Свет

Февруари 22, 2017 Свет Камелија Делија

Амнести Интернешанл: Омразата во говорите на политичките лидери го прави светот опасно место за живеење

Политичките лидери од целиот свет со своите говори ја поттикнуваат омраза и намерно создаваат страв и вознемиреност меѓу одредени категории на луѓе, оценува организацијата за заштита на човековите права „Амнести Интернешанл“.

Февруари 21, 2017 Свет Камелија Делија

Париз изгуби 1,3 милјарди евра од туризмот поради терористичките напади

Главниот град на Франција во текот на 2016 година изгубил 1,5 млиони туристи поради терористичките напади, протести, нереди, поплави кои ги обесхрабриле туристите, пренесува парискиот весник “20 Minutes“ повикувајќи се на податоци на регионалното Здружение на туристи.

Февруари 21, 2017 Свет Камелија Делија

Koj e највлијателен град во Европа?

Лондон е највлијателен град во Европа од економска гледна точка, се наведува во извештајот на консултантската компанија Colliers International.

Февруари 21, 2017 Свет Камелија Делија

Рекорден број на слободни работни места во Германија

Бројот на слободни работни места во Германија пораснал на над еден милион во последните три месеци од минатата година, покажува истражувањето на германскиот Институт за истражување на вработувањето (ИАБ).

Февруари 21, 2017 Свет Камелија Делија

(Видео) Мал авион удри во шопинг центар во Мелбурн, петмина загинати

Сите петмина патници загинаа кога мал авион од типот „Бичкрафт“ удри во шопинг центар, веднаш по полетувањето од аеродром во близина на австралискиот град Мелбурн.

Февруари 21, 2017 Свет Камелија Делија

Рекордно најскапи станови во светот: Квадрат во Монако чини 41.420 eвра

Просечните цени на становите во Монако забележаа рекордно ниво од 41.420 eвра за квадратен метар. Тоа е раст од 15 отсто на годишно ниво до крајот на 2016-тa година. Така во последните десет години просечната цена регистрира зголемување од 180 отсто.

Февруари 20, 2017 Свет Камелија Делија

Конфискувана најголемата приватна јахта на планетата

Најголемата приватна јахта во светот со должина 142.8 метри, наречена А, беше запленетa во Гибралтар, по тужба за 15,3 милиони eвра, објавија светксите медиуми.

Февруари 20, 2017 Свет Камелија Делија

Цвета трговијата со оружје во светот, еве кои се најголемите извозници

САД и Русија во последниве пет години продале над половина од вкупното оружје набавено во глобални рамки, чија трговија во посочениот период е на најависоко ниво од времето на Студената војна, се наведува во извештајот на Меѓунардониот институт за мировни студии

Февруари 19, 2017 Свет Никола Осило

Еро: Секој обид на САД за поделба на Европа е осуден на неуспех

Секој обид на САД да ги раздели жителите на Европа е осуден на пропаст бидејќи Вашингтон нема капацитет да ја промени користа што ЕУ им ја дава на своите членови. Тоа го изјави францускиот министер за надворешни работи Жан-Марк Еро во интервју за Журнал диманш.

Февруари 18, 2017 Свет Никола Осило

Бил Гејтс: Светот итно да се подготви за глобална пандемија

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс го повика светот да се подготви за глобална пандемија. Тој на Безбедносната конференција во Минхен го повика светот сериозно да ја сфати заканата од глобална пандемија, исто колку и опасноста од нуклеарен напад за време на Студената војна.