Балкан

Декември 25, 2016 Балкан Никола Осило

„Дојче Веле“: Во Косово зајакнува радикалниот Ислам

Експертите предупредуваат дека во последниве години, под влијание пред се на Саудиска Арабија, во Косово зајакнува радикалниот Ислам, кој се повеќе го потиснува либералното исламски учење што досега беше доминанто во овој дел на Европа, наведува „Дојче Веле“.  

Декември 25, 2016 Балкан Никола Осило

Хрватска ќе ја враќа ИНА во своја сопственост

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ синоќа на вонредна прес-конференција соопшти дека Хрватска го загубила процесот на арбитража во случајот ИНА-МОЛ и оти е донесена политичка одлука за враќање на ИНА во сопственост на Хрватска. 

Декември 25, 2016 Балкан Никола Осило

Српската Влада најави отпуштање на 5.000 административци во 2017 година

Бројот на вработени во државната администрација во Србија во текот на 2017 година ќе биде намален за околу 5.000 лица, соопшти синоќа српската министрека за државна управа и локална самоуправа Ана Брнабиќ. Во изјава за српската државна телевизија РТС, Брнабиќ нагласи дека 

Декември 24, 2016 Балкан Никола Осило

Во Сараево почнува пар-непар систем на возење поради загадувањето

Поради алармантно загадување на воздухот во Сараево е прогласена тревога што подразбира неколку мерки меѓу кои и забрана за движење на дел од моторните возила. Имено, донесена е одлука од утре во 7 часот до полноќ на улиците на главниот град на БиХ да сообраќаат само автомобили 

Гркинка на 67-годишна возраст и роди бебе на својата ќерка

Гркинка роди здраво девојче на 67-годишна возраст, но детето и припаѓа на нејзината ќерка, објави грчкиот весник „Етнос". Девојчето е родено со „царски рез“ во 31-та седмица од бременоста, тежи нешто повеќе од еден килограм и моментно е во инкубатор. Лекарите соопштија дека и новороденчето и жената се добро.

Осомничена бугарска криминална група, продавала бебиња во Грција за 6.000 до 8.000 евра

Група бугарски државјани се осомничени дека продавале бебиња во Грција за сума од меѓу шести и осум илјади евра, објави денеска грчкиот весник „Та Неа“. Според весникот, полицијата во грчкиот град Катерини започнала истрага за 13 илегални посвојувања 

Првпат во својата историја Романија ќе добие жена премиер

Романската телевизија „Реалитатја“ како неочекувана ја оцени номинацијата на 52-годишната Севил Шајдех за функцијата премиер на Романија. Доколку тоа и се случи, за првпат во својата историја Романија ќе добие жена премиер и тоа муслиманка.

​Атентаторот на рускиот амбасадор осум пати го обезбедувал Ердоган

Атентаторот кој го уби Андреј Карлов, рускиот амбасадор во Анкара - Мевљут Мерт Алтинташ, осум пати обезбедувал настани на кои присуствувал турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, и тоа во периодот по обидот за воен удар на 15 јули, пишува весникот „Милет".

(ВИДЕО) Во Истанбул отворен првиот подводен тунел под Босфорот

Во Истанбул вчера беше отворен тунелот за автомобили Евроазија, што ги поврзува европскиот и азискиот дел од градот. Претседателот Реџеп Таип Ердоган изјави дека одлуката да не се одлага церемонијата за отворање на тунелот е „одговор за теророт“.

Како Хрватска ја испровоцира Словенија со бонбониера

Хрватската Амбасада во Љубљана испрати новогодишен подарок, бонбониера, до неколкумина вработени во словенечкото Министерство за надворешни работи, во кабинетот на премиерот Миро Церар и кабинетот на претседателот Борут Пахор.