Балкан

Летово се отвара првата „Икеа“ во Балград

Компанијата „Икеа“ соопшти дека е при крај изградбата на нејзината прва стоковна куќа во Белград, која ќе биде отворена во текот на престојново лето, и дека пред објектот е поставена кула висока 45 метри. Наведено е дека зградата која се наоѓа во Бубањ Поток во близина на 

(ВИДЕО) Во Миконос месарница како златарница: Кило месо 300 евра

Миконос од пред неколку дена доби нова месарница, “Drakoulis Meat”, која по својот изглед повеќе наликува на некој луксузен бутик, пишува Greek reporter. Во месарницата може да се купат ретки типови на месо, слушајќи електронска музика, со специјални ефекти како во ноќен клуб.

Грците „навлечени“ на Survivor

За разлика од македонските, грчките телевизии се преполни со забавни емисии, реални и хумористични шоуа, квизови... Моментално најпопуларна програма е Survivor, која руши рекорди во гледаност, иако во исто време по телевизиите се емитуваат и шоуа од типот на Х Фактор

Гордан Јандроковиќ е новиот претседател на хрватскиот Сабор

Со мнозинство гласови, по повеќечасовна бурна расправа и меѓусебни обвинување, хрватскиот Сабор го избра Гордан Јандроковиќ од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) за нов претседател на Саборот. Тој на оваа функција ќе го замени лидерот на Мост Божо Петров, кој беше разрешен.

Е-кол: Автомобилите автоматски ќе повикуваат Брза помош во Бугарија

​До крајот на годината при сообраќајки во Бугарија автомобилите автоматски сами ќе „се јавуваат“ на Брза помош, објави „Телеграф". Порачката за избор на фирма што ќе биде задолжена за системот „е-кол“, ја објави бугарското Министерство за внатрешни работи. Проектот чини 887.218 лева.

И Хрватскиот парламент во колапс: Пратениците се скараа кој да седне на претседателското столче

Откако лидерот на Мост, довчерашната помала членка на владејачката коалиција, Божо Петров поднесе оставка на позицијата претседател на Саборот, во законодавниот дом настана колапс и нов хаос. Танјуг пренесува дека на неговото место седна поранешниот претседател на Саборот Жељко Рајнер, но на тоа реагираше пратеникот на Мост, Никола Грмоја, кој од потпретседателот на Саборот побара веднаш да стане од столчето, цитирајќи го Деловникот за работа на Саборот.

ЕП: Слободата на медиумите на Западен Балкан не е целосна

Слободата на медиумите на Западен Балкан не е целосна бидејќи државите во тој регион се соочени со политизација, проблеми во спроведување на законите и заплашување новинари, со пораст на автоцензура, се вели во извештај на истражувачки центар на Европскиот парламент.

Ако не се смират страстите во Македонија: Србите до Грција ќе патуваат преку Бугарија

Ако не се стабилизира политичката ситуација во Македонија и ако не се смират страстите, српските туристи кои секоја година во огромен број транзитно ја поминуваат Македонија на патот кон грчките плажи, оваа година ќе ја заобиколат нашата земја. 

24-часовен штрајк во Грција: „Вработените треба да знаат дека 1 Мај е ден за штрајк, а не слободен ден“

Грчките синдикати најавија за денеска генерален 24-часовен штрајк по повод Меѓународниот ден на трудот, соопштуваат грчките медиуми.

Хардинај: Ова е победа на Албанците

​По одлуката на судот во Колмар да го одбие српското барање за екстрадиција на Рамуш Харадинај, лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово изјави дека „ова е победа на Албанците“ и дека тој од денеска е слободен човек.