Балкан

Поради пожарите прогласена вонредна состојба на Закинтос

Грчките власти денеска прогласија вонредна состојба на Закинтос, каде веќе четврти ден беснеат големи пожари. Според локалната противпожарната служба, на Закинтос горат пожари на 12 локации, но засега тие не претставуваат закана за населените места и хотелско-угостителските објекти на островот,

Рекорден број посетители од ОАЕ: За седум месеци во БиХ влегле 42.627 Арапи

Во првите седум месеци од годината во Босна и Херцеговина влегле 42.627 лица од арапските држави, а најголем број се од Обединети Арапски Емирати (19.887), се наведува во извештајот на Граничната полиција на БиХ.

(ВИДЕО) Спас се бара на плажите: Пожар во близина на Атина принудно евакуираше илјадници лица

Илјадници лица во регионот Каламос, североисточно од грчката престолнина Атина ги напуштија своите домови поради шумскиот пожар, што излезе од контрола, пренесуваат грчките медиуми.

Приштина трпи огромни штети: Косово изгуби 15 милиони евра од ММФ

Поради застојот во формирањето на новите институции, по предвремените парламентарни избори во Косово, одржани на 11 јуни, Приштина трпи огромни штети.

Руските туристи во Анталија предупредени за постоење ентеровирусна инфекција

Федералната агенција за туризам на Русија (Ростуризам) ги предупреди туристите во турското одморалиште Анталија од заканата по здравје од заразата со ентеровирусна инфекција. Ростуризам наведе и дека не е потребна итна евакуација на руските туристи од Анталија и покрај тоа што има инфицирани 

Дубровник го ограничува драстично бројот на туристи и на крузери

Во наредните две години Дубровник планира да го намали драстично бројот на посетителите, на кои им е дозволен пристап до стариот град во обид да спречи деструктивна пренаселеност, изјави градоначалникот на хрватскиот град за британскиот весник Daily Telegraph.

Како функционира албанската мафија во Грција

Албанскиот организиран криминал во последните неколку децении се претвори во една од главните закани за државите членки на Европската унија. Но, и покрај напорите кои беа вложени на ниво на ЕУ, заканата останува голема.

Поранешниот југословенски претседател Маровиќ треба да врати 1,1 милион евра во буџетот на Црна Гора

Поранешниот претседател на поранешна СР Југославија Светозар Маровиќ има рок до средината на септември да исплати 1,1 милиони евра во буџетот на Црна Гора, врз основа на спогодбата, што тој ја потпиша со специјалното

Хрватска го повлече контроверзниот правилник за инспекциска контрола

​Хрватскиот министер за земјоделство Томислав Толушиќ денеска донесе одлука за повлекување на Правилникот за фитосанитарна контрола на овошјето и зеленчукокт увезени од држави што не се членки на ЕУ, со кој цените на инспекциите беа зголемени за над 22 пати. 

(Фото) Отворена првата „Икеа“ во Белград, инвестиција од 70 милиони евра

Шведскиот производител на мебел и опрема за домаќинство Икеа, отвори денеска прв продажен во Србија. Тоа е 400. продажен објект на таа компанија во светот.