Македонија

Ферид Мухиќ гласаше против потребата од ратификација по итна постапка на договорот со Грција

​Пратеникот Ферид Мухиќ, кој е од владејачкото мнозинство гласаше „против“ потребата од ратификација по итна постапка на договорот со Грција за решавање на спорот со името, покажува листингот од гласањето.

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието за Договорот со Грција

​Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието што се однесува на Договорот за името со Грција, а за тоа како ќе дејствуваат понатаму ќе одлучуваат партиските органи, изјави денеска пратеникот Антонио Милошоски.

Како искусни грчки новинари го коментираат Договорот меѓу Македонија и Грција

​Потпишаниот Договор меѓу Македонија и Грција, што стави крај на 27-годишниот спор и затвори проблем што ги измачуваше двете земји, предизвика позитивни и негативни реакции во Грција. Како на ниво на медиуми, така и на ниво на политички партии и општество. Едни говорат за „национално предавство“, други за „историски момент“.

На Јанкулоска ќе и се суди одвоено во „Таргет-Тврдина“

Пауза од еден час даде судијката Џенета Бегтовиќ на денешното рочиште за предметот „Таргет-Тврдина“ за адвокатот Петар Василевски да го достави пред Судот примерокот од одлуката на Врховниот суд на Грција, со која се ослободени од екстрадициски притвор поранешните разузнавачи Горан Грујевски и Никола Бошкоски.

Пратениците дадоа зелено светло договорот со Грција да се разгледува по скратена постапка

Пратениците на денешната 51 седница на Собранието дадоа поддршка предлог-законот за ратификацијата на Договорот со Грција, кој беше потпишан во неделата од страна на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, да се гласа по скратена постапка.

Судско рочиште за предметот „Титаник 3“ одложено за на 28 јуни

Денешното судско рочиште за предметот „Титаник 3“ беше одложено, бидејќи едниот од обвинетите во овој процес на СЈО, Ејуп Аљими, известил дека не може да биде на рочиштето бидејќи мора да учествува во денешната седница на Собранието, на која треба да се ратификува спогодбата со Грција.

Пратениците на координации за Договорот со Грција: ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува

Пратениците пристигнуваат во Собранието на Република Македонија каде за 11 часот е закажана 51. седница со единствена точка на дневен ред Предлог-закон за ратификација на Договорот со Грција за името.

 

Светска средба на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија во повеќе градови

​Од денеска до 21. јуни во повеќе градови низ Македонија ќе се одржува Петтата светска средба на децата бегалци во организација на Републичкото здружение на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија во соработка со здруженијата од Велес, Штип, Радовиш, Струмица, Битола, здужението „Чеган“ од Скопје и здруженијата на децата бегалци од дијаспората. 

Ново рочиште за „Титаник 3“ на СЈО, за „уништување изборен материјал“

Денеска во Кривичниот суд треба да се одржи ново рочиште за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Во „Титаник 3“ обвинети се Ејуп Аљими и Исмет Гури, затоа што како членови на Општинската изборна комисија во Чаир „уништувале изборен материјал“.

Миленко Неделковски „распали“ по Груевски: Каде бевте ти и твојот тим кога народот јадеше солзавец?

Никола Груевски, поранешен премиеру на поранешната Република Македонија, КАДЕ БЕШЕ ТИ и “твојот тим“ вечерва кога народот кој ти овозможуваше власт 12 години јадеше солзавец од страна на фашистичките орди на Бејли и Заев?, напиша Миленко Неделковски на својот Фејсбук-профил..