Македонија

Марјан Забрчанец ќе биде советник за комуникации и односи со јавност на премиерот Заев

Граѓанскиот активист Марјан Забрчанец ќе биде советник за за комуникации и односи со јавност на премиерот Зоран Заев. Информацијата ја соопшти на својот Фејсбук профил, Забрчанец

(Во живо) Гужва на граничните премини: На Богородица и Дојран се чека по половина до еден час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ).На граничните премини нема подолги задржувања, освен на граничните премини Богородица и Дојран, каде поради зголемена фреквенција можни се задржувања од половина до еден час.

Земјотрес почувствуван во Охрид, Струга и Ресен

Земјотрес со магнитуда од 2,8 степени сопред Рихтер и интензитет од III до IV степени според Европската макросеизмичка скала утринава во 1 часот и 2 минути е почувствуван во Охрид, Струга и Ресен. Како што информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот потекнува од охридското епицентрално подрачје. 

Во Косово уапсени двајца македонски државјани со над 4 илјади фалсификувани евра

На граничниот премин Хан Елези-Блаце, на косовско-македонската граница, уапсени се двајца македонски државјани кај кои се пронајдени 4.190 фалсификувани евра. Банкнотите во различни апоени биле откриени при контрола на возилото со кое патувале.

Бугарската министерка за надворешни работи: Бугарија го признава македонскиот јазик

Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик согласно Уставот на Република Македонија, изјави шефицата на бугарската дипломатија и вицепремиерка

Хан утре ќе се сретне со Заев и ќе присуствува на владина седница

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, утре ќе се сретне со Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската унија, Јоханес Хан, соопшти владината прес-служба. Предвидена е средба на делегација на Владата на Република Македонија, предводена од премиерот Зоран Заев во чијшто состав

20 месеци затвор за Македонец кој пијан и гол нападнал грчки полицајци

Жител на Скопје осуден е на 20 месеци затвор во Грција, бидејќи алкохолизиран нападнал тројца полицајци на островот Родос. Трисетгодишниот маж како што објави грчкиот весник Прототема се опијанил, се соблекол гол и легнал на маса во ресторан. Кога полицајците побарале од него да се облече почнал да фрла предмети кон нив кои му дошле при рака.

На пат кон Халкидики: Македонски автобус се запали во Грција, патниците безбедни

Автобус на една македонска туристичка агенција претпладнево се запали во Грција на пат кон Халкидики, при што нема повредени патници. Грчките медиуми јавуваат дека патниците безбедно го напуштиле авотбусот пред целосно да изгори, а пожарот го гаснеле 15 пожарникари со пет противпожарни возила.

Реакција на Рашковски на соопштението на ФФМ и фирмата Атриум

Граѓаните на Македонија имаат право да ги поседуваат сите информации во врска со организацијата на големиот фудбалски натпревар, Супер купот на УЕФА. Уште еднаш потенцираме дека и покрај опструкциите и неодговорното однесување на

Топлотниот бран не попушта: Кои се препораките за заштита на граѓаните од високите температури

Институтот за Јавно Здравје на Македонија апелира до граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури поради тоа што земјава е зафатена