Македонија

Уште пет лица на разговор во полицијата за собраниските случувања

​Д.М. (28) од Виница, И.П. (39), З.З.(47) и Н.П. (37), сите од Скопје, вчера биле повикани на разговор во полиција за настаните во Собранието од 27 април, додека во домот на Ј.Л. (41) од Скопје најпрво е извршен претрес, а потоа и тој бил повикан на разговор. Како што соопшти МВР, по извршените разговори Д.М., И.П.,, З.З.(47) и Н.П. се ослободени, а кај Ј.Л. (41) не се пронајдени предмети со кои е извршено кривично дело или кои потекнуваат од извршено кривично дело и по разговорот,

Попоски: Излезот не е во просто менување на парламентарното мнозинство

Излезот од политичката ситуација во која се наоѓа Македонија сигурно не е во просто менување на мнозинството во Собранието на Република Македонија. Многу правила и принципи беа прекршени попатно, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски во интервју за МИА. Според Попоски, решението мора да оди кон дефинирање на правилата на игра, незагрозување на тоа што мнозинството граѓани го чувствуваат како витален национален интерес 

Денеска три судења: За насилствата во Собранието, за „Тврдина 2“ и за „Маѓар Телеком“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани три судења – за насилствата во Собранието на 27 април, за случајот на СЈО „Тврдина 2“ и за „Маѓар Телеком“, пренесува Мета. Првото рочиште за нападот во Собранието кои се случи на 27 април при што беа повредени неколку пратеници, новинари и граѓани беше одложено затоа што од куќен притвор не беше спроведен првообвинетиот

Заев се сретна со Ахмети, најавуваат одговорни и квалификувани кадри

Новиот владин кабинет има потреба од одговорни и квалификувани кадри, заклучија денеска претседателите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, кои на средбата во партиското седиште на ДУИ во Тетово ги отворија прашањата околу распределбата на ресорите. Како што соопшти ДУИ, Заев и Ахмети уште еднаш ги повторија приоритетите на новото мнозинство: сериозни реформи во владеењето на правото согласно препораките

Операција „Пратка“: Македонски државјани дел од меѓународна криминална група за компјутерски криминал

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика на повеќе локации на територијата на Република Македонија на 19 овој месец изврши координирани претреси при што се обезбедени доказни материјали и е запленета компјутерска 

Телма: Седум пратеници од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ учествувале во отварањето на врата на Собранието

Седум пратеници од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ (шест од ВМРО-ДПМНЕ и еден од Социјалистичката партија) знаеле или учествувале во отварањето на главната собраниска врата за демонстрантите на 27-ми април, објави телевизија Телма.

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: СЈО работи како подружница на СДСМ

​Од денес до крајот на мандатот на СЈО ќе гледаме дека оваа институција работи како партиска подружница на СДС. Главната задача на СЈО е да „штанца“ нарачани обвиненија против политички неистомисленици од ВМРО-ДПМНЕ за да му помогне на Заев да спроведува нарачани платформи со создавање коалиција со партии кои ја поддржале платформата од Тирана.

Груевски: Целта на СЈО е уништување на ВМРО-ДПМНЕ во корист на СДСМ

Случаите покренати од страна на СЈО значи се темелат на невистини и манипулации и имаат за цел политички прогон за раководството на партијата и мое лично, а со цел да се сврти вниманието на јавноста од актуелните случувања во политиката,  изјави Никола Груевски кој денеска изврши увид на  новата болница во градба во Штип.

(ВИДЕО) Заев по средбата со Села: Денеска или утре разговори за ресорите и имињата во новата влада

​Претседателот на СДСМ Зоран Заев попладнево, пред средбата со лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села во Тетово, изјави дека денеска или утре ќе почнат разговорите за ресорите и имињата во новиот владин тим. Според Заев, се прават напори за што поскоро формирање на 

Врховниот суд ја одложи расправата за прислушуваните разговори

Врховниот суд на Република Македонија денеска на неопределено време ја одложи распрвата по рефератот по правното прашање „Дали доказите кои се стекнати на незаконит начин можат да бидат употребени како доказ во судска постапка“. На денешното продолжение на Општата седница присуствувала и Мирјана Лазарова Трајковска, поранешен судија на Европскиот суд