Балкан

Феноменологија на прекарите на српските криминалци

Речиси да нема „реномиран” криминалец во Србија кој нема урнебесен прекар. Последното убиство во Белград, каде беше изрешетан водачот на навивачите на „Партизан“, Сале Мутави, потсети на феноменот на прекари, кои ги имаат или ги имале припадниците на српското подземје.

Колешката на Јанева заплени имот на поранешниот романски премиер во вредност од 220.000 евра

​Обвинители од Националната дирекција за борба со корупцијата во Романија наредија запленување на дел од имотот на поранешниот премиер Виктор Понта во вредност од 220.000 евра.

Уставниот суд можен спас за грчките телевизии

По долга тензична расправа, со 16 гласа „за“ и со 9 „против“, Уставниот суд ги одобри жалбите на грчките телевизии. Во следниот период ќе има дискусија и одлука дали е уставен новиот закон за медиуми на владата на СИРИЗА, со кој дозвола за работа добија четири телевизии, а исто толку постоечки телевизии 

Tурција втор најголем извозник на телевизиски серии во светот

​Турција е најголемиот извозник на телевизиски серии во светот по САД, изјави претседателот на Истанбулската трговска комора, Ибрахим Чаглар, на прес-конференцијата во Кан, во рамки на 32-то издание на Меѓунардониот саемот за телевизиски, видео, кабелски и сателитски филмови и програми.

Рама: Обединување на Косово и Албанија припаѓа на минатото

Албанскиот премиер Еди Рама изрази уверување дека можноста за обединување на Албанија и Косово припаѓа на минатото, пренесе Танјуг. Рама тоа го изјавил вчера во интервју за Ал Џазира запрашан за можно обединување на Косово и Албанија.

Сребреница доби градоначалник Србин

Изборната комисија официјално ја потврди победата на босанскиот Србин, Младен Груjичиќ за градоначалник на Сребреница, која од 1999 година беше управувана од Бошњак.Бошњаците се вознемирени од победата на Груjичиќ бидејќи јавно не изјавил дека убиството на над 8.000 муслимани, мажи и момчиња в јули 1995 година 

Црногорската опозиција не ги признава изборните резултати

Претставници на Демократскиот фронт, Големата коалиција Клуч, Демократите и Социјалдемократската партија на вечерашниот состанок донесоа едногласна одлука да не ги признаат резултатите од парламентарните избори во Црна Гора, одржани вчера.

Ципрас реизбран за лидер на Сириза

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е реизбран за лидер на неговата левичарска партија Сириза со 93,54 проценти од гласовите на партиските делегати. На овој конгрес на Сириза, 42-годишниот Ципрас доби 20 проценти повеќе гласови од гласањето во 2013 година.

Грција ја предупреди Албанија за Чамите: Внимавајте ние сме посилни

​Атина ја предупреди Тирана да покаже „поголема внимателност“ во врска со прашањето за Чамите, бидејќи, според шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕиас,Грција е многупати посилна од Албанија, споменувајќи го при тоа и системот за одбрана.

Ципрас најави нови мерки за штедење

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вети дека во следните неколку недели ќе воведе нова серија мерки за штедење. Грчкиот министер за економија Јоргос Статакис рече во Парламентот дека јавниот долг без договор за олеснување „нема да биде одржлив” во 2017 година