Свет

Февруари 19, 2017 Свет Никола Осило

Еро: Секој обид на САД за поделба на Европа е осуден на неуспех

Секој обид на САД да ги раздели жителите на Европа е осуден на пропаст бидејќи Вашингтон нема капацитет да ја промени користа што ЕУ им ја дава на своите членови. Тоа го изјави францускиот министер за надворешни работи Жан-Марк Еро во интервју за Журнал диманш.

Февруари 18, 2017 Свет Никола Осило

Бил Гејтс: Светот итно да се подготви за глобална пандемија

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс го повика светот да се подготви за глобална пандемија. Тој на Безбедносната конференција во Минхен го повика светот сериозно да ја сфати заканата од глобална пандемија, исто колку и опасноста од нуклеарен напад за време на Студената војна.

 

Февруари 18, 2017 Свет Никола Осило

Кина го прекина увозот на јаглен од Северна Кореја: Секнува главниот извор за девизи

Кина оваа година целосно ќе го прекине увозот на јаглен од Северна Кореја, соопшти денеска кинеското Министерство за трговија, а со тоа Пјонгјанг ќе остане без клучниот извор на странска валута.

 

(ВИДЕО) Геолозите открија нов континент во Тихиот Океан

Геолози востановија дека ноовооткриеното копно што се наоѓа во Тихиот Океан, близу Австралија, може да се нарече континент и го именуваа како Зеландија, пренесуваат светските медиуми.

Февруари 16, 2017 Свет Никола Осило

Европскиот парламент со адхок дополнување на Шенгенот: Се усложнува патувањето во ЕУ

Европскиот парламент денеска усвои нови прописи со кои се заострува контролата на надворешните граници на ЕУ, со цел спречување терористички напади. Предлогот за нови мерки, што го поднесе германската европратеничка Моника Холмаер, беше усвоен со 469 гласа „за“, 120 „против“ и 42 „воздржани“.

 

Луѓето со психички болести во САД имаат право да си купат огнено оружје, одлучи Конгресот

​Американскиот Сенат гласаше за блокирање на наредбата на Владата на Барак Обама, која на околу 75.000 лица со психички растројства им попречуваше да купуваат огнено оружје.

Меркел сведок во истрагата за американското шпионирање во Германија

​Германската канцеларка Ангела Меркел денеска сведочеше пред парламентарната комисија на Бундестагот која што го испитува американското прислушување во Германија и активностите на германските разузнавачки служби, јавува дописникот на МИА од Берлин.

Масовното сексуално вознемирување од бегалците во Франкфурт за Нова Година било измислено

Извештаите за масовното сексуално вознемирување на жени од страна пијани бегалци во Франкфурт од минатата година, информира германската полиција.

Февруари 15, 2017 Свет Камелија Делија

Во Виена отворена првата банка која ќе работи само со биткоин

Првата банка која ќе работи само со биткоин, е отворена во австриската престолнина Виена, пренесуваат австриските медиуми. 

Февруари 15, 2017 Свет Камелија Делија

Кој е најсилниот бренд во авијацијата во светот?

Рускиот авиопревозник Аерофлот кој неколкупати беше предмет на шеги поради непочитување на правилата за безбедност и пијани пилоти е прогласен за најсилен бренд во авијацијата на светско ниво, пишува Дејли Телеграф.