Балкан

Грчкиот амбасадор во Бразил убиен од полицаец кој бил љубовник на неговата сопруга

Амбасадорот на Грција во Бразил, Киријакос Амиридис е убиен од бразилски полицаец, кој бил во тајна љубовна врска со сопругата на грчкиот дипломат, соопшти полицијата на Рио де Жанеиро.

(ВИДЕО) Грција под снег, побелеа и Атина и Миконос

Последните два дена врнежите од снег предизвикаа бројни проблеми во соседна Грција. Дел од патишта се непреодни, некои места останаа без струја, а медиумите за сега јавија и за една жртва.

Надградена стратегија на групацијата Триглав до 2020 година и деловен план за 2017 година

Групацијата Триглав ги објави стратегијата за периодот 2017-2020 година и деловниот план за 2017-та година. Преку своите вредности, мисијата и стратешките цели го зацрта својот пат да биде современа, иновативна и динамична осигурителна и финансиска групација

Младите си одат од Балканот барајќи подобра иднина

Заминувањето на младите од Балканот, во потрага за подобра перспектива, дополнително ги погодува економиите во нивните земји, кои се соочуваат со проблеми. Алекса Константинов беше еден од најдобрите студенти по математика во Србија оваа година, но како и многу млади на Балканот 

Безбедноста е на ниско ниво: Грција на листата на опасни држави

Грција се наоѓа меѓу опасните држави, пишува „Бизнис инсајдер“. Во листата што беше објавена денеска, се вклучени држави кои се безопасни и држави кои Британците треба да ги избегнуват да ги посетуваат поради безбедноста. 

Колинда Грабар Китарович е најпопуларниот политичар во Хрватска

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китарович е најпопуларниот политичар во земјата, а потоа следи премиерот Андреј Пленковиќ, кој е попопуларен од неговиот претходник Томислав Карамарко, покажува истражувањето за јавното мислење „Кробарометар“

Додик не доби американска виза

Американската Амбасада во Сараево го отфрли барањето на претседателот на Република Српска Милорад Додик за дипломатска виза. Барањето беше поднесено за тој да присуствува на церемонијата за стапување на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп

Во Истанбул почна првиот судски процес против обвинети за обидот за пуч во Турција

Во Истанбул денеска почна судски процес против 29 поранешни полицајци, кои се обвинети дека учествувале во осуетениот обид за воен удар во јули. Ова е првиот судски процес за обидот за пуч, во кој загинаа 270 лица. 

Триглав осигурување со нови производи ќе го освојува Балканот, можни се и превземања

Групата Триглав останува присутна во шест држави во југоисточна Европа, во кои органски ќе се развива, а во случај на соодветни прилики не се исклучуваат евентуални преземања, се наведува во стратегијата на најголемата словенечка и регионална осигурителна групација за периодот од 2017 до 2020 година. 

По половина век работа, згаснува Лотарија на Црна Гора

Лотарија на Црна Гора престанува да приредува игри на среќа на 31 декември оваа година, по 56 години работа, соопшти компанијата. Лотаријата ги извести играчите дека последното коло на Тото, Лото и Томбола ќе биде на 29,30 или 31 декември оваа година.