Свет

Нападот во метрото во Санкт Петербург дело на бомбаш-самоубиец

Вчерашниот бомбашки напад во метрото во Санкт Петербург, при што загинаа најмалку 11 лица, а 51 се ранети, го извршил бомбаш-самоубиец, кој е идентификуван како Акбаржон Џалилов, роден во Киргистан во 1995 година.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Најмалку десет лица загинаа при експлозија во Санкт Петербург

​Се уште не се утврдени причините за експлозијата во метрото во Санкт Петербург, се разгледуваат сите верзии, вклучително и терористички акт, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Во војната меѓу Исламот и Западот клучно е женското прашање

Откако беа спречени новите терористички напади во Германија кои можеа да бидат со страшни последици, дојде време работите да се наречат со вистинско име. Европа е во војна со исламот, ова што се случува е џихад, колку и да го ублажуваат тоа медиумите и политичката коректност.

(ВИДЕО) Трагедија во Колумбија: Најмалку 200 загинати при големо лизгање на земјиште

Најмалку 206 лица загинаа, 202 се повредени, а повеќе од 220 се водат како исчезнати при големо лизгање на земјиште во градот Мокоа во провинцијата Путумајо во југозападниот дел на Колумбија, соопшти колумбискиот Црвен Крст.

Почина творецот на знамето на ЛГБТ заедницата

​Дизајнерот на знамето на ЛГБТ заедницата, Жилбер Бејкер почина во неговиот дом во Њујорк во 65-та година од животот.

(ВИДЕО) Како изгледа казиното „Трамп Таџ Махал“ кое го купи „Хард рок“

​Казиното „Трамп Таџ Махал“ (Trump Taj Mahal) во Атлантик Сити , во американската држава Њу Џерси, официјално премина во рацете на компанијата „Хард рок интернешенел“ (Hard Rock International), пренесе ТАСС.

(ВИДЕО) Сенатот во тајност го сменил Уставот, Парагвајците го запалија Конгресот

Демонстранти го запалија Конгресот на Парагвај, откако Сенатот во тајност изгласа измена на Уставот со која на претседателот Хорацио Картес му се дозволуава повторно да се кандидира за функцијата.

Кој прв почна да го слави 1. април, денот на шегата

Пред нас е уште еден светски ден на шегата и смеата. Иако нема човек кој не знае што претставува 1 април и познатото „Апри-ли-ли”, прашање е и дали историчарите знаат да го одредат датумот на овој „празник”.

НАТО за 120 евра дневно бара статисти кои ќе глумат Авганистанци

​Властите во Берлин објавија оглас дека НАТО бара статисти кои за 120 евра дневно, ќе изигруваат обични Авганистанци за време на обука на американски војници во Германија.

Кои се најдобрите земји во светот за започнување бизнис?

Земјите од Централна и Северна Европа доминираат на глобалната рејтинг листа на најдобрите земји во светот за започнување на бизнис. Индексот e составен од универзитетот Вартон и компанијата за истражување на пазарот Y & R, а  се анализираат 80 земји во светот кои заедно создаваат 95%