Балкан

Поповиќ се огласи за „Рајските документи“: Не поседувам ниту една оф шор компанија

Српскиот министер без ресор задолжен за иновации и технолошки развој Ненад Поповиќ денеска изјави дека ниту една негова компанија не е регистрирани во „оф шор зоните“, кои се споменуваат во истражувањето за „Рајските документи“, пренесуваат српските медиуми. 

Грција ќе ги укинува патарините, се воведува нов систем на наплата на патна такса

Грчкиот министер за транспорт Христос Спирцис најави дека до крајот на годината ќе почне воведување на новиот систем на наплата на патарини, при што ќе се укинат наплатните пунктови.

„Рајски документи“: Српски министер има имот и бизниси кои вредат повеќе од 100 милиони долари

Во „рајските документи“ што ги објави Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ИЦИЈ) и нивните партнери, весниците „Њујорк тајмс“, „Зидојче цајтунг“, „Гардијан“ и британскиот јавен радиодифузер „Би-би-си“ за финансиите

Тодориќ поднесе пријава против вонредната управа на Агрокор

Ивица Тодориќ, по кого е издадена црвена потерница поради незаконско стекнување на една милијарда и 142 милиони куни (1куна=0,13 евра), на својот блог објави дека поднел кривична пријава поради „криминал во Агрокор" против вонредната управа во Агрокор и одговорните лица

„Рајски документи“: Исплива и српски министер

Во „рајските документи“ што вчера ги објави Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ИЦИЈ) за финансиите на околу 120 политичари од повеќе држави, се наоѓа и името на еден актуелен српски министер

„Турски поток“ стаса до Турција

​„Гаспром“ ја заврши изградбата на морскиот дел од „Турски поток“ на територијата на Русија, откако првиот крак од гасоводот влезе во турската економска зона, соопшти компанијата „Јужен поток“, која се занимава со изградба на гасоводот.

(ВИДЕО) Во Гњилане и Пеќ запалени македонски знамиња заради пресудата во „Диво насеље“

Во знак на протест поради одлуката на скопскиот Кривичен суд за осуда на седммината членови на т.н. „кумановска група“ на доживотни казни затвор, синоќа во косовските градови Гњилане и Пеќ јавно беа запалени знамиња на Република Македонија.

Тодориќ се јави на својот блог: Не се кријам, мојата совест е чиста

Сопственикот на „Агрокор“ Ивица Тодориќ се огласи на неговиот блок, наведувајќи дека не се крие од хрватските власти.  - Не се кријам, мојата совест е чиста, но како човек

A.M.Best го потврди кредитниот рејтинг „А“, на Триглав со стабилна среднорочна прогноза

Агенцијата за кредитен рејтинг A.M. Best, во рамките на редовната годишна ревизија на Заваровалница Триглав и Позаваровалница Триглав Ре, ги потврди кредитниот рејтинг на финансиската моќ „А“ (одлично) и рејтингот на кредитна способност за изадавање на обврзници „а“ (одлично)

Вучиќ: Мислам дека ова ми е последен мандат

Знам дека рокот на траење ми е ограничен и најверојатно ова ми е последниот мандат, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој дополни дека таа одлука не е поради оние кои го напаѓаат, ниту затоа што го уриваат твитерџиите, кои според него се полни со омраза.