Балкан

Турски археолози најверојатно ги откриле „вистинските" мошти на Св. Николај Чудотворец

Турските археолози сметаат дека можеби ги откриле „вистинските мошти" на Николај Чудотворец во Анталија.
Непознат храм бил откриен за време на ископувањата во црквата Св. Никола во турски град Демир, каде што некогаш бил сместен античкиот град Мира во Ликија.

(ВИДЕО) Руските МиГ-29 пристигнаа во Србија

Русија почна да ги доставува шесте ловци МиГ-29 во Србија - чекор што може да ги продлабочи тензиите меѓу Белград и неговите соседи. 

Амбасадорот на САД: Во Албанија дејствуваат четири криминални кланови

Американскиот амбасадор во Албанија, Доналд Лу предупреди во Тирана дека во таа земја дејствуваат четири криминални кланови, контролирани од 20 криминални семејства, кои се занимаваат со одгледување

Октомври 2, 2017 Балкан Никола Осило

Мега-скандал во Словенија: Иранци преку НЛБ Банка испрале милијарда долари

Словенечката Агенција за борба против перење пари отвори истрага во врска со тврдењата на опозициски партии дека најголемата државна банка, Нова Љубљанска Банка (NLB) испрала речиси милијарда евра од Иран во периодот меѓу 2008 и 2010 година.

Ердоган: Турција веќе нема потреба за членство во ЕУ, но нема да се откаже од преговорите

Турција веќе нема потреба од членство во Европската унија, но нема да се откаже еднострано од преговорите за присоединување, изјави денеска турскиот претседтаел Реџеп Таип Ердоган.

(Фото) Графити „Војводина=Каталонија“ испишани во повеќе градови во Војводина

Графити „Војводина=Каталонија“ се појавија денеска на повеќе места во Војводина, пренесуваат српските медиуми. Графити се испишани во Нови Сад, Зрењанин, Бачка Топола, Суботица, Сента, Кикинда и Жабаљ.

Септември 30, 2017 Балкан Никола Осило

Фетулах Ѓулен е првообвинет во мега-секс скандал во Турција

По седумгодишна истрага, турското обвинителство покрена обвинение во врска со објавените интимни видео и аудио записи на претставници на опозицијата, вклучувајќи го и тогашниот лидер на најголемата опозициска партија, Дениз Бајкал, пишува „Хуриет дејли њуз".

 

(ВИДЕО) Косовски пратеници се степаа на телевизиска дебата

Телевизиските дебати кај нас се реткост, дури и за време на избори, но на Косоварите по се изгледа не им недостигаат. Во една таква, во емисијата „Инфо Локале“, Фрашер Красниќи пратеник на „Самоопределување“ и Милаим Зека, пратеник на „Иницијатива“

Септември 29, 2017 Балкан Камелија Делија

Света Гора не сака да го прими Ципрас зошто објавил дека е атеист

Администрацијата на Света Гора одби да го прими во официјална посета грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој во средата требаше таму да се разговара со раководството на Света Гора, да ги посети манастирите и да се сретне со Вселенскиот патријарх Вартоломеј, пишува атинскиот весник „Катимирени“

(ВИДЕО) Вилата на Тито во Купари оди на продажба

Хрватска набрзо ќе понуди на продажба десетина луксузни резиденцијални објекти што се во државна сопственост, пренесуваат хрватските медиуми.