Свет

Февруари 21, 2017 Свет Камелија Делија

Рекорден број на слободни работни места во Германија

Бројот на слободни работни места во Германија пораснал на над еден милион во последните три месеци од минатата година, покажува истражувањето на германскиот Институт за истражување на вработувањето (ИАБ).

Февруари 21, 2017 Свет Камелија Делија

(Видео) Мал авион удри во шопинг центар во Мелбурн, петмина загинати

Сите петмина патници загинаа кога мал авион од типот „Бичкрафт“ удри во шопинг центар, веднаш по полетувањето од аеродром во близина на австралискиот град Мелбурн.

Февруари 21, 2017 Свет Камелија Делија

Рекордно најскапи станови во светот: Квадрат во Монако чини 41.420 eвра

Просечните цени на становите во Монако забележаа рекордно ниво од 41.420 eвра за квадратен метар. Тоа е раст од 15 отсто на годишно ниво до крајот на 2016-тa година. Така во последните десет години просечната цена регистрира зголемување од 180 отсто.

Февруари 20, 2017 Свет Камелија Делија

Конфискувана најголемата приватна јахта на планетата

Најголемата приватна јахта во светот со должина 142.8 метри, наречена А, беше запленетa во Гибралтар, по тужба за 15,3 милиони eвра, објавија светксите медиуми.

Февруари 20, 2017 Свет Камелија Делија

Цвета трговијата со оружје во светот, еве кои се најголемите извозници

САД и Русија во последниве пет години продале над половина од вкупното оружје набавено во глобални рамки, чија трговија во посочениот период е на најависоко ниво од времето на Студената војна, се наведува во извештајот на Меѓунардониот институт за мировни студии

Февруари 19, 2017 Свет Никола Осило

Еро: Секој обид на САД за поделба на Европа е осуден на неуспех

Секој обид на САД да ги раздели жителите на Европа е осуден на пропаст бидејќи Вашингтон нема капацитет да ја промени користа што ЕУ им ја дава на своите членови. Тоа го изјави францускиот министер за надворешни работи Жан-Марк Еро во интервју за Журнал диманш.

Февруари 18, 2017 Свет Никола Осило

Бил Гејтс: Светот итно да се подготви за глобална пандемија

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс го повика светот да се подготви за глобална пандемија. Тој на Безбедносната конференција во Минхен го повика светот сериозно да ја сфати заканата од глобална пандемија, исто колку и опасноста од нуклеарен напад за време на Студената војна.

 

Февруари 18, 2017 Свет Никола Осило

Кина го прекина увозот на јаглен од Северна Кореја: Секнува главниот извор за девизи

Кина оваа година целосно ќе го прекине увозот на јаглен од Северна Кореја, соопшти денеска кинеското Министерство за трговија, а со тоа Пјонгјанг ќе остане без клучниот извор на странска валута.

 

(ВИДЕО) Геолозите открија нов континент во Тихиот Океан

Геолози востановија дека ноовооткриеното копно што се наоѓа во Тихиот Океан, близу Австралија, може да се нарече континент и го именуваа како Зеландија, пренесуваат светските медиуми.

Февруари 16, 2017 Свет Никола Осило

Европскиот парламент со адхок дополнување на Шенгенот: Се усложнува патувањето во ЕУ

Европскиот парламент денеска усвои нови прописи со кои се заострува контролата на надворешните граници на ЕУ, со цел спречување терористички напади. Предлогот за нови мерки, што го поднесе германската европратеничка Моника Холмаер, беше усвоен со 469 гласа „за“, 120 „против“ и 42 „воздржани“.