Балкан

Не одете на Скијатос со пластични ќеси

​Пластичните ќесиња наскоро ќе станат минато на грчкиот острв Скијатос, каде што властите воведоа забрана за нивна употреба, согласно европските директиви. Островот ја покренува програмата „Активен Скијатос против пластичните ќеси“ (АСАП), која ја спроведува мрежа „Медитеран СОС“, а е поддржана од општината Скијатос.

Албанците ги чистат плажите, годинава се очекува голем туристички бум

Граничната полиција на Албанија наведува дека во мај оваа година во оваа земја влегле 360.000 странци, а од тие 131.993 туристи. Според мислењето на експертите, ова е само почеток на летната туристичка сезона, а очекувањата се големи во поглед на доаѓањето на странски туристи

Турската економија порасна за 5%

Турската економија порасна за пет отсто во првиот квартал во тековната година, што е над очекувањата и е резултат од значителното зголемување на извозот, покажуваат статистичките податоци. Главниот мотор на стопанскиот раст беше извозот

Саудиска Арабија ја купува Босна

Арапските инвеститори преку домашни посредници продолжуваат да купуваат земјиште во Босна и Херцеговина - низ Сараево и околината. Последните месеци, најмногу купуваат напуштено обработливо земјиште на Срби и Хрвати на подрачјето на Посавина, пишува загрепски Вечерњи 

(Фото) Уште еден трошок за патување во Грција- нова патарина се поставува кај Евзони

Од ова лето, судејќи по најавите, патниците кои ќе одат во Грција преку граничниот премин Богородица/Евзони ќе имаат поголем трошок за патување.Според градежните работи на терен патниците ќе имаат уште една наплатна рампа за плаќање.
 

Тачи и Харадинај победници на изборите во Косово

​Коалицијата ПАН, составена од Демократската партија на Косово (ПДК) на Кадри Весели, чиј поранешен лидер е косовскиот претседател Хашим Тачи, Алијансата за иднината на Косово (ААК) на Рамуш Харадинај и Иницијатвата за Косово

Предвремени парламентарни избори во Косово: Ќе биде ли Харадинај новиот премиер

Во Косово денеска се одржуваат избори, една година пред редовниот рок на кој граѓаните ќе изберат претставници во 120-члениот парламент. Првата косовска Влада на широката коалиција падна поради несогласувањата околу договорот за разграничување со Црна Гора, чија ратификација беше 

Турција стационира трупи во Катар

​Турција одлучи да стационира трупи во Катар поради одржување на безбедноста откако сојузници на Доха, прекинаа врски со таа држава. – Цел на поставувањето трупи е да се одржува безбедноста и стабилноста во Заливот, изјави министерот за надворешни работи 

(Фото/Видео) Голем број хрватски политичари дел од геј-парадата во Загреб

Во Загреб денеска се одржa геј парада на која беа присутни и голем број на хрватски политичари. Како што пренесуваат хрватските медиуми низ загребските улици парадирале повеќе од 1.000 граѓани, а меѓу нив се и потпретседателот на Владата, Предраг Штромар, поранешниот претседател

Српскиот претседател стана татко по третпат

​Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа по третпат стана татко, а убавата вест ја споделил на социјалната мрежа Твитер. - Вечерва првпат ќе морам да ги прекинам државничките обврски и тоа со насмевка на лицето, бидејќи Тамара и јас пред неколку минути добивме син, напишал Вучиќ.