Балкан

Први неофицијални резултати: Рама освои 76, Баша 41 и Мета 20 пратенички места

​Левата калициија „За Албанија која ја сакаме“  предводена од социјалистите на Еди Рама е победник на вчерашните парламентарни избори во Албанија, потврдуваат првичните неофицијални реултати.

Меѓу најскапите дестинации во Европа: За одмор во Хрватска Ви требаат минимум 900 евра

Конкуренција на Хрватска со цените и се Шпанија и Португалија. Според извори на чешките тур-оператори, за една седмица одмор во Хрватска се потребни од 800 до 900 евра. Поевтино е да се одмара во Хрватска во септември, а како алтернатива Чесите одат во Грција или Малта каде одморот ги чини од 620 до 700 евра.

Претседателот на Бугарија ја поддржа европската перспектива на балканските земји

Бугарскиот претседател Румен Радев изрази поддршка за пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ доколку тие ги исполнуваат условите за членство, и истакна дека тоа ќе ја засили регионалната безбедност, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Стотина луѓе на одмор на Јадранот бесплатно: Балканот се обедини, еве како

Социјалните мрежи уште еднаш покажаа колку многу луѓе од регионов сакаат да им помогнат на другите. Инцијативата „Не е се во парите“, која тргна од Брач, со која се обезбедува бесплатно летување на Јадранското море 

Полицијата во Истанбул со гумени куршуми и солзавец ја растури Парадата на гордоста

​Турската полиција денеска го разби обидот на геј акивистите да одржат Парада на гордоста во Истанбул, и покрај експлицитната забрана на властите. На околу 40 присутни, полицијата пукаше со гумени куршуми, стравувајќи дека ваквите собири можат да станат цел на припадниците

Има проблеми со крвниот притисок и шеќерот: На Ердоган му се слоши за време на утринската молитва

​Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека се чувствува добро откако за време на утринската молитва во џамијата Мимар Симан во Истанбул му се слоши.

Вашингтон и Брисел го враќаат фокусот на Западен Балкан, плашејќи се од Русија

Прашањето за влијанието на Русија на Западен Балкан, а посебно во Србија, сериозно ги загрижи Вашингтон и Брисел, па така во ист ден во Стејт департментот сериозно се разгледува позицијата на Рускиот хуманитарен центар

(ВИДЕО) Како звучи кога Ивица Дачиќ ја пее „О соле мио“

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ повторно ги покажа своите „пејачки квалитети“. Овој пат пред дипломатите по инаугурацијата на Александар Вучиќ за претседател ја пееше „О соле мио“ на Лучано Павароти.

(Видео) Над 5.000 гости на инаугурацијата: Александар Вучиќ стапи на должноста претседател на Србија

Александар Вучиќ официјално стапи на должноста претседател на Србија. На церемонијата во палатата „Србија“ во главниот град Белград, присуствуваа околу 5.000 гости, вклучувајќи претставници на повеќе од 60 странски делегации, пренесе ТАСС.

Кои светски лидери ќе дојдат на инагурацијата на Александар Вучиќ?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ очекува голем број странски државници да присуствуваат на денешната инагурација. На церемонијата предвидено е да присуствуваат претседателите на Македонија, на Црна Гора и на Хрватска  - Ѓорге Иванов, Филип Вујановиќ и Колинда Грабар-Китаровиќ