Балкан

Руски милијардер од некогашниот остров на Аристотел Оназис ќе прави луксузен ресорт

Грчкото министерство за економија му даде дозвола на рускиот милијардер Dmitry Rybolovlev, островот Skorpios да го претвори во луксузен ресорт, пренесува дописникот на еМагазин од Солун.

Декември 9, 2017 Балкан Никола Осило

Албанија главен извор на марихуана во ЕУ

Агенцијата за криминалистичко разузнавање на Европската унија, Европол, во последниот објавенен стратешки извештај, како и во сите извештаи во последните години ,Албанија ја рангира како главен извор на недозволената трговија со мархуана во земјите на ЕУ.

 

Декември 9, 2017 Балкан Никола Осило

Вучиќ се сретна со Ципрас, Борисов и Тудосе: Балканот ќе биде испреплетен со гасоводи

Српскиот претседателот Александар Вучиќ денеска во Белград се сретна со премиерите на Грција, Алексис Ципрас, на Бугарија, Бојко Борисов и на Романија, Михај Тудосе, во рамките на Високиот совет за соработка меѓу четирите држави.

 

Декември 9, 2017 Балкан Никола Осило

Самоубиецот од Хаг кремиран во тајност во Загреб

Слободан Праљак, поранешен лидер на босанските Хрвати, кој се самоуби при изрекување на пресудата за воени злосторства во Хашкиот трибунал, бил кремиран тајно во Загреб во четвртокот, во присуство само на неколку најблиски роднини и пријатели, соопшти хрватската телевизија ХРТ.

 

Хрватките Дарија и Ирис се првите две сестри кои го искачија Монт Еверест

Хрватките Дарија и Ирис Бостјанчиќ од Ријека, членки на женската хрватска експедиција, се искачија на највискиот врв на светот Монт Еверест (8.848 мнм).  Сестрите се први жени кои се искачија на Монт Еверест за оваа година, но станаа и првите сестри кои истовреме стигнаа на „капата на светот“. 

Просечен Бугарин повеќе троши за автомобилот, отколку за домот

Бугарите повеќе трошат пари за одржување на своите автомобили, отколку за опремување на домовите, наведува Статистичката агенција на ЕУ - Евростат во анализата на вкупната потрошувачка за мебел, апарати за домаќинство и одржување на домовите во земјите членки на 

Словенија подготвува тужба против Хрватска поради границата

Министерството за надворешни работи на Словенија подготвува тужба против државата Хрватска поради непочитување на арбитражната пресуда за границата меѓу двете земји во Пиранскиот Залив. Од друга страна, генералниот секретар 

Арапска инвестиција: Основана нова авиокомпанија во регионот, се бараат стјуардеси

Нова авиокомпанија FlyBosnia е основана во Босна и Херцеговина со седиште во Сараево. Според босанскиот интернет портал klix.ba, FlyBosnia бара нови десет вработени кои ќе работат како дел од кабинскиот персонал.Се бара од идните вработени да знаат 

Декември 7, 2017 Балкан Никола Осило

Премиерите од регионот во Софија: Балканот станува економска заедница

Изградбата на коридорите 8 и 10 е дополнителна можност за раст и развој на регионот на Западен Балкан, како и за приближување на регионот кон ЕУ, порача премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција во Софија на премиерите од

Сите детали: Американци го следеле Милан Зарубица, кој беше уапсен во Мала Речица

Милан Зарубица, некогаш угледен фармацевт кој докторирал на анализа за лекување карцином, а подоцна станува озлогласен српски нарко-хемичар, е еден од главните организатори на нелегалното производство на амфетамини во „лабораторијата“