Македонија

Денеска е Велики четврток, што се прави на овој ден?

Денешниот празник е еден од базичните настани за Црквата. Сега се наоѓаме во средината на Страдалната седмица, седмица која е полна со важни настани за спасението на човекот. Во четвртокот од таа последна недела на Христовиот живот на земјата беше востановена животоносната тајна на Црквата тајната на Евхаристијата. 

Кои права ги добија Македонците: Албанската Влада го усвои Предлог законот за малцинства

​Албанската Влада на вчерашната седница го усвои Предлог-законот за заштита на националните малцинства во земјата, што набрзо треба да се најде на дневен ред на Парламентот.

Македонското знаме како отпадок

Речиси два месеци траат протестите под мотото „За заедничка Македонија“ во Скопје и во повеќе градови низ Македонија. Според организаторите, меѓу главните причини за овие протести се љубовта кон татковината и зачувување на македонската држава. Но, фотографијата од булеварот Климент Охридски во Скопје од утрото по завчерашниот протест

 

Конститутивната седница на Собранието ќе продолжи во вторник

Собранието на Република Македонија во вторник ќе ја продолжи конститутивната седница на која се расправа за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. И денешното 12. продолжение се одвиваше со процедурални забелешки, реплики и контрареплики. Согласно договореното, во Комисијата треба да членуваат шест претставници од ВМРО-ДПМНЕ и пет од СДСМ, а ДУИ и БЕСА да имаат по еден член. 

МНР: Иредентизмот не е одлика на Македонија, тоа го очекуваме и од Грција

​Не постои никаква основа за стравување во Грција од каков било македонски иредентизам. Истакнувањето на ваква перцепција е во функција на оттргнување на вниманието од реалното попречување на евроинтегративниот процес на Република Македонија, особено по Пресудата на Меѓународниот суд на правдата, од 2011 година.

Гарет: Случувањата во Парламетот го уриваат неговиот кредибилитет

​Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет смета дека случувањата со одолговлекувањето на конститутивната седница во македонското Собрание, го урива угледот на оваа институција во Македонија, но и надвор од неа.

Најмногу туристи од Грција, Србија и Турција

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во февруари 2017 година изнесува 36.869, а бројот на ноќевањата изнесува 79.860.

Обвинителите ќе ги проверуваат телефонските разговори на осомничениот за грабежот во НЛБ Банка

Основното јавно обвинителство – Скопје издаде Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено дека сторило кривично дело Затајување по член 239 став 5, а во врска со ставовите 3 и 1 и со член 45 од Кривичниот законик.

Религиозна нација: Дури 88 отсто од македонските граѓани веруваат во Господ

Во Македонија 84 отсто од населението е религиозно, 10 отсто нерелигиозно, а 1 отсто се изјаснуваат како атеисти. Дури 88 отсто од Македонците се изјаснуваат дека веруваат во Господ, 6 отсто не веруваат и исто толку не знаат дали веруваат или се без одговор на прашањето на анкетата

Сите детали: Како е направена кражбата во НЛБ Банка

Во текот на вчерашниот ден (11.04) во попладневните часови СВР Скопје-Единица за економски и компјутерски криминал, со кривична пријава до надлежното ОЈО Скопје го предаде Б.С.(40) од Скопје, поради основи на сомнение дека како трезорист во НЛБ Тутунска Банка, сукцесивно во повеќе наврати извршил кривично дело „затајување“