Балкан

Кадри Весели избран за претседател на косовскиот Парламент

Косовскиот Парламент денеска со мнозинство гласови за прв парламентарец го избра Кадри Весели, лидерот на Демократската партија. Од вкупно 120 пратеници, на седницата присуствуваа 114, при што за неговиот избор гласаа 62 пратеници 

Септември 8, 2017 Балкан Никола Осило

Рамуш Харадинај ќе биде премиер на новата Влада на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска му го додели мандатот за формирање на влада на кандидатот на коалицијата ПАН, Рамуш Харадинај, со што завршува блокадата што беше создадена по изборите на 11 јуни.

 

Септември 7, 2017 Балкан Никола Осило

Словенија ќе гласа против прием на Хрватска во ОЕЦД

Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец потврди дека Словенија во Париз ќе гласа против членството на Хрватска во Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД).

За седум години од косовско државјанство се откажале 37.823 лица

Косовските граѓани и понатаму во голем број се откажуваат од косовското државјанство, со цел да добијат државјанство на некоја западно европска земја. Само во првиот квартал од годинава барање да бидат избршани побарале 1.305 косовски граѓани, при што позитивен одговор добиле 1.280 од нив.

Хрватите имаат просечна плата од 809 евра

Просечната нето плата во Хрватска исплатена за јуни изнесува 6.005 куни (809,8 евра), што е за 4,9 отсто повеќе во споредба со истиот месец лани. Највисоката просечна нето плата за јуни им е исплатена на вработените во авиокомпаниите

Септември 4, 2017 Балкан Никола Осило

Меркел: Турција никогаш нема да стане членка на ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Турција никогаш нема да стане членка на Европската унија. „Отсекогаш бев сигурна дека Турција нема да стане членка на ЕУ“, нагласи Меркел во телевизиската дебата со социјалдемократскиот кандидат за канцелар, Мартин Шулц.

 

Септември 3, 2017 Балкан Никола Осило

Уапсен познат албански бизнисмен со 725 кг марихуана

Полицијата од приморскиот град Валона заплени 725 килограми марихуана и два автомобила.При контрола на четирикатница, сопственост на бизнисмен, полицијата дрогата ја открила на вториот и четвртиот кат.

 

Септември 3, 2017 Балкан Никола Осило

Хрватска во училиштата воведува бесплатни овошни, зеленчукови и млечни оброци

Заради подигнување на свеста за здрава исхрана, како и зголемување на внесувањето на свеж зеленчук и овошје, млеко и млечни производи, Хрватска од оваа школска година почнува со воведување бесплатни оброци.

 

„Бентли“ удри во возилото на српскиот претседател Вучиќ, уапсени три лица

Автомобил „Бентли“ вчера удрил во возилото со кое се возел српскиот претседател Александар Вуќиќ, објавија српските медиуми. Како што пишуваат српските медиуми по ударот во возилото во кое се наоѓал Вучиќ, „Бентлито“ го блокирало второто возило од колоната

За пет години бројот на жителите на Истанбул се зголемил за еден милион лица

Најнаселениот турски град Истанбул, кој ги поврзува европскиот и азискиот континент, во 1927 година имал 806.863 жители, додека 90 години подоцна во него живеат речиси 15 милиони луѓе.