Балкан

Играта „Син кит“, која ги тера децата на самоубиство пристигна и во Грција

Полицијата во Грција истражува два случаеви, во кои се повикани деца да ја играат фаталната игра „Син кит“, која ги тера учесниците да се самоповредуваат, а во некои случаеви и да се самоубијат, објавија грчките медиуми.

Триглав Осигурување Скопје со добри резултати во сите сегменти од работењето

Групацијата Триглав во првите три месеци од годинава работеше добро и во согласност со стратешките насоки. Нето добивката на Групацијата изнесуваше 22,3 милиони евра. Консолидираната бруто полисирана премија од осигурување и соосигурување изнесуваше 281 милион

Додека во парламентот се гласаа нови мерки за штедење, Грците гледаа Survivor

Додека синоќа во грчкиот Парламент се дебатираше за новите мерки за штедење, Грците пред малите екрани со нетрпение очекуваа кој ќе победи во битката помеѓу учесниците на грчкото и турското издание на Survivor.

Стејт департмент за Балканот: Русија го продлабочува влијанието

​Високиот официјален претставник на американскиот Стејт департмент, Хојт Брајан Ји предупреди дека Русија ги продлабочува напорите за да изврши „малигно влијание“ на Балканот, користејќи финансиски и политички средства во обидот да го спречи поврзувањето на тој регион со Западот. 

Премиерите од Западен Балкан идната среда на средба со Могерини

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, ги покани премиерите на шесте земји од Западен Балкан, меѓу кои и шефот на македонската Влада, идната недела на неформална вечера во Брисел, јави дописнијот на МИА од Стразбур.

Грчки медиуми: Иванов му го даде мандатот на социјалдемократот Заев

Електронските изданија на речиси сите грчки медиуми во изминатиот час ја пренесоа информацијата дека претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов му даде мандат на лидерот на СДСМ Зоран Заев да формира влада.

Сите штрајкуваат во Грција

Грција денеска е речиси целосно блокирана поради 24-часовниот генерален штрајк што го организираат синдикатите во знак на протест поради новите мерки за штедење што ги договори грчката Влада со кредиторите. како услов за исплата на нова транша од помошта за земјата. 

(Фото) Луксузната палата на Тито во Њујорк се продава за 50 милиони долари: Колку ќе добие Македонија

После години договарање и усогласување Хрватскa, Србија, Словенија, Македонија и БиХ сакаат да ја забрзаат продажбата на недвижности кои и пропаѓаа на поранешната држава и служеа како дипломатски претставништа на Југославија во светот.

Топ 10 најпрометни аеродроми на Балканот

Специјализираниот веб портал за воздухопловна индустрија EX-YU Aviation објави листа на десет најпрометни аеродроми во регионот за 2016 година. Според оваа листа најпрометен е аеродромот во Белград со 4.924.992 патници, по што следи Загреб со 2.766.087,

Резервирајте на време: Грците ги дигнаа цените за сместување оваа сезона

Цените на хотелското сместување во Грција оваа сезона ќе бидат за околу 10% повисоки, додека пак пансионските нема многу да се менуваат покажуваат анализите на туристичките агенции. Како што пишува српски „Блиц“ иако агенциите аранжманите ги купиле уште минатата година,