Македонија

Груевски за Алфа: Службите ме прислушуваат мене и стотина членови на ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за ТВ Алфа изјави дека првиот круг од локалните избори се најнедемократските во досегашната историја на Македонија што како што кажа во овој момент му одговара на меѓународниот фактор.

Спасовски: Очекувам Грујевски и Бошкоски да бидат вратени во Македонија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави оти очекува поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола Бошкоски, по кои македонските власти имаат распишано меѓународни потерници,

Регионалните радидуфузери најмногу известувале за ВМРО-ДПМНЕ и за СДСМ

​Радиодифузерите на регионално ниво во првиот круг од локалните избори, кампањата ја покриваа со помал интензитет, генерално обидувајќи се да обезбедат еднакви услови за пристап до сите облици на изборно медиумско претставување на учесниците во изборите, покажува анлизата на Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

ВМРО-ДПМНЕ со најмногу реклами во медиумите во првиот изборен круг

Во првиот круг од изборната кампања за локалните избори, најмногу реклами во медиумите се емитувани за Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ (околу 157 часа), а потоа за Коалицијата предводена од СДСМ (околу 65 часа), покажува мониторингот за

Турчин претепан во Скопје поради расправија за девојка

Десет непознати лица, државјани на Република Турција, физички го нападнале Р.Џ.Ј. (25) исто така турски државјанин со привремено сместување во Скопје. Физичкиот напад бил извршен поради претходна расправија во врска со девојка.

ДУИ: Немало средба Ахмети и Тачи, нема да ги поддржиме кандидатите на ДПА

Демократската унија за интеграција (ДУИ) ги демантираше информациите дека имало средба меѓу претседателот на партијата Али Ахмети и претседателот на ДПА, Мендух Тачи. Од ДУИ преку соопштение наведуваат и дека не е точно дека тие ќе поддржат кандидати на ДПА

Сите тргнаа на викенд во Банско: На Деве Баир се чека до еден час за влез во Бугарија

На преминот Деве Баир на македонско-бугарската граница поради зголемена фреквенција на возила, претпладнево се чека од 30 до 60 минути, информира АМСМ.

Тече рокот за жалби од партиите до Управниот суд

Од синоќа тече рокот од 24 часа за тужби од партиите против одлуките на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата. Партиите можat да поднесат тужби до Управниот суд против одлуките на Државната изборна комисија во рок од 24 часа

Сончев продолжен викенд: Температурите денеска ќе се искачат до 29 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб северозападен ветер.

Листа на сите кандидати за нов јавен обвинител: Кој ќе седне во фотелјата на Зврлевски

Почна трката за избор на нов јавен обвинител. Дури 23 кандидати се во „игра„ за местото на Марко Зврлевски. Нотари, адвокати, судиии....