Свет

Септември 22, 2017 Свет Камелија Делија

Австрија: Од 1. октомври стапува во сила забраната за прекривање лице на јавни места

Министерството за внатрешни работи на Австрија денеска соопшти дека припадниците на полицијата ќе спроведуваат кампања за запознавање на граѓаните со забраната за носење вел преку лице кој оневозможува да се препознае лицето кое го носи.

Септември 22, 2017 Свет Камелија Делија

Трамп на Твитер: Ким Џонг-ун е лудак, нека се подготви

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја продолжува вербалната војна со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун и го нарекува „лудак“ на Твитер.

На 94 години, почина најбогатата жена во светот, Лилијан Бетанкур

Наследничката на француската козметичка групација „Л’Ореал“ (L’Oreal), Лилијан Бетанкур почина на 94 години.

Септември 21, 2017 Свет Камелија Делија

Папата вети најстроги мерки против педофилите меѓу свештенството

Папата Францискo денеска вети „најстроги мерки“ против свештениците кои силуваат и вршат блуд врз деца и изјави дека ќе бара одговорност од епископите и други високи духовници кои ги прикриваат тие дејства.

Септември 21, 2017 Свет Камелија Делија

Форбс: Кои се Топ 100 најголеми бизнис умови во светот

Во чест на својата 100-годишнината списанието Forbes објави специјално издание, кое претставува есеи, лекции и идеи за следните 100 години од 100-те најголеми бизнис умови во светот. Корицата на изданието е првата која користи вештачка интелигенција, која им овозможува на читателите 

Септември 21, 2017 Свет Никола Осило

Земјата се тресе: По Мексико, силни земјотреси во Јапонија и на Пацификот

Силен земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала вчера вечер е регистриран во близина на источниот брег на Јапонија. Земјотресот го погоди подрачјето кое се наоѓа на 281 километри источно од градот Камаиши на Хоншу, најголемиот јапонски остров. Потресот бил на длабочина од 10 километри.

 

(ВИДЕО) Морган Фримен „открива“ кој е Владимир Путин

​Комитетот за истрага што го води случајот за новодното мешање на Русија во минатогодишните претседателски избори во САД, објави видео каде се „објаснува кој е рускиот претседател Владимир Путин“, а наратор во видеото е познатиот американски актер и режисер Морган Фримен. 

Септември 21, 2017 Свет Никола Осило

Му се ближи ли крајот на Трамп: ФБИ открива скандал поголем од Вотергејт

Клопчето околу истрагата на специјалниот јавен обвинител Роберт Мјулер за наводната улога на Русија во фалсификување на претседателските избори во САД започна да се одмотува откако телевизијата Си-Ен-Ен објави дека еден од главните протагонисти

Септември 20, 2017 Свет Никола Осило

(ВИДЕО) „Драгон“ на НАТО против „Запад“ на Русија: Големите сили си играат војна на неколку стотици километри

Со церемонија во полскиот град Зегже денеска започнаа големите воени вежби „Драгон-17, во кои ќе има околу 3.500 илјади парчиња воена техника и 17.000 војници. Прес-службата на Генералштабот 

(ВИДЕО) Кинезите направија „небесен“ автопат, ние едвај градиме на земја

Додека во Македонија годишно се градат едвај по неколку километри автопат, во кинеската провинција Хунан е пуштен во употреба „небесен“ автопат, кој поминува над планини.