законик со кој станува кривично дело препродажбата на билети за спортски и за културни манифестации.

Портокаловата фаза ќе трае до петок, до тогаш да се почитуваат препораките

И во следните три дена (од среда до петок) нашата држава ќе биде зафатена со температури од портокалова фаза и продолжуваат да важат препораките на Министерството за здравство - од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и лицата над 60 годишна возраст, додека сите останати лица при појава на каков било здравствен проблем веднаш да се јават кај својот матичен лекар. 

Груевски си го припиша успехот за организацијата на Супер купот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ даде свое видување за Супер купот за кое меѓудругото вели дека „според правилата на УЕФА, Владата која ја предводев заедно со ФФМ официјално поднесовме кандидатура, заедно лобиравме и убедувавме, заедно ветивме дека ќе се исполнат сите услови и заедно ги исполнивме.“

Од недела заладување, до 32 степена

​Краткотраен дожд со грмежи, особено во јужните делови од земјата се очекува денес и утре во попладневните часови, најави УХМР. До петок ќе се задржи претежно сончево и многу топло време. Македонија ќе биде во портокалова фаза во однос на опасноста од високи температури. Во сабота во текот на денот ќе има зголемување на облачноста и ќе дува засилен југозападен ветер