Балкан

Грчките медиуми го „оживеаја“ проектот за поврзување на Белград и Солун преку Морава и Вардар

Грандиозниот проект за поврзување на српскиот главен град Белград со Солун по воден пат, преку Морава и Вардар, може да го претвори грчкото пристаниште во клучен центар за транспорт на стоки кон Средна Европа, наведува атинскиот весник „Прото Тема“.

Јункер против брз прием на земјите од Западен Балкан во ЕУ

​Претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер во интервју за весникот „Политико“ изјави дека е против брз прием на земјите од Западен Балкан во Европска унија. 

Прва жртва на Западнонилскиот вирус во Грција

​Жена на возраст од 90 години е првата жртва на вирусот Западен Нил во Грција годинава, соопшти Центарот за контрола и превенција на болести (КЕЛПНО), додавајќи дека таа починала од компликации предизвикани од енцефалитис.

Американскиот потпреседател Пенс: Иднината на Западниот Балкан е на Запад

​Идината на Западниот Балкан е на Запад, изјави денеска во Подгорица американскиот потпретседател Мајк Пенс и најави дека ќе работи на врската помеѓу ЕУ, Балканот и САД.

Грција ќе плаќа кирија за 22.000 бегалци

Програма за обезбедување дом за баратели на азил во Грција со платена годишна кирија ќе се прошири на општините низ целата земја со цел да се обезбедат достоинствени услови за живот на мигрантите и бегалците.

Брод со туристи потона кај Мармарис, Турција

Три лица се водат како исчезнати откако туристички брод потона денеска во Средоземно Море, покрај брегот на турската провинција Мугла. Меѓу изчезнатите е и сопственикот на бродот, соопштија локалните власти. Во бродот се наоѓале 11 лица кога тој потонал во близина на познатото туристичко место Мармарис. Досега се спасени осум патници.

На Крит регистриран земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтер

​Земјотрес со јачина на ударот од 5,3 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во Средоземно Море, крај брегот на грчкиот остров Крит, пренесе ТАСС, повикувајќи се на американскиот Геофизички институт.

(Фото) Порака што Хрват му ја остави на автомобилот на Србин стана хит на Фејсбук

Еден корисник на Фејсбук на својот профил објави фотографија од пораката што ја пронашол оставена на неговиот автомобил паркиран во Сплит. Во прашање е автомобил со регистарски таблички од српскиот град Крагуеваец, што веројатно некој сплиќанец го потсетило на убавите моменти од неговата младост, па решил да остави искрена и топла порака.

Принцот Чарлс и Камила летуваат во Грција

Принцот Чарлс и Камила пристигнаа островот Крф во Грција. Познатата британска кралска двојка била забележана на аеродромот „Каподистриас“ што е главниот и единствениот аеродром на островот. Се наоѓа во близина на градот Крф,  а местото воедно е и атракција за туристите бидејќи авионите им слетуваат блиску над нив.

Во пожар во хотел вo Кемер, повредени 14 лица

Најмалку четворица државјани на Русија и десет Турци настрадаа во пожарот, кој денеска избувна во хотел со пет ѕвездички во турското медитеранско одморалиште Кемер, пренесе агенција ТАСС, повикувајќи се на турскиот телевизиски канал „А Хабер“.