Македонија

Собраќајот на граничните премини кон Грција е нормализиран

Сообраќајот на граничните премини Богородица, Стар Дојран и Меџитлија за премин кон Грција е нормализиран, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Сообраќајот на овие гранични премини вчера беше во прекин поради штрајк на грчките царински служби. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. 

Прво ќе им се суди за лажни документи: Апелацискиот суд во Солун ќе одлучува за екстрадицијата на Грујевски и Бошкоски

Поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола Бошкоски денеска ќе бидат изведени пред Судот во Солун, поради поседувањето 

Не очекува уште еден сончев викенд- од понеделник доаѓа вистинска есен

Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност и со слаб претежно северен ветер. Утринската температура ќе се движи од еден до осум, а дневната од 23 до 28 степени. Во Скопје слично време со температура 

Одбиени сите приговори за изборите

​Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите приговори. До ДИК беа поднесени вкупно 46 приговори од кои 43 имаше поднесено ВМРО-ДПМНЕ, но пред почетокот на вчерашната седница беа повлечени три и еден во текот на седницата. По еден приговор поднесоа и ТМРО, Алијансата на Албанците и Левица. 

И македонски работници, меѓу приведените, кои со лажни договори работеле во Словачка

​Словачката полиција приведе 72 странски работници, меѓу кои осуммина државјани на Македонија, поради лажни договори за работа, јавија српските медиуми. Работниците од Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Украина, се приведени завчера, но во меѓувреме се пуштени од притвор со забрана за влез во Европската унија и рок од седум дена да ја напуштат Словачка. 

ДИК ги објави конечните резултати: Ниту еден приговор за гласањето за градоначалници во 74 општини

Државата изборна комисија го објави извештајот со конечените резултати за локалните избори за општините каде што не бил пондесен ниту еден приговор во гласањето за градноначалници. Според извештајот, дури во 74 од вкупно 80 општини не е поднесен ниту еден приговор за гласањето и сумирањето на резултатите за изборот на градоначалници.

Мали се шансите Грујевски и Бошковски да добијат азил во Грција

Низа реакции во македонската јавност предизвика завчерашното апсење во Солун на поранешните високи службеници во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошкоски, кои се обвинети од Специјалното јавно обвинителство во случаите „Тврдина“, „Таргет“ и „Тврдина 2“ за уништување на опремата за прислушување.

 

Апсењетo нa Грујевски и Бoшкoвски вo Грцијa мoже дa биде тежoк удaр врз безбеднoстa нa земјaтa

Апсењетo нa Никола Бошкоски и Горан Грујевски вo Грцијa мoже дa биде тежoк удaр врз безбеднoстa нa земјaтa, пишува на својот Фејсбук профил, поранешниот разузнавач Александар Диневски.

МВР го достави Известувањето за Бошкоски и Грујевски до Министерството за правда

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека денеска доби известување од Интерпол-Атина дека  лицата Никола Бошкоски и Горан Грујевски, кои се бараа со меѓународна потерница, вчера  (среда 18 октомври) се приведени во Солун. 

Грујевски и Бошковски ќе добијат 40 дена екстрадиционен притвор

Избеганите припадници на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Горан Грујевски и Никола Бошковски ги очекува притвор од 40 дена пред да биде донесена конечната одлука за нивна екстрадиција во Македонија, велат од македонското Министерство за надворешни работи