Македонија

Ново рочиште за „Сопот“, треба да бидат сослушани сведоци

Судењето за случајот „Сопот“ во кој 10 лица се обвинети за тероризам, денеска треба да продолжи во Кривичниот суд со сослушување сведоци. Претходното рочиште на 9 октомври беше одложено по предлог на одбраната, која побара дополнително време за подготовка, поради промената на судиите во кривичниот совет и преземањето на случајот од страна на Специјалното јавно обвинителство. 

Истече рокот: Три партии поднесоа само 24 приговори до ДИК

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври. До синоќа во 19 часот беа поднесени 24 приговори, две од ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија.

 

Се подготвува нов закон: Најранливите категории ќе добијат бесплатна правна помош

Министерството за правда подготвува нов Закон за бесплатна правна помош. Како што велат од Министерството, една од причините за донесување на новиот Закон за бесплатната правна помош е недоволна достапност на правната помош за најранливите категории.

Детална листа: Кои се новите советници во Град Скопје?

Државната изборна комисија ги објави имињата и презимињата на новите членови на Советот на Град Скопје. Во новиот Совет СДСМ ќе има 21 советник, а ВМРО-ДПМНЕ 17 советници.

Детален преглед: Каква е распределбата на мандатите за советници во општините?

Државната изборна комисија ги објави резултатите за изборот на советници во општинските совети по првиот круг од локалните избори за 2017 година. Пресекот на податоците е заклучно со 23 часот, вчера од кои може да се види дека СДСМ доминира во повеќето општини во однос на ВМРО-ДПМНЕ.

Приведени трите лица за насилството во Собрание, за кои МВР објави фотографии

Со помош на совесни граѓани е утврден идентитетот на лицата чии фотографии беа објавени како инволвирани во кривично правниот настан во Собранието на Република Македонија од 27 април, информира вечерва Јавното обвинителство на

(ВИДЕО) Полицаецот од Свети Николе тврди дека бил брутално претепан и влечен по земја од активисти на СДСМ

Полицаецот од Свети Николе за кој од МВР информираа дека бил дел од групата граѓани кои го нарушиле јавниот ред и мир во недела вечерта за телевизија Нова вели дека тој бил жртвата и дека бил брутално претепан и влечен по земја од 100-тина активисти на СДСМ

ДИК: Рокот за приговори за резултатите од изборите истекува во 2 часот по полноќ

Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа по завршувањето на изборите врз основа на податоците од избирачките одбори, рокот за поднесување на приговори за постапката за сумирање и утврдување на резултатите истекува ноќва во 2 часот по полноќ, соопшти Државната изборна комисија. Подносителите на листи на кандидати имаат право да поднесат приговори до ДИК за постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите

Полицијата во општина Карпош по дојава дека се изнесуваат документи

Полициски службеници од СВР Скопје денеска влегоа во општина Карпош по допрен глас дека од просториите се изнесува документација. На самото место, како што информира МВР, е констатирано дека во моментот на проверката не се изнесува никаква документација.

(ВИДЕО) Груевски се сретна со Рама: Тиранската платформа нема да придонесе за развивање пријателство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и албанскиот премиер Еди Рама на денешната средба разговарале за македонско-албанските односи, за актуелната политичка состојба и за стратешките приоритети на Република Македонија.