Свет

(Видео) Путин: Новата “Лада Калина“ е “добра машина“

Новата “Лада Калина“ е “добра машина“ смета рускиот претседател Владимир Путин. Тој имаше тест возење со овој руски автомобил кој според е добар автомобил.„Добар автомобил. Навистина, добар е", истакна претседателот на РФ, пренесува „Лента.ру".

.

Италија воведе единствен данок за богатите странци

Италија воведе единствен данок за богатите странци за да конкурира на сличните иницијативи во Велика Британија и Шпанија.

Шведска го има најдобриот пасош во светот, македонскиот на 76. место

Според најновиот извештај на консултантската куќа „Номад капиталист“, според сите параметри, Шведска има најдобар пасош во светот, поради што државјаните на таа земја уживаат бенефити, кои во многу земји не постојат.

Напаѓачот во Дизелдорф бил косовски Албанец

Напаѓачот на главната железничка станица во Дизелдорф, кој со секира повреди  девет лица е Албанец од Косово, јави дописникот на МИА.

(ВИДЕО) Историско откритие: Пронајдена осуметарска статуа на фараонот Рамзес II

Тим од египетски и германски археолози открија огромна осумметарска статуа, која најверојатно е на фараонот Рамзес II, кој владеел пред повеќе од 3.000 години.

(Видео) Маж со секира повреди седум луѓе на железничка станица во Дизелдорф

Седум лица се повредени, од кои тројца се наоѓаат во критична состојба, кога маж вооружен со секира синоќа нападна патници на главната железничка станица во Дизелдорф, административен центар на германската сојузна покраината Северна Рајна Вестфалија.

Столтенберг: НАТО веќе не е машки свет, потребни се повеќе жени во вооружените сили

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги повика сите земји членки на Алијансата да прифатат повеќе жени во своите вооружени сили и на должности во сферата на безбедноста и одбранбената политика, пренесе ДПА.

Гутереш: Поголемото присуство на жените во сите сфери од општеството би допринело за поголем развој

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека, зголемувањето на моќта на жените е ефикасен начин за заштита на нивните права.

Какви телефони користат политичарите и претседателите

Државниците секогаш се скептични во врска со новите технологии- секој случаен уред во нивните раце може да биде предмет на шпионирање. Но факт е дека, секојдневниот живот на модерниот човек без телефон е незамисливо.

Калифатот пропаѓа, ИД останува

Исламската држава се наоѓа пред воен дебакл. Меѓутоа, таа терористичка организација и понатаму ужива поддршка од секој 10-ти жител на арапскиот свет. Зошто е тоа така? И како идеологијата на ИД конечно може да биде уништена?