Свет

Гутереш: Поголемото присуство на жените во сите сфери од општеството би допринело за поголем развој

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека, зголемувањето на моќта на жените е ефикасен начин за заштита на нивните права.

Какви телефони користат политичарите и претседателите

Државниците секогаш се скептични во врска со новите технологии- секој случаен уред во нивните раце може да биде предмет на шпионирање. Но факт е дека, секојдневниот живот на модерниот човек без телефон е незамисливо.

Калифатот пропаѓа, ИД останува

Исламската држава се наоѓа пред воен дебакл. Меѓутоа, таа терористичка организација и понатаму ужива поддршка од секој 10-ти жител на арапскиот свет. Зошто е тоа така? И како идеологијата на ИД конечно може да биде уништена?

Февруари 28, 2017 Свет Камелија Делија

Австралија, Нов Зеланд и Дубаи, рај за богаташите: Лани мигрирале 82.000 милионери во потрага по подобар живот

Во 2016 година вкупно 82.000 милионери мигрирале во потрага по поволни услови за нив и Турција е една од петте земји, сведоци на таков најголем одлив, покажува истражувањето на New World Wealth.

(ВИДЕО) Фантастична ерупција на вулканот Етна во Италија

Вулканот Етна во Италија вчера еруптира приредувајќи фантастична глетка. Ерупцијата е видлива од Катанија и Таормина, каде што граѓаните стравуваат од нови посилни ерупции на највисокиот и најактивниот вулкан во Европа.

Февруари 27, 2017 Свет Камелија Делија

Во кои земји работниците работат најмногу, а во кои најмалку?

Во Велика Британија пет милиони луѓе редовно работат прекувремено без да добиваат плата, подарувајќи им на работодавците „слободен труд" за 31.5 милијарди фунти секоја година, пишува „Daily Telegraph". Но, дали Британците остануваат подоцна во канцеларија од своите колеги во другите земји? Кои се 

(ВИДЕО) Њу Орлеанс: Возач влета во група луѓе, 28 лица се ранети

Возач, за кој постои сомевање дека бил пијан, влета вчера во маса луѓе, кои ја гледале главната парада на карневалот Марди грас во центарот на Њу Орлеанс, при што 28 лица се повредени, меѓу кои и мали деца, јавија американски медиуми. 

Ангела Меркел повторно кандидат на ХДУ на претстојните парламентарни избори

Конзервативната Христијанско-демократска унија (ХДУ) денеска и официјално ја именуваше својата лидерка Ангела Меркел за кандидат на претстојните парламентарни избори во септември.

Белата куќа забрани пристап на новинари од „Си-Ен-Ен“, „Би-Би-Си“, „Њујорк тајмс“

​Белата куќа синоќа го забрани пристапот на новинарите од неколку медиумски куќи на нивните прес-конференции. 

Лоши предвидувања: Овие 10 држави наскоро нема да постојат

Низ историјата пропаѓале многу царства и држави, нациите исчезнувале или се трансформирале, а тој процес секако не е завршен.