Свет

Октомври 5, 2017 Свет Никола Осило

(ВИДЕО) Смешен почеток на првата историска посета на Москва: Се заглави златниот ескалатор на кралот на Саудиска Арабија

Кралот на Саудиска Арабија,Салман бин Абдул Азис Ал Сауд денеска пристигна во прва официјална посета на Русија. Историската посета на саудискиот крал започна со мала непријатност откако неговиот златен ескалатор со кој тој вообичаено се симнува од државниот

Октомври 5, 2017 Свет Никола Осило

Ненси Синатра повика да бидат стрелани членовите на Американската асоцијација за оружје

Ненси Синатра, ќерка на легендарниот пејач Френк Синатра, предизвика бура од реакции со нејзиниот коментар дека членовите на Американската асоцијација за оружје (НРА) треба да бидат стрелани.

 

Октомври 5, 2017 Свет Никола Осило

Емотивно видео: Каталонските полицајци не можеа да ги задржат солзите во очите

Не престануваат превирањата во Каталонија каде што се очекува во наредните денови оваа шпанска покраина да прогласи независност. Реакцијата на каталонските полицајци кои ги чуваат протестантите најдобро илустрира колкави

Октомври 5, 2017 Свет Никола Осило

Ја отвори ли Каталонија пандорината кутија: Мапа на сите региони во Европа кои бараат независност

Британски „Индепендет“ објави мапа од сите европски региони и покраини каде што има силни сеционистики движења или политички партии кои бараат целосна автомонија и независност на нивната територија.

 

Октомври 5, 2017 Свет Никола Осило

ЦИА контра Трамп: Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е рационален политичар

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е рационален политичар, што е факт кој САД мора да го земат предвид во својата политика кон Пјонгјанг, нагласи Јонг Сук Ли, помошник на заменикот директор на ЦИА задолжен за Северна Кореја.

 

Октомври 5, 2017 Свет Камелија Делија

Трамп со најголем број „следачи“ на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп е најпопуларниот светски лидер на Твитер, надминувајќи го по бројот на „следачи“ дури и папата Франциско, покажуваат податоците на њујоршката компанија за односи со јавност, „Барсон-Марстелер".

Директорот на ЦИА најави распоредување повеќе разузнавачи ширум светот

Директорот на ЦИА Мајк Помпео изнесе план за засилена работа на американските агенти ширум светот, нагласувајќи дека

Октомври 4, 2017 Свет Никола Осило

(ВИДЕО) Нов срам за САД: Доналд Трамп фрлаше тоалетна хартија на загрозените во Порторико

Пи-ар тимот на амерканскиот претстедател Доналд Трамп повторно киксна откако дозволи светот да го види видеото во кое тој се забавува фрлајќи им тоалетна хартија на лицата од Порторико кои преживеаа кошмар од ураганот Марија.

 

Октомври 3, 2017 Свет Никола Осило

Додека светот гледа во Каталонија: Курдистан продолжува со оформување нова држава

Ирачки Курдистан планира на 1 ноември да одржи претседателски и парламентарни избори, соопшти изборната комисија во Ербил, со што продолжува постапката на формирање нова држава на Истокот.

 

Октомври 3, 2017 Свет Камелија Делија

Напаѓачот од Лас Вегас поседувал вкупно 42 парчиња огнено оружје

Во хотелската соба на Стивен Падок, кој вчера во Лас Вегас уби најмалку 59 лица, пронајдени се 23 парчиња огнено оружје од различни калибри, вклучувајќи автомати, и уште 19 во неговиот дом во Мескит, Невада - многу повеќе отколку што претходно