Македонија

МВР го казни Коневски, тој обвинува дека бил малтретиран

Министерството за внатрешни работи му поднесе прекршочна пријава на поранешниот градоначалник на скопската општина Аеродром, Ивица Коневски. Тој вчера бил запрен од сообраќајната полиција, бидејќи на предниот дел од неговиот автомобил „БМВ“, имал поставено флешери. Коневски реагираше дека возилото на Општина Аеродром ѝ го доделио Владата со вградени флешери и дека оттогаш МВР нема побарано тие да се отстранат и обвини дека бил малтретиран од полицијата.

За што разговарале Заев и рускиот амбасадор: Без согласност на Шчербак објавени детали во владиното соопштение

Руската Амбасада попладнево до МИА ја испрати реакцијата на вчерашното владино соопштение за средбата меѓу премиерот Зоран Заев и рускиот амбасадор Олег Шчербак, во која ја потенцира Агенцијата како еден од медиумите

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог за организирање референдум за договорот со Бугарија

Владата на СДС во крајно нетранспарентен процес склучи Договор за пријателство и добрососедство со Бугарија кој што е небалансиран односно предизвикува обврски само за нашата држава без да предвиди никакви отстапки од бугарска страна. Од тие причини, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе до парламентот на Република Македонија предлог за организирање референдум 

Грујевски и Бошковски за четири до шест недели ќе бидат екстрадирани во Македонија

Поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола Бошкоски може да бидат екстрадирани кон крајот на ноември или во првите недели на декември годинава, а дотогаш ќе бидат во притвор во Грција, пишуваат грчките медиуми.

Владата ги достави кандидатурите за јавен обвинител до Советот на јавни обвинители

​Владата на Република Македонија денеска ги достави апликациите на кандидатите за јавен обвинител до Советот на јавни обвинители, потврди за МИА портпаролот на Владата Миле Бошњаковски.

Кривичен ја отфрли жалбата на одбраната на обвинетиот за случајот „Триста“

​Претседателот на судечкиот совет на Одделение за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, кој постапува во предметот „Триста“, оформен по поднесен обвинителен акт на Специјалното јавно обвинителство,  постапувајќи по поднесена жалба на одбраната на обвинетиот против решението со кое е одобрен обвинителниот акт, донесе

Кривичен со детали зошто се отфрлени „бомбите“ како доказ во „Титаник 2“, „Тенк“, „Тендери“,„ТНТ“,„Топлик“ и „Титаник„

Советите за оценка на обвинителни акти на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1

МНР потврди дека во Словачка се приведени осуммина македонски државјани

Министерството за надворешни работи потврди дека во Словачка се приведени осумина македонски државјани, кои работеле во земјата со лажни договори за работа. Регионалните медиуми вчера објавија дека се приведени 72 лица. Тие се приведени при излегување на фабричките простории на „Shin Heung Precision Slovakia“, во близина на Трнава.

Три нови случаи на мали сипаници

Три нови случаи на мали сипаници се регистрирани во текот на изминатата недела (од 14 до 20 октомври) во Република Македонија, со што вкупниот број заболени, заклучно со денеска е 17, стои во извештајот што денеска на својата веб страница го објави Институтот за јавно здравје на Република Македонија.Од вкупниот број на заболени, 10 лица живеат во населбата Маџари-Кванташка депонија, две лица се од Чаир, а по едно лице е регистрирано во село Сопиште

Владата очекува екстрадиција на Грујевски и Бошковски во реален рок за вакви постапки

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на екстрадицијата на поранешните началници во УБК Горан Грујевски и Никола Бошковски од Грција.