Македонија

АДИССДП ги оценува како неточни информациите изнесени за Суперкупот

Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор од значење за Републиката АДИССДП ги оценува како неточни и невистините изнесените факти во врска со подготвките за одржување на Супекупот 2017 

Алѓозовски: Не е приоритет да се менуваат барокните фасади и спомениците од „Скопје 2014“

Владата на Република Македонија нема да врши активности за рефасадирање или разместување на спомениците или други објекти од проектот „Скопје 2014“. Минситерот за култура Роберт Алаѓозовски вели дека тоа не е приоритет во момент

(Видео) Рашковски: Пола година не се работело ништо, Владата ќе направи се Суперкупот да се одржи во Скопје

Владата ќе направи се што е неопходно за навреме да ги отстрани сите евидентирани забелешки од УЕФА и финалето на Европскиот суперкуп во фудбал да се одржи во Скопје, како што и е планирано, најави генералниот секретар на Владата Драги Рашковски.

Иванов-Вучиќ: Да не се политизираат отворените прашања меѓу Македонија и Србија

Сите прашања меѓу двете земји околу кои постојат различни мислења треба да се решаваат зеднички преку дијалог. Да не дозволуваме тие прашања да влијаат на односите меѓу двете држави, затоа што сепак, ние сме соседи 

Сите детали: Голема вежба на македонски и американски војници на Криволак

Претстојната заедничка вежба на АРМ и Армијата на САД во Европа „Dragoon Ride 17“ (DR17) е резултат на меѓусебната воена соработка на АРМ и Армијата на САД во Европа, претходно договорена на меѓусебните средби на НГШ на АРМ

Хан и Прибе во понеделник доаѓаат во Скопје: Реформите во фокус на посетата

Еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан во понеделник доаѓа во Македонија на разговори околу плановите за реформи на новата македонска Влада, како и да ја повтори поддршката на Европската унија за земјата да ги спроведе неопходните реформи за во иднина да стане членка на Унијата.

(Видео) Гужва на „Богородица“: Следете во живо

Продолжениот викенд е повод многу наши граѓани престојните денови да ги поминат во соседна Грција. Од фотографиите на еМагазин се гледа дека денеска има голема раздвиженост на граничниот премин со Грција кај Гевгелија.

Бугарски „Дневник“ анализира: Помирувањето меѓу Бугарија и Македонија- рано е за еуфорија

Посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на нашата земја им даде основа на политичките аналитичари да зборуваат за позитивна, историска промена во односите меѓу двете соседни балкански држави. Објективно погледнато, постојат основи за такви оценки

Македонија во жолта алертна фаза - денеска до 38 степени и УВ индекс 9

Многу топлото време со натпросечна максимална температура се очекува и денеска, а жолта алертна фаза е најавена во Охридско, Преспанско, Тетовско, Гостиварско, Кичевско, како и во југоисточните делови на Македонија. 

 

Како со домашни миленичиња преку граница

Како што информираат од Царинската управа на Македонија за секој домашен миленик кој се пренесува преку граничен премин на земјава, сопственикот треба да поседува соодветна документација за идентификација, односно ветеринарно-здравствен сертификат издаден од официјален ветеринар од земјата на испорака