Балкан

ОБСЕ/ОДИХР/ПССЕ: Нефер услови на референдумот во Турција

​Во „нефер услови“ се одвиваше кампањата пред турскиот референдум за проширување на претседателските овластувања, а пребројувањето на гласовите го одбележаа доцна прифатени измени со кои се поништени клучни безбедносни норми, соопштија денеска меѓународните набљудувачи.

(Фото) Мини копија на Ајфеловата кула изградена во косовското село Јањево

Копија на Ајфелова кула е изградена во селото Јањево, во општина Липљан на Косово. Мини верзијата е осветлена исто како и францускиот оригинал, а се наоѓа на брегот на вештачкото езеро Анија, во кое има и брод.

Главната опозициска партија во Турција не ја прифаќа победата на Ердоган на референдумот

​Турскиот опозициски лидер Кемал Киличдароглу изјави денеска дека нема да ја прифати победата на поддржувачите на уставните измени на референдумот, кој вчера се одржа во Турција, напоменувајќи дека гласањето ја изнело вистината на виделина - дека најмалку 50 отсто од луѓето 

Турција се движи во погрешна насока: Европа разочарана од резултатите од референдумот

​Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц изјави дека резултатите од референдумот во Турција веројатно ќе ја отежне идната соработка меѓу Анкара и Европската унија. 

Сите детали: Благодарение на референдумот Ердоган ќе може да владее до 2029 година

​Турците на референдумот ги поддржаа уставните реформи, со кои на претседателот Реџеп Таип Ердоган ќе му се дадат поголеми овластувања. Какви промени ќе им донесе на 79-те милиони жители на Туција новиот устав со 18 членови, кој ќе го замени актуелниот, донесен во 1982 година?

Што му донесе референдумот: Ердоган ќе биде и премиер и претседател

Референдумското „Да„ на мнозинството Турци за уставни промени му носи на турскиот претседател Реџип Таип Ердоган апсолутна моќ. Според предвидените промени би се укинало местото премиер, а претседателот ќе биде две во едно: претседател на владата и шеф на државата.

(ВИДЕО) Ќе има уставни измени во Турција: Ердоган најавува враќање на смртната казна

По преброени 95,5 отсто од гласачките ливчиња на референдумот во Турција, 51,62 отсто избирачи гласале „да“ на денешниот референдум во Турција, јавија турските медиуми.

„Синиот воз“ на Тито стана туристичка атракција: Уникатно панорамско возење низ Смарагдната долина во БиХ

Железници на Федерација на БиХ ќе дадат на користење дел од Синиот воз на Тито на националниот парк Уна за унапредуавње на туристичката понуда на најмладиот парк на природата во тој дел од Европа.

Ердоган – плен на многу фронтови кои самиот си ги отвори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган отвори многу и опасни фронтови, кои тој тешко може да ги управува. Неговите опции ја оддалечуваат Турција од Западот, го дестабилизираат целиот регион, и дефакто од геолопитичка гледна точка ја претвораат 

Нападната Владата на Албанија, закани за атентат врз опозиционерот Баша

Атмосферата во Албанија се вжештува по информаците дека се подготвувал атентат врз лидерот на опозициските демократи, Љуљзим Баша, јавуваат албански медиуми.