Балкан

Младо момче со 35 евра во џеб ги помина Европа и Азија

Србинот Бојан Стекиќ (23) со неверојатни перипетии лани стигнал автостоп до Кина. Сега се подготвува за нова авантура, па во август ќе тргне за Иран, исто така автостоп.

(ВИДЕО) Водата носеше се пред себе: Две лица повредени во силно невреме во Истанбул

Во невремето проследено со силен дожд, што го зафати Истанбул, повредени се најмалку две лица, а водата на улиците доведе до прекин на градскиот сообраќај и откажување летови на аеродромот. Надојдената вода по улиците однесе многу возила, а граѓаните 

Резерви на јаглен за уште две недели: Косово е на прагот на енергетски колапс

Косово е речиси на прагот на енергетски колапс поради резервите на јаглен, кои се доволни за само две недели. Косово има повеќе од 14 милијарди тони лигнитен јаглен, што ја вбројува земјата на петто место во светот, но 

Од следната година: Црна Гора го зголеми ДДВ на 21 отсто

Црна Гора ја зголеми стапката на ДДВ од 19 на 21 отсто, со одлука на Собранието. Пратениците ги усвоија дополнувањата на Законот за ДДВ, предложени од Владата, кои ќе стапат во сила од јануари следната година. 

Хрват ги раскина сите врски со државата, законите за него веќе не важат?

Ведран Миочиќ Стошиќ од Задар, ги раскина сите обврски со државата, а на својот автомобил постави свои приватни таблички, кои сам си ги направил, пишува Слободна Далмација.

(ВИДЕО) Три лица „за влакно" избегнаа смрт во сообраќајка на Крф

​Видео со трилер сцена од грчкиот Крф при што тројца млади за секунда ја избегнаа смртта стана хит на социјалните мрежи. Имено, на видеото се гледа како тие седат на тротоар пред една продавница во Сидарија на Крф, кога сосем неочекувано еден автомобил скршнува од патот и влетува во продавницата.

Германец на одмор во Хрватска со трактор

Ернст Ебелин (63), од околината на германскиот град Хановер тргнал на одмор на хрватското приморје со својот трактор, јавуваат локалните медиуми. За да го помине растојанието од 1.700 километри, Германецот патувал девет дена. Неговата сопруга сепак, не била доволно трпелива

Грција се враќа на меѓународниот пазар на обврзници

​Грција денеска ќе ја реализира долгоочекуваната емисија на обврзници, соопшти грчкото Министерство за финансии, што ќе биде прво издавање на грчки хартии од вредност од 2014 година. Како што јави дописникот на МИА од Атина, Министерството објави

Анализа: Кинеските инвестиции ја шират корупцијата на Западен Балкан

​Кинеските инвестиции во инфраструктурата на Западен Балкан ја поттикнуваат ионака раширената корупција во регионот, се наведува во најновата анализа на Институтот за безбедносни истражувања на ЕУ (EUISS).

(Фото) Нови пожари во Црна Гора во близина на плажите

Во Црна Гора и понатаму има пожари, а нови се појавуваат на секој час. Туристите на плажата Жањице која се наоѓа на полуостровот Луштица го фотографираа најновиот пожар кој пламнал 20 метри од плажата.