Македонија

Ограбени црквите во манастирскиот комплекс во Лешок

​Околу 60 илјади денари биле одземени од двте цркви во манастирскиот коплекс во Лешок во текот на изминатата недела  за што се сомничат четири лица, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоивски. Случајот бил пријавен вчера околу 11 часот и 30 минути од страна на М.М.(35) вработен во манастрискиот комплекс при што било утврдено дека во периодот од 16. до 22 април тогаш 

(Фото) Мразот ја уништи ресенската јаболка, како Швајцарците го заштитуваат родот од мрзнење

Ресенската јаболка е стопроцентно уништена поради мразот и ниските температури, тврдат овоштарите од Преспанскиот регион.Температурите кои во тој крај се спуштија и шест степени под нулата, комплетно го уништија родот кој беше во фаза на цутење. 

Тодоров тврди дека вакцините се безбедни

На одбележувањето на Европската недела на имунизација, министерот за здравство Никола Тодоров кажа дека со воведувањето на поливалентните вакцини се направи сериозен позитивен исчекор во имунизацијата во Македонија.По 80.000 дози од петвалентните и шествалентните вакцини се искористени.

Полицајци нападнати со вила, токмак и цигли при претрес на дом на осномничен нарко дилер

Скопјанец осомничен за производство и трговија на дрога нападнал и повредил полицајци кои се обиделе да извршат претрес во неговиот дом. Како што соопшти 

Нападнат полициски службеник од пациенти во поликлиниката „Ѓорче Петров“

​Во поликлиниката „Ѓорче Петров“ во истоимената скопска општина синоќа пациенти нападнале полициски службеник. Полицијата соопшти дека синоќа 

Рекорд за Гинис: Во Охрид направена најголемата шопска салата во светот

Хотелот „Гарден“ и Охрид станаа сопственици на Гинисов рекорд за најголема шопска салата во светот, пренесува Ohrid news.Персоналот на хотелот со поддршка на ученици од средното угостителско училиште „Ванчо Питошески, заедно со јавни личности, и угостители 

Температурите утре ќе се спуштат за дополнителни два до три степени

Температурите утре ќе се спуштат за дополнителни два до три степени во однос на денешните, особено кон истокот на земјата. Според УХМР, утринските темпераратури утре ќе бидат во интервал од - 6 до 3 степени. Позначајно спуштање ќе се почуствува во Кривопаланечко, во Пелагонија и во пониските делови од скопската котлина.

Студено утро со негативни температури, снег во Маврово и Крушево

​Во Лазарополе утрово е измерена најниска температура од минус 7 степени. Во Крушево и Маврово се измерени -5, во Берово -4, во Пожаране, Ѓуриште, Претор и Охрид -2, во Петровец и Битола -1, во Струмица, Тетово, Крива Паланка и Виница по 0, а Куманово и Штип 1, во Скопје и Демир Капија 2, во Дојран 4 и во Гевгелија 5 степени.

Здружението на судии бара зголемување на платите како на обвинителите

​Управниот одбор на Здружението на судиите на Република Македонија на денеска одржаната седница расправаше за состојбата со платите во судството, и притоа заклучи дека е потребно продолжување на активностите до целосна реализација на заложбите за нивно зголемување согласно зголемувањата на платите во јавното обвинителство.

Неизвесна судбината на вработените во „Утрински“, „Дневник“ и „Вест“

Компанијата „Медиа принт Дооел“, фирма ќерка на Медиа принт Македонија (МПМ) објави оглас за вработување на 55 новинари. Огласот се однесува за вработување на 112 лица, а во медиумите „Утрински весник“, „Дневник“ и „Вест“ работат околу 250 лица, од кои само околу 100 се новинари.