Свет

Божик и обичаите ширум светот

Некои едвај го чекаат Божик, додека други не можат да ја дочекаат Нова година! Некако секогаш излегува дека поголема е радоста во исчекувањето, отколку во самиот настан. Така и Бадната вечер всушност е ден кога се случуваат најмногу нешта.

Декември 26, 2016 Свет Камелија Делија

Нoв рекорд, французинот Тома Ковиј го обиколи светот за 49 дена, 3 часа, 7 минути и 38 секунди

Французинот Тома Ковиј со својата 49-дневна пловидба околу светот во својот тримаран „Содебо Јултим", го подобри досегашниот рекорд во патување сам околу светот за речиси осум дена.

Утре ден на жалост во Русија за жртвите од авионската несреќа

Рускиот претседател Владимир Путин го прогласи утрешниот ден за ден на жалост во Русија за жртвите од воениот авион Ту-154, што денеска се урна во источниот дел на Црното Море во близината на Сочи.

Декември 25, 2016 Свет Никола Осило

(ВИДЕО) Во авионската несреќа настрадаа 65 членови на хорскиот ансамбл на Руската армија

Во авионската несреќа на рускиот воен авион кој се урна во Црното море во близина на Сочи настрадаа 91 патник, меѓу кои и 65 членови на хорскиот ансабл „Александар Смуглника“ на Руската армија.

 

 

(ВИДЕО) Нема преживеани: Прва снимка од местото каде што се урна рускиот воен авион

Ниту еден од патниците на рускиот воен авион од типот Ту-154, што денеска се урна во источниот дел на Црното Море во близина на градот Сочи, не го преживеа падот, соопшти портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков. 

Потрошила 100 евра: Што пазарувала Меркел за празниците

Германската канцеларка Ангела Меркел во петокот веднаш по прес-конференцијата заминала во супермаркет во предбожикно пазарување и купила компири, сирење, путер, пипер и бонбониера, пишува таблоидот Bild, пренесува Макфакс.

Сирискиот пекол во кој загинаа над 300.000 луѓе, почнал поради графит

Над 300.000 луѓе загинаа во досегашниот судир во Сирија, а тоа сигурно не е конечна бројка. Во Сирија веќе со години се борат неколку големи фракции. Од една страна тука се силите лојални на претседателот Башар ал Асад, а нив ги поддржуваат Русија и Хезболах. 

Владимир Путин сака нов светски поредок, зошто Доналд Трамп би му помогнал?

Ставете ги во едно реториката во неговата предизборна кампања, твитовите и состаноците и ќе ја добиеме сликата за американската надворешна политика под Доналд Трамп.

Зошто Божик не го слават сите во ист ден?

Многу христијански верници во светот денеска го слават Божик според Грегоријанскиот календар, додека помал дел од христијаните Божик го празнуваат за 13 дена, на 7 јануари, според Јулијанскиот календар. 

Декември 25, 2016 Свет Никола Осило

Руски воен авион се урна во Црното море: Загинаа 91 лице меѓу кои и познати музичари, новинари и војници

Авион од типот Ту-154 на руското Министерство за одбрана со 91 патници и членови на екипажот се урна денеска во водите во источниот дел на Црното Море, јави ТАСС.