Македонија

Метју Нимиц: Македонија е доведена во вискок ризик и опасност

​„Загрижен сум за ситуацијата во Македонија. Тоа што можам да го истакнам во овој момент е дека ссостојбата во државата е доведена во висок ризик и опасност со што ќе влијае врз безбедноста и стабилноста на Македонија“, изјави медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц за Програмата Гласот на народот на Радио Слободна Македонија.

Пристигна пролетта, викендов почнува летното сметање на времето

​Пролетта на северната хемисфера почнува денеска во 11:20 часот. Во исто време на јужната хемисфера ќе настапи есента. Првиот пролетен ден во Македонија ќе трае 12 часа и 5 минути. Сонцето ќе изгрее во 5 часот и 39 минути, а ќе зајде во 17 часот и 44 минути. Месечината, која е во фаза на последна четвртина

Ќе има ли нов пржински договор?

Дали решението од политичката, уставната и економската криза ќе биде нов договор помеѓу политичките партии? Работиве ќе станат појасни деновиве, откако ќе заврши средбата на партиите со еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници, закажана за утре

(ВИДЕО) Груевски: ВМРО-ДПМНЕ подготвува нов документ за излез од политичката криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во вчерашното интервју за телевизија Канал 5 најави дека подготвуваат документ за излез од политичката криза. Тој очекува документот да биде готов следната недела и да им биде даден на разгледување на сите поголеми политички партии.

 

(ВИДЕО) Акција на МВР за апсење на групата нарко-дилери од Арачиново, Прилеп и Битола

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека во акцијата за сузбивање на организирана криминална група која се занимавала со продажба на дрога запленети се околу 700 грама хероин, 250 грама кокаин, меѓу 8 до 10 килограми марихуана, 570 таблети екстази, оружје, пари и дигитални ваги.

 

Сите детали: Лица од Арачиново, Битола и Прилеп организирано „дилале“ кокаин

Надлежен јавен обвинител доставил предлог за мерка притвор за пет лица и куќен притвор за едно лице по вчерашната акција на МВР за сузбивање криминална група која продавала наркотици, по која беше поднесена кривична пријава против осум лица од Прилеп, Битола и Арачиново, соопшти денеска Јавно обвинителство на Република Македонија.

 

Анкета на ИПИС: Дури 31% од граѓаните не му веруваат на ниту еден политичар

Најголема доверба од политичарите во моментов граѓаните имаат во лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски од 26 отсто, 13,5 отсто се определиле за претседателот на СДСМ Зоран Заев, за Али Ахмети од ДУИ 4,5 отсто, за претседателот на државата Ѓорге Иванов 3 отсто, а Билал Касами од Беса има 1,1 отсто.

 

(ВИДЕО) Манчевски: Македонија не е во опасност, наскоро претседател на Собрание и влада

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски во вестите на ТВ 24 рече дека консултациите помeѓу партиите кои му дадоа мандат на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за избор на претседател на Собранието се во тек и дека има повеќе комбинации за избор на претседател на Собранието

Беса: Никогаш нема да поддржиме никаков документ кој ќе биде на штета на нашите сограѓани

Африм Гаши од Движењето Беса во емисијата 360 степени на Алсат-М рече дека тие нема да бидат дел од документ кој што ќе биде на штета на било кои граѓани во Македонија.

Продолжуваат негативните трендови: Се помалку деца во основните и средните училишта

Бројот на ученици во редовните основни училишта на крајот на учебната 2015/2016 година изнесувал 185.119 и забележува намалување од 1,7 отсто во однос на претходната учебна година, објави Државниот завод за статистика.