Свет

(ВИДЕО) Автобус со патници за малку не беше „голтнат" од џиновска дупка на патот

Дупка широка неколку метри се отвори на автопат во кинескиот град Нанин, буквално под тркалата на автобус, но возачот, за чудо, успеал навреме да го избегне пропаѓањето, само миг претходно.

(Видео) Како Кинезите градат мост за 43 часа

Кинезите демонстрираа како може да се изгради сосема нов мост за рекордно време. Кинеските медиуми објавија видео за уривање на стар и изградба на нов мст во Пекинг и сето тоа за помалку од 48 часа односно два дена.

(ВИДЕО) Филмски грабеж на златарницата Картие во Монте Карло

Тројца разбојници во Монте Карло ја ограбија златарницата „Картие“ а потоа за да го одвлечат вниманието на полицијата подметнаа пожар во тунелот кој е познат по трките за Формула, така што во овој град имаше вистинска воена сотојба.

Принцот Вилијам и војовотката Кетрин ја прекршија кралската традиција за образованието на принцот Џорџ

Принцот Џорџ наскоро тргнува во приватното училиште „Thomas's“ во Лондон, каде ќе го почне основното образование.

Напаѓачот од Лондон предавал англиски во Саудиска Арабија

Саудиската Амбасада во Лондон соопшти дека Халид Масуд, кој во средата изврши терористички напад во британскиот главен град, престојувал во Саудиска Арабија три пати, каде предавал англиски јазик. 

(ВИДЕО) Спектакуларни „димни прстени“ од вулканот Етна

Вулканот Етна годинава повторно еруптира при што за малку ќе настрадаа бројните новинарски екипи и посетители дојдени да ги проследат ерупциите.

Самитот на НАТО закажан за 25 мај во Брисел

Следниот самит на НАТО ќе се одржи на 25 мај во Брисел, соопшти денеска Алијансата. „Собирот ќе биде значајна можност челниицте на НАТО да донесат одлука за тоа како можеме дополнително да ги подобриме нашите напори во борбата против тероризмот, изјави генералниот секретар на Алијансата“, Јенс Столтенберг.

Хронологија на терористички напади во европски градови од 2004 година

Во вчерашнито напад во Лондон пред британскиот парламент и на Вестнимстерскиот мост во центарот на Лондон, загинаа пет луѓе и 40 се повредени. 

(ВИДЕО) Четворица мртви и дваесет повредени во терористичкиот напад во Лондон

Во серијата инциденти во околината на Британскиот парламент, оквалификувани како терористички напад, загинаа четири, а повредени се 20 лица.  Меѓу загинатите се напаѓачот и еден полицаец, јави „Гардијан“.

(ВИДЕО) Терористички напад пред британскиот Парламент: Една жена убиена

Една жена им подлегна на повредите здобиени во нападот пред британскиот Парламент, кој полицијата го оквалификува како терористички чин.