Балкан

„Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Турција до ниво „отпад“

Меѓународната агенција за оценка на кретидиот рејтинг „Фич“ го намали вчера кредитниот рејтинг на Турција на ниво „отпад“, потренцирајќи ги случувањата во политиката и безбедноста, кои ги поткопуваат економските показатели и институционалната независност, јави ДПА. 

Вдовицата на Слободан Милошевиќ, Мира Марковиќ, тужи поранешен директор на затвор

Вдовицата на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, Мира Марковиќ, поведе судски процес против поранешниот директор на Окружниот затвор во Белград, Драгиша Блануша, за неговата книга „Го чував Милошевиќ“,

Амбасадата на САД предупредува на лажни полицајци во Србија

Амбасадата на САД во Белград ги предупреди своите граѓани во Србија да внимаваат на појава на лажни полицајци, кои се претставуваат како службени лица за да влезат во нивните домови, пренесуваат српските медиуми.

Трговскиот дефицит до плафон: Увозот на Црна Гора е шест пати поголем од извозот

Црна Гора лани имала голем надворешнотрговски дефицит со увоз кој бил за шест пати поголем од извозот, покажуваат прелиминарните податоци на Монстат. Увозот лани бил 2,06 милијарди евра, додека вредноста на извезената стока 325,8 милиони евра, што покажува дека стоковиот дефицит 

Албанската влада ќе им избрише долг од 660 милиони евра на бизниси и поединци

​Албанската влада ќе му предложи на Парламентот бришење на, досега, најголем долг во историјата на финансиите на државата, што кон неа го има бизнисот  и поединци, на име даноци.

И Македонците купуваат: Трособен стан или пентхаус во Банско се продава за 28.000 евра

Банско е најдобар бугарски зимски центар, кој привлекува илјадници туристи секоја година. Ако сте страствен љубител на зимските, летни спортови и атракции тогаш ова е местото за вас да инвестирате во недвижности, пишува Профит.бг.

Каменос: Има план за заживување на албанскиот национализам

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос го осуди како недозоливо однесувањето на седум нови војници со албанско потекло во армијата, кои пред неколку дена објавиле фотографија на социјалните мрежи, на која со раце го формират албанскиот орел, национален симбол

Гастрабајтерите испратиле 349,3 милиони евра во Црна Гора

Граѓаните на Црна Гора кои работат во странство и црногорските иселеници, трансферирале во својата земја во текот на првите 11 месеци во 2016 година 349,3 милиони евра. Од Централната банка на Црна Гора (ЦБЦГ) е соопштено дека од вкупниот прилив на дознаки, 215,5 милиони 

Словенија ќе ја зголеми минималната плата на 630 евра месечно

Владата на Словенија предложи износот на минималната плата во 2017 година да се зголеми на 630 од досегашните 604,35 евра. Според усогласувањето на минималните плати со порастот на животните трошоци минатата година, тие би можеле да пораснат за само 0,5 отсто, но министерката

Порано ги напаѓал, денеска ги брани: Не можев да прифатам дека и јас сум хомосексуалец

Србинот Филип Роксандиќ кој има 24 години не можел да прифати дека е хомосексуалец, па затоа во 2010 година како хулиган бил заедно со тие што брутално ги нападнаа учесниците на Парадата на гордоста во Белград, пишува Курир.