Свет

Меркел подготвува терен за истополови бракови во Германија

​Германски парламентарци вршат силен притисок врз канцеларката Ангела Меркел за брзо гласање во Бундестагот на кое треба да се легализираа истополовите бракови, јави дописникот на МИА од Берлин.

Отказ од тројца новинари на Си-Ен-Ен по повлечена сторија

​Тројца новинари на Си-Ен-Ен дадоа отказ поради скандалот со напис за наводни врски на штабот на Доналд Трамп и неговиот соработник Ентони Скарамуци со Руски фонд за директни инвестиции (РФПИ), објавија американски медиуми.

Анкета: Сталин, Путин и Пушкин се најславни за Русите во историјата

​Сталин, Путин и Пушкин се трите најславни личности во светската историја, тврдат руски граѓани во анкета на независната агенција Левада.

Осумгодишната Сиријка која твиташе од Алепо-највлијателна на социјалните мрежи

Американскиот магазин „Тајм“ ја прогласи осумгодишната Бана Алабед од Сирија за една од највлијателните личности на интернет. Бана стана позната во светот по нејзините твитови од опколениот Алепо.

Фејсбук, ЈуТјуб, Твитер се обединуваат во онлајн борба против екстремизам и тероризам

Социјалните медиуми Фејсбук, ЈуТјуб, Твитер и корпорацијата Мајкрософт соопштија дека формираат светска работна група во која ќе обединат напори за отстранување терористички содржини од своите платформи.

Ќе се откопуваат посмртните останки на Салвадор Дали за утврдување татковство на една жена

​Судот во Мадрид нареди да се изврши ексхумација на посмртните останки на познатиот шпански сликар-надреалист Салвадор Дали, со цел да се земат примероци за утврдување татковство на една жена.

„Мејд ин“ Кина и Хонг Конг најфалсификувана стока во светот

Кина и Хонг Конг се најголеми центри на фалсификувана стока која се продава во целиот свет, соопшти Европската полициска служба (Европол).

Jемен се соочува со најголема епидемија на колера во светот

Во Јемен, земја разурната од војна, регистриртани се над 200.000 случаи на колера, од кои поголемиот број се деца, соопштија Обединети нации.

Џек Ма предвидува: За 30 години луѓето ќе работат 4 часа дневно, 4 дена неделно

Луѓето ќе работат многу помалку за три децении отколку денес, вели Џек Ма, основачот на Алибаба.„Луѓето ќе работат само четири часа дневно, а можеби и само четири дена во неделата. Мојот дедо работел 16 часа дневно на полињата ( и мислел дека е многу зафатен).