Балкан

Хрватска скапа и за Хрватите, солени цени на приморје

Овие цени се за Доналд Трамп не за туристите од кои живееме, изјавил жител кај Задар за „24сата.хр“, а пренесува босанскиот медиум „Аваз ба“. Тој изјавил дека продавниците не се единствените што го кренале цените, туку како што се приближува туристичката сезона тоа го сториле сопствениците на ресторани, кафулиња и цела Далмација.

На таванот од куќата, српско семејство измачувало и изгладнувало мигранти

Десетина мигранти од кои шестмина деца помлади од 18 години биле пронајдени во поткровје на семејна куќа во Аранѓеловац, Србија.

Грција пак се спаси од банкрот

Не смееме да ги релаксираме, туку да ги интензивираме нашите напори за динамично закрепнување на економијата, изјави грчкиот премиерот Алексис Ципрас на денешната средба со претседателот на Грција Прокопис Павлопулос.

„Блиц“: Бура во СНС - Вучиќ ќе ги убедува да ја изгласаат Ана Брнабиќ за премиер

​Шефот на пратеничката група на СНС во Собранието на Србија, Александар Мартиновиќ закажал за в понеделник состанок на пратеничката група, јавија белградски медиуми. Според Блиц, состанокот ќе се одржи во Белград.

(Фото) За човекот што лажно се претставувал како принц од Македонија и Црна Гора може да се сними филм

Италијанската полиција привела извесен Стефан Чернетиќ поради тоа што со години се претставувал како „принц од Црна Гора и Македонија“ и на тој начин измамил бројни лица од џет-сетот, живеејќи на нивна сметка и нудејќи им соработка.

Запознајте ја Ана Брнабиќ, првата лезбејка премиер на Балканот

Спецјалистката за маркетинг и државна администрација, Ана Брнабиќ ја пишува историјата не само на Србија, туку и на Балканот. Таа е првата лезбејка која станува премиер и тоа на било која земја, туку на Србија, каде меѓу другото пред неколку години имаше напад на геј парада и повредени.

Србија ја доби првата лезбејка премиер

Ана Брнабиќ е мандатарот за состав на новата Влада на Србија, соопшти денеска претседателот на земјата, Александар Вучиќ, пренесува Блиц. Вучиќ најави дека костурот на новата Влада останува ист, но ќе има и некои промени.

Километарска колона на бугарско-грчката граница: Уапсени 23 цариници во полициска акција „Кулата“

На преминот „Кулата“, кој е најголем на границата меѓу Бугарија и Грција, создадени се километарски колони од возила поради апсење на речиси цела смена бугарски цариници. Бугарската полиција синоќа уапси 23 лица, меѓу кои најголем број се цариници, во рамки на корупциска истрага.

Не одете на Скијатос со пластични ќеси

​Пластичните ќесиња наскоро ќе станат минато на грчкиот острв Скијатос, каде што властите воведоа забрана за нивна употреба, согласно европските директиви. Островот ја покренува програмата „Активен Скијатос против пластичните ќеси“ (АСАП), која ја спроведува мрежа „Медитеран СОС“, а е поддржана од општината Скијатос.

Албанците ги чистат плажите, годинава се очекува голем туристички бум

Граничната полиција на Албанија наведува дека во мај оваа година во оваа земја влегле 360.000 странци, а од тие 131.993 туристи. Според мислењето на експертите, ова е само почеток на летната туристичка сезона, а очекувањата се големи во поглед на доаѓањето на странски туристи