Балкан

(ВИДЕО) Бугарија згрозена: Турист од Шведска шутнал во глава собарка

Бугарските медиуми објавија дека шведски турист во хотел на Сончевиот брег во Бугарија без причина шутнал во глава собарака и мртов ладен си заминал од местото. По инцидентот полицијата го привела човекот.

Агрокор обезбеди заем од 480 милиони евра

Хрватската прехранбена компанија Агрокор, која има големи долгови, си обезбеди заем од 480 милиони евра, изјави владиниот експерт Анте Рамљак. Тој појаснува дека средствата се обезбедени од субјекти кои поседуваат обврзници, предводени од Најтхед Капитол Менаџмент

Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар

​Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар, што претставува знак за поддршка за земјата од Персискиот Залив која е исправена пред изолација од другите

Српскиот министер за одбрана за заканите на ИСИС: Граѓаните на Србија можат да бидат мирни

​Српскиот министер за одбрана Зоран Ѓоргевиќ, по повод заканите што Исламската држава ги упати кон балканските народи, изјави дека ситуацијата во Србија е под контрола и дека граѓаните во земјата можат да бидат спокојни. 

Словенечката Влада ја замрзна приватизацијата на НЛБ

​Словенечката Влада вчера реши да ја замрзне постапката за продажба на државната „Нова Љубљанска Банка“ (НЛБ), заклучувајќи дека во овој момент цената што би можела да ја добие од потенцијаните инвеститори при приватизацијата, не би била задоволувачка.   

Убиен водачот на албанските џихадисти Абу Абдулах ал-Косова

​Во бомбардирањата во Мосул убиен е Лавдрим Мухаџери, алијас Абу Абдулах ал-Косова, водач на албанските џихадисти во Сирија и Ирак. Мухаџери (29) по потекло од Качаник, заедно со Билал Хаќифи исто така од Косово, убиени се во полноќно бомбардирања на седми јули

Ципрас даде интервју за геј магазин

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, стана првиот премиер во Грција, кој дал интервју за геј магазин. Во интервјуто за магазинот „Антивирус“, Ципрас зборува за законската регулатива која ги регулира цивилните партнерства на истополовите двојки, за плановите на владата на Сириза по тие прашања...

Хан крои балканска економска зона со поевтин роаминг

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, очекува политички договор меѓу премиерите на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и Србија за формирање регионален економски пазар во Западен Балкан.

Србија: Се удави жена при невремето што го погоди Вршац

Осумдесет и седум годишна жена се удави во невремето што ја погоди околината на српскиот град Вршац, јави РТС. Началникот на Управата за спасувачки единици при пожарникарската служба  Драган Дончевски, потврди дека едно женско лице настрадало и дека истрагата ќе ги утврди деталите за несреќата. 

Турција ќе испраќа свои војници во Катар

​Турскиот Парламент вечерва по итна постапка усвои закон со кој и се овозможува на Армијата на Турција да испрати свои војници во Катар. Законот беше усвоен со 240 гласови на пратениците од владејачка