Балкан

(ВИДЕО) Дочекот на Нова Година во ноќниот клуб Реина во Истанбул бил 572 евра

Дочекот на Новата Година во ноќниот клуб Реина покрај Босфор во Истанбул, каде во текот на новогодишната ноќ беа убиени 39 лица, бил 572 евра. Клубот важи за еден од најпрестижните во Истанбул.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Моментот на нападот во ноќниот клуб во Истанбул

На интернет се појави снимка од безбедносните камери од моментот кога напаѓачот пука врз посетителите на ноќниот клуб во Истанбул. Во терористичкиот напад на новогодишната ноќ загинаа 39 лица. По напаѓачот се уште се трага.

ИД презеде одговорност за нападот во истанбулскиот ноќен клуб

​Исламска држава презеде одговорност за нападот во ноќниот клуб „Реина“ во Истанбул за време на новогодишната ноќ каде беа убиени 39 луѓе и 69 се ранети. – Во продолжение на благословени операции кои ИД ги спроведува против

Најмалку седуммина Саудијци и четворица Ирачани се меѓу жртвите на нападот во Истанбул

Најмалку седуммина Саудијци и четворица Ирачани се меѓу жртвите на тетористичкиот напад што се случи синоќа на прославата за Нова година во ноќниот клуб во Истанбул, јавија турските медиуми. 

Пресврт: Напаѓачот од ноќниот клуб во Истанбул не бил облечен како Дедо Мраз

Турскиот премиер Бинали Јилдирим ги отфрли медиумските тврдења според кои напаѓачот кој отвори оган во ноќен клуб во Истанбул, при што загинаа 39 лица за време на прослава за Нова година, носел костум на Дедо Мраз.

Нов напад во Истанбул: Најмалку две лица се повредени во џамија

Најмалку две лица се повредени при напад во џамијата „Хасан Паша“ во северниот дел на Истанбул, јавија турските медиуми. Нападот се случил попладне, кога голем број верници се собирале поради вечерната молитва. 

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Атмосферата во ноќниот клуб во Истанбул пред и по нападот

На интернет се појави вознемирувачко видео од атмосферата за време на нападот во истанбулскиот ноќен клуб, во кој загинаа најмалку 39 лица. Погледнете како изгледала новогодишната забава пред нападот и по него.

Нови цени во Грција: Поскапо кафе, цигари, бензин и летување на грчките острови

Нов бран од поскапувања на стоките и услугите ја очекуват Грција на почетокот на 2017 година, јави грчката телевизија „Антена“. Законот, кој влегува во сила денеска, предвидува зголемување на цените на горивата и цигарите.  Промени на цените ќе има дури и за електронските цигари. 

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Се појави снимка од „Дедо Мраз“ кој уби 39 лица во Истанбул

Се појави првата снимка од терористот облечен како Дедо Мраз, кој во ноќен клуб во Истанбул уби најмалку 39 лица, меѓу кои 16 се странски државјани, а 69 се повредени. На влезот тој најпрво убил еден полицаец, а потоа влегол во ноќниот клуб и пукал во гостите со автоматска пушка.

(ВИДЕО) Терористички напад во Истанбул: „Дедо Мраз“ со автоматска пушка уби најмалку 39 лица

Човек облечен како Дедо Мраз во еден час по полноќ во ноќниот клуб Реина во Истанбул уби најмалку 39 лица, меѓу кои 16 се странски државјани, а 69 се повредени, пренесуваат турските медиуми.