Свет

Октомври 12, 2017 Свет Камелија Делија

САД се повлекуваат од УНЕСКО

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова.

Се врати социјализмот

Социјализмот се врати, иако постојат многумина кои го прогласија за мртов и го погребаа „на крајот од историјата“ на 90-те години.

Октомври 12, 2017 Свет Никола Осило

(ВИДЕО) Претседателот на Туркмeнистан му подари прекрасно кутре на Владимир Путин за 65. роденден

Претседателот на Туркменистан, Гурбангулу Бердимукхамедов вчера му подари кутре(овчар) на рускиот претседател Владимир Путин по повод неговиот 65. роденден. Путин е роден на 7 октомври 1952 година, во Ленинград, СССР

 

Мадрид со прашање до Каталонија: Прогласивте ли независност?

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од каталонската регионална Влада да се изјаснат дали формално прогласиле независност, пред Мадрид да интервенира во регионот.  

Каталонија ја одложи независноста

Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон вечерва пред регионалниот парламент во Барселона изјави дека Каталонија ги почитува резултатите од референдумот одржан на 1 октомври. 

Светот се движи кон катастрофа, предупредува претседателот на Светска банка

Светот се движи кон катастрофа, затоа што надежта на луѓето се соочува со иднината во која милиони работни места се автоматизирани, предупреди претседателот на Светската банка Џим Јонг Ким.

Октомври 10, 2017 Свет Камелија Делија

Во Германија прво посвојување на дете од хомосексуална двојка

Судот во Берлин дозволи прво посвојување на дете во Германија од хомосексуална двојка, соопшти Организацијата за заштита на геј и лезбејските права.

(ВИДЕО) Берлускони му подари постелнина на Путин

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони на рускиот претседател Владимир Путин му подари рачно изработена постелнина, на која е испечатена фотографија од нив двајцата како се ракуваат, а во позадината се гледаат знаменитости на Италија и Русија.

Октомври 9, 2017 Свет Никола Осило

(ВИДЕО) Независноста на Каталонија од Шпанија објаснета во 4 минути

Не престануваат реакции во светската јавност во однос на обидот за прогласување независност на Католонија од Шпанија. И покрај различните информации, на многумина не им е јасно дека Каталонија е дел од Шпанија од пред само

 

Русите ја вооружуваат Саудиска Арабија

Русија се договори со Саудиска Арабија да и испорача ракетен систем С-400.