Свет

Наставникот кој успеа да спаси 12 ученици од автобусот на смртта, не успеа да ги спаси своите

Унгарскиот наставник Џорџ Виг успеа да извлече и спаси најголем број од децата од автобусот кој удари во столб во Италија и се запали. За жал, меѓу децата кои не ги спаси се неговите ќерка Лаура (18) и син Балаж (30).

Тужба за Трамп поради странските уплати во неговите компании

​Група, во која членуваат поранешни правни застапници на Белата куќа за етички прашања денеска ќе поднесе тужба против новиот американски претседател Доналд Трамп поради тоа што им дозволил на неговите компании да прифаќаат уплати на странски влади, со што го прекршил американскиот Устав.

Кои се масоните: Мистерија која трае со векови

Масоните се една од најтаинствените и најконтроверзните религиозни групи во светот. Постојат со векови, а ако веруваме на нивните тврдења, во тајност постоеле уште многу одамна.

(ВИДЕО) На Трамп му се случи народ: Низ САД протестираа над 2 милиони граѓани

Повеќе од два милиона луѓе учествуваа во „женски марш“ одржан во голем број градови во САД против американскиот претседател Доналд Трамп.

(ВИДЕО) Светски ѕвезди на Женскиот марш: Што порачаа Мадона, Алиша Кис и Скарлет Јохансон

Мадона, Скарлет Јохансон, Џулија Роберт, Алиша Кис...беа само неколку од мега популарните ѕвезди кои беа дел од глобалниот ивент „Женски марш“, кој се одржа во над 630 градови во САД и светот.

(ВО ЖИВО) Женски марш: Илјадници жени низ светот протестираат против омразата и Трамп

Илјадници жени и мажи денеска се дел од големите протести против омразата, ксенофобијата, непочитувањето на правата на жените и ЛГБТ популацијата... наречени Женски марш.

Јануари 21, 2017 Свет Никола Осило

Национализмот зема замав: Европската екстремна десница подготвува „Визија за Европа на слободата“

Екстремно националистички европски партии денеска во германскиот град Кобленц одржуваат заеднички состанок, кој медиумите го нарекуваат „контра - самит“ а кој според учесниците треба да ја постави „визијата за Европа на слободата“.

 

(ВИДЕО) 673 маршеви низ светот против Трамп

Повеќе илјади демонстранти во Австралија и Нов Зеланд се приклучија на Женскиот марш, кој се организира денеска ширум светот во знак на протест поради новиот американски претседател Доналд Трамп.

(Фото) Како Џорџ Буш го „победи“ дождот на инагурацијата на Доналд Трамп

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш стана хит на социјалните мрежи со начинот на кој се справи со дождот кој почна да паѓа додека траеше инагурацијата на новиот американски претседател Доналд Трам.

Што вети Трамп: САД повторно ќе бидат силна, богата, горда, безбедна и голема држава

​Новиот американски претседател Доналд Трамп порача денеска во инаугурацискиот говор дека од денеска нова визија ќе ја води државата и оти САД повторно ќе бидат на прво место и повторно ќе почнат да победуваат.