Македонија

Детална листа: Само 30 лица донираа пари за вториот дел од кампањата на ДУИ

Демократската унија за интеграција ги достави извештаите за вториот дел од кампањата за локалните избори во периодот од 05.10.2017 до 13.10.2017 година. Од извештајот може да се види дека 30 физички лица донирале вкупно 3,7 милиони денари.

Детална листа: Кои се најголемите донатори за вториот дел од кампањата на СДСМ?

Коалицијата предводена од СДСМ ги достави извештаите за вториот дел од кампањата за локалните избори во периодот од 05.10.2017 до 13.10.2017 година. Од извештајот може да се види дека 257 физички лица донирале вкупно 9,6 милиони денари.

Детален преглед: Колку пари потроши СДСМ во вториот дел од кампањата за локалните избори?

Коалицијата предводена од СДСМ ги достави финансиските извештаи за вториот дел од кампањата за локалните избори во периодот од 05.10.2017 до 13.10.2017 година. Тие покажуваат дека во овој период коалицијата имала вкупни приходи од донации и членаринина во износ од 26,4 милиони денари.

 

Никола Груевски донираше 25.000 денари за вториот дел од кампањата на ВМРО-ДПМНЕ

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ги достави извештаите за вториот дел од кампањата за локалните избори во периодот од 05.10.2017 до 13.10.2017 година. Од извештајот може да се види дека од донации биле собрани 904.970 денари од 65 лица.

Детална листа: Само 65 лица донираа пари за вториот дел од кампањата на ВМРО-ДПМНЕ

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ги достави извештаите за вториот дел од кампањата за локалните избори во периодот од 05.10.2017 до 13.10.2017 година. Од извештајот може да се види дека од донации биле собрани 904.970 денари од 65 лица.

Детален преглед: Колку пари потроши ВМРО-ДПМНЕ во вториот дел од кампањата за локалните избори?

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ги достави финансиските извештаи за вториот дел од кампањата за локалните избори во периодот од 05.10.2017 до 13.10.2017 година.

Горан Грујевски и Никола Бошкоски пронајдени и уапсени во Солун

Горан Грујевски и Никола Бошкоски и двајцата обвинети од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), кои се во бегство, денеска биле уапсени во Солун, објави телевизија Телма. Двајцата бегалци биле лоцирани во Солун, од грчката полиција, која постапила по меѓународната потерница

Се официјализира коалицијата Алијансата за Албанците и БЕСА

Алијансата за Албанците и Движењето Беса потпишаа договор за коалиција за вториот круг на локалните избори. Претставникот на Алијансата за Албанците, Елми Азири на денешната прес-конференција рече дека по потпишувањето на овој договор се официјализира коалицијата и нагласи дека оваа соработка ќе вроди со плод на 29 октомври.

Ќе се поминува само пешки: Утре затворена границата со Грција

Поради штрајк на грчките царински служби утре ќе биде во прекин сообраќајот на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција. Границата ќе може да ја поминат само пешаци. Како што соопштија од МВР, на Граничниот премин Богородица прекинот ќе биде од 6:00 часот утре до 6:00 часот на 20 октомври

Основниот суд Скопје 1 го прифатил обвинителниот акт за случајот „Труст“ во кој првообвинет е Кочан

Основниот суд Скопје 1 го прифатил обвинителниот акт за случајот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот и сопственик на ТВ „Нова“, Сеад Кочан, а првата јавна расправа за овој предмет е закажана за 7 ноември, јавува Макфакс.