Македонија

Скроени писмените документи од СДСМ, наскоро ќе бидат доставени во ДУИ

Подготвени се писмените материјали што Али Ахмети ги бара од Зоран Заев  и наскоро ќе бидат доставени до ДУИ, објави Алсат М. Според извори на Алсат М од СДСМ, засега не се прецизира нивната содржина. Социјалдемократите сметаат дека следната недела

Хан: Еден погрешен збор на Западен Балкан може да донесе конфликт

Комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за интернет изданието на германскиот весник „Цајт“ вели дека во интерес на ЕУ е во Македонија да има стабилност и развој на правната држава.

После две недели блокади: Европската комисија „ќе ја следи“ состојбата на македонската граница

Откако вчера побараа време за „дополнително да проверат“ какви проблеми и создава на Република Македонија штрајкот на грчките фармери, од Европската комисија утринава осознаа дека „има нешто“ на македонско

Евзони останува затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

​Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Слаб снег кој не се задржува на коловозот провејува во Крушево.

Што бара ДУИ од СДСМ, за му ги даде потписите на Заев

За ДУИ воопшто да расправа дали ќе му ги даде потписите на Зоран Заев за да го земе мандатот, во Мала Речица се чека комплетен предлог за Влада, закон за рамноправна употреба на службениот албански јазик на цела територија, како и поделба на функционерски места, изјави за 24 Анализа на ТВ 24, Артан Груби

Променливо облачно време со сончеви периоди

​Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус пет до три, а дневната од пет до 11 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со сончеви периоди. Утринската температура ќе се спушти до нула, а дневната ќе достигне до осум

Во ЕУ не слушнале за блокадата на македонско-грчката граница

Европската комисија има слушнато за проблем и блокада на грчко-бугарската граница од повеќедневниот штрајк на фармерите во Грција, но не и за блокадата на јужната македонска граница од страна на истите. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, ова денеска на прес-конференција во Брисел го истакна портпаролката на Еврокомисијата, Луција Куде, запрашана за коментар 

Себастијан Курц в недела во посета на Македонија

Претседавачот со ОБСЕ за 2017 година и министер за надворешни работи на Република Австрија, Себастијан Курц, в недела ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што соопшти македонското МНР, во рамки на посетата  министерот Курц ќе се сретне со вицепремиерот и министер за надворешни 

Рускиот амабасадор Шчербак: Одлука од надвор не може да ја реши кризата

Руската Федерација е убедена дека граѓаните во Македонија имаат долга историја и висока култура и може самите да решаваат како сакаат да живеат во својата држава. Само одлуката на граѓаните на Македонија може да придонесе за долгорочно разрешување на кризата и никаква наметната одлука од надвор не може да обезбеди стабилна држава и затоа треба самите да решавате за себе.

ЗНМ: Одлуката на Европскиот суд за човекови права е црвен картон за грешките на Собранието и Уставен суд

Според Здружението на новинари на Македонија, вчерашната одлука на Европскиот суд за човекови права е голем ден за слободна, демократска и европска Македонија.Притоа, велат тие, со факти се покажало пред македонската и европската јавност дека во Македонија