Балкан

Потврдени четири случаи на Западнонилска треска во Србија

Во Србија се потврдени четири случаи на заболување од Западнонилска треска, јави Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут“, пренесе Танјуг.  Овие случаи се потврдени до 18 август, се наведува на сајтот на институтот. 

(ВИДЕО) За 7 милиони евра се продава вилата на хрватскиот бизнисмен Тодориќ

Вонредната управа на Агрокор ја стави на продажба за 7 милиони евра, вилата Кастело на хрватскиот бизнисмен Ивица Тодориќ, која се наоѓа во близина на Опатија, пишуваат регионалните медиуми.

Минатиот месец бил најжешкиот јули во Грција во последните 137 години

Минатиот месец бил најжешкиот јули од 1880 година, соопштија грчките власти, потсетувајќи дека и според податоци на НАСА јули бил еден од најжешките месеци досега на глобално ниво. Со двата топли бранови минатиот месец, температурите на Крит достигнаа речиси 46 степени Целзиусови.

Курир: Српската премиерка заљубена во докторка

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ со години е во врска со преубава млада докторка од Белград, на чиј шарм на времето „паднал“ и Ивица Дачиќ, открива српски Курир.

Во Холандија се бара враќање на визите за албанските граѓани

Полицијата и обвинителството во Амстердам бараат од холанската Влада да го врати визниот режим за албанските граѓани. - Преку интерен меморандум од Владата се бара да преземе активности околу ова прашање, изјави портпаролот на амстердамската полиција за „The Telegraap.nl.“

Промена во управата на Групацијата Триглав

Надзорниот одбор на вчерашната седница се согласи со предлогот на претседателот на Управата на Заваровалница Триглав, кој ја именува Барбара Смолникар за нов член на Управата на друштвото, за мандатен период од пет години. Барбара Смолникар ќе биде надлежна за областите осигурувањe на 

Финансиска стабилност, профитабилност и раст на премија на Групацијата Триглав

Групацијата Триглав првата половина од оваа година ја заврши со добивка пред оданочување во висина од 42,4 милиони евра. Имајќи ги во предвид планираните прилики до крајот на годината, Триглав оценува дека годишната добивка пред оданочување ќе биде реализирана во рамките на планираното.

Индекс.хр: Две Фејсбук групи на Балканот отворено повикуваат на инцест, педофилија...

На Фејсбук веќе некое време, сосема јавно и без никаква цензура постојат две групи наменети за корисниците од Хрватска и регионот, а кои отворено промовираат и повикуваат на инцест, педофилија и што е можно поодвратни форми на сексуално однесување, пишува хрватски Индекс.

(ФОТО/ВИДЕО) Голем пожар на грчкиот остров Кефалонија

Голем пожар избувна на островот Кефалонија, но благодарение на силното присуство на пожарникари, огнот не успеал да ги зафати куќите во близина. Сепак, почна евакуација на две села, а туристите се превезуваат со автобуси, соопштува грчкото издание „Прото тема“.

И Будва ќе казнува туристи кои голи и пијани ќе шетаат по градот

Будва во иднина, кога ќе ги реши приоритетните проблеми, може да тргне по стапките на хрватскиот Хвар и да почне парично да ги казнува голите туристи. Ќе бидат казнувани и тие кои пијани ќе се движат во градот и тие кои спијат на отворено.