Балкан

Хашим Тачи го распушти косовскиот Парламент

​Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска го распушти Парламентот, откако мнозинството пратеници изгласаа недоверба на Владта. Во рок од 45 денови треба да бидат организирани предвремени парламентарни избори, една година порано од предвиденото.

Падна косовската Влада

Со 78 гласови „за“, 34 „против“ и 3 воздржани, на косовската Влада на премиерот Иса Мустафа и беше изгласана недоверба во парламентот. Мустафа изјави дека неговата смена е политички памфлет насочен за дестабилизација на Косово, недоверба во институциите и создавање институционален вакуум.

Црна Гора во НАТО од 5. јуни

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ изјави по разговорот со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон дека Црна Гора формално ќе стане членка на НАТО на 5 јуни. „Ова беше прилика да ги отвориме сите прашања, како за нашите билатерални 

Грција во шок: Полуслеп човек кидапирал девојка и ја силувал, снимајќи го чинот со камера на нејзината глава

Топ тема во грчките медиуми е случајот на 22 годишната девојка, која се водеше за исчезната, а за која на крај се откри дека е киднапирана и силувана.

Летово се отвара првата „Икеа“ во Балград

Компанијата „Икеа“ соопшти дека е при крај изградбата на нејзината прва стоковна куќа во Белград, која ќе биде отворена во текот на престојново лето, и дека пред објектот е поставена кула висока 45 метри. Наведено е дека зградата која се наоѓа во Бубањ Поток во близина на 

(ВИДЕО) Во Миконос месарница како златарница: Кило месо 300 евра

Миконос од пред неколку дена доби нова месарница, “Drakoulis Meat”, која по својот изглед повеќе наликува на некој луксузен бутик, пишува Greek reporter. Во месарницата може да се купат ретки типови на месо, слушајќи електронска музика, со специјални ефекти како во ноќен клуб.

Грците „навлечени“ на Survivor

За разлика од македонските, грчките телевизии се преполни со забавни емисии, реални и хумористични шоуа, квизови... Моментално најпопуларна програма е Survivor, која руши рекорди во гледаност, иако во исто време по телевизиите се емитуваат и шоуа од типот на Х Фактор

Гордан Јандроковиќ е новиот претседател на хрватскиот Сабор

Со мнозинство гласови, по повеќечасовна бурна расправа и меѓусебни обвинување, хрватскиот Сабор го избра Гордан Јандроковиќ од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) за нов претседател на Саборот. Тој на оваа функција ќе го замени лидерот на Мост Божо Петров, кој беше разрешен.

Е-кол: Автомобилите автоматски ќе повикуваат Брза помош во Бугарија

​До крајот на годината при сообраќајки во Бугарија автомобилите автоматски сами ќе „се јавуваат“ на Брза помош, објави „Телеграф". Порачката за избор на фирма што ќе биде задолжена за системот „е-кол“, ја објави бугарското Министерство за внатрешни работи. Проектот чини 887.218 лева.

И Хрватскиот парламент во колапс: Пратениците се скараа кој да седне на претседателското столче

Откако лидерот на Мост, довчерашната помала членка на владејачката коалиција, Божо Петров поднесе оставка на позицијата претседател на Саборот, во законодавниот дом настана колапс и нов хаос. Танјуг пренесува дека на неговото место седна поранешниот претседател на Саборот Жељко Рајнер, но на тоа реагираше пратеникот на Мост, Никола Грмоја, кој од потпретседателот на Саборот побара веднаш да стане од столчето, цитирајќи го Деловникот за работа на Саборот.