Свет

Издишан Путин

Во својот поетски опус Едгар Алан По ја има и песната Гавран. Во неа овој класик на книжевниот хорор опишува „Еднаш среде полноќ една, покрај стари книги седнат

(ВИДЕО) Фатен моментот на ерупција на вулканот Колима во Мексико

Вулканот Колима во Мексико еруптираше на 3 февруари, исфрлајќи столб од пепел неколку илјади метри во воздухот. 

Граници меѓу луѓето ширум светот: Шест ѕидови за кои можеби не сте слушнале

Новиот американски претседател Доналд Трамп е одлучен во намерата да изгради ѕид на границата со Мексико, а ние ви претставуваме шест помалку познати гранични ѕидови кои раздвојуваат народи, култури, религии... 

Тајната на косата на Доналд Трамп е во лекот за простата

​Американскиот лекар Харолд Борнстајн за весникот „Њујорк Тајмс“ изјави дека тајната на косата на новиот претседател на САД, Доналд Трамп, е во лекот за простата што тој го користи.

Февруари 2, 2017 Свет Камелија Делија

Црвениот „телефон на смртта“ на Хитлер даден на аукција

Црвениот телефон, којшто бил најден во бункерот на Адолф Хитлер, каде тој и загинал, ќе биде продаден на аукција, јави Си-Ен-Ен. Хитлер преку овој телефон ја нарачувал смртта на милиони Евреи.

Февруари 2, 2017 Свет Никола Осило

(ВИДЕО) Додека Трамп го шокира светот, Обама ужива на Британските девствени острови

Поранешниот претсeдател на САД, Барак Обама ужива со семејството на одмор на Британските девствени острови додека светот и САД секојдневно се шокирани од потезите на неговиот наследник контроверзниот Доналд Трамп.

(ВИДЕО) Саудиски принц закупи половина авион, за своите соколи

Саудиски принц закупил половина авион, за своите соколи. На интернет, благодарение на корисник на порталот Reddit се појавија фотографии и видео од 80 соколи ловци кои се превезуваат со патнички авион.

(ВИДЕО) Уапсен еден од најбогатите луѓе во светот, Еике Батиста

Бразилскиот милионер и бизнисмен Еике Батиста (60), е уапсен денеска, веднаш по слетувањето на аеродромот во Рио де Женеиро, поради корупција. 

Скандал ја тресе Германија: Силувале војници во касарните за да ги „зајакнат”

Откако беа обелоденети скандалозни информации за психо-физичкото злоставување во касарната во Пфуледорф (германска покраина Баден-Витемгерг), суспендирани се седум војници, кои ќе бидат неодложно исклучени од војската. 

Вотката им е најомилена: Русите лани пиеле во просек по 10 литри алкохол

Агенцијата за заштита на потрошувачите во Русија соопшти дека Русите пиеле во просек 10 литри чист алкохол во 2016 година, 33 отсто помалку од што конзумирале во 2009 година.