Свет

Октомври 3, 2017 Свет Никола Осило

(ВИДЕО) Ајфеловата кула згасна за жртвите во Марсеј и Лас Вегас

Со гасење на светлата на Ајфеловата кула, локалната власт во Париз им одаде почит на 59 жртви во вооружениот напад во Лас Вегас и двете заклани жени во нападот на железничката станица во Марсеј.

 

 

Сите детали за Стивен Педок, напаѓачот од Лас Вегас: Милионер кој сакал да се коцка

Напаѓачот од Лас Вегас беше мултимилионер, кој многу пари заработи со вложување во недвижнини, а долги години работеше како сметководител, тврди Ерик, братот на Стивен Педок.

Бројката порасна: 50 загинати и над 200 повредени во нападот на музички фестивал во Лас Вегас

Најмалку 50 луѓе загинаа и над двесте се повредени во нападот извршен денеска на музички фестивал во Лас Вегас, соопшти полицијата.

Октомври 2, 2017 Свет Никола Осило

(ВИДЕО) Масакр во Лас Вегас: Најмалку 20 загинати и 100 повредени во вооружен напад

Најмалку 20 луѓе загинаа во нападот во Лас Вегас за време на музички фестивал, соопшти полицијата. Оттаму информираат дека над 100 се повредени. Напаѓачот е застрелан, но полицијата трага по неговата соучесничка Марли Данли.

 

Октомври 2, 2017 Свет Камелија Делија

(ВИДЕО) Пукање на концерт во Лас Вегас: Најмалку двајца загинати и 24 повредени

Најмалку две лица се убиени во напад со огнено оружје во ресортот Мандалеј Беј во Лас Вегас.

За независност гласаа 90 отсто од Каталонците

​Владата на Каталонија објави синоќа дека 90 отсто од гласовите на вчерашниот референдум за независност се - за независност.

(Видео) Во Германија склучен првиот геј брак

Во Германија стапи на сила законот кој дозволува истополови бракови, а Бодо Менде (60) и Карл Крејле (59) први се венчаа пред градското собрание во Берлин, пренесуваат германските медиуми.

(ВИДЕО) Полицијата брутална во Каталонија: Повредени се 337 лица

Каталонската регионална Влада соошти преку Твитер дека 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција“ за време на одржувањето на референдумот за независност.

Октомври 1, 2017 Свет Никола Осило

Нов терористички напад: Две жени заклани на станица во Марсеј

Две жени се убиени од напаѓачот кој со нож денеска напаѓаше минувачи на железничката станица Сен-Шарл во Марсеј. Напаѓачот веднаш беше ликвидиран од припадници на француските безбедносни сили. Неговиот идентитет сѐ уште не се открива.

Октомври 1, 2017 Свет Никола Осило

Полицијата пука со гумени куршуми за да спречи гласање на референдумот во Каталонија

Речиси три четвртини или 73 отсто од гласачките места се отворени за гласање на референдумот за независност на Каталонија, изјави портпаролот Жорди Турул на прес конференција.