Локално

Замрзнати над 600 водомери во Прилеп

Повеќе од 600 водомери и домашни водоводни инсталации се замрзнати од студеното време, а екипите се постојано на теренот, информираат од „Водовод и канализација“ во Прилеп.

Укината забраната за камиони на Плетвар, останува на Стража и Пресека

Од 10.50 часот се укинува забраната за сообраќај за тешки товарни возила на планинскиот превој Плетвар, соопшти ЈП Македонијапат.  Забраната  беше воведена утрово во осум часот од превентивни причини поради обилни врнежи од снег.

Испораката на топлинска енергија се одвива нормално, потрошувачите да внимаваат на внатрешната инсталација

​Испораката на топлинска енергија преку централниот вреловоден систем се одвива нормално, без сериозни дефекти и потрошувачите се снабдуваат со топлинска енергија согласно потребните дневни дијаграми на испорака.

(Видео) “Ноќен лет над Скопје“: Како изгледа нашата метропола од птичја перспектива

Божиќен лет над центарот на Скопје или скратено „Ноќен лет над Скопје“ е името на ова интересно видео објавено пред неколку денови на You tube.

Пукање во кумановскиот клуб “Тунел“, ранет 19-годишен кумановец

Деветнаесетгодишниот кумановец Б.С. со повреда од огнено оружје во пределот на десната потколеница рано изутрина бил донесен во Ургентниот центар во Куманово. Како што соопшти денеска МВР, Б.С. повредата ја здобил во  кафе-барот „Тунел“ во Куманово. 

Инцидент во клубот “Епицентар“, шанкери кршеле шишиња од глава на гостин

Вчера било пријавено дека С.П.(31) од Скопје,  истиот ден околу 05.30 часот на бул.„Климент Охридски“, во ноќен клуб „Епицентар“ настанала расправија помеѓу оштетениот и шанкерите.  Откако вработените излегле од шанкот започнале да го удираат оштетениот со тупаници во пределот на главата и лицето

Сообраќајот во зимски услови, затворен патот Македонски Брод-с. Здуње

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот по интервенција на екипите на ЈП „Македонијапат“. Патниот правец Македонски Брод - с.Здуње на кој гравитираат 11 села, не е прооден за секаков вид на 

Непрооден патот Македонски Брод - Здуње

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот по интервенција на екипите на „Македонија пат“. Слаб дожд врне низ цела Македонија, додека снег со слаб интензитет паѓа на Попова Шапка

Сообраќајот без поголеми застои, слаб снег врне на Попова Шапка, Стража, Маврово и Буково

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози наместа со остатоци од снег на коловозите, по интервенција на екипите од „Македонија пат“. Слаб дожд врне низ цела Македонија, додека снег со слаб интензитет паѓа на Попова Шапка, Стража, Маврово и Буково.

Дефектот целосно отстранет, нормализирана испораката на топлинска енергија во центарот на Скопје и „Карпош“

​Откако беше нормализирана испораката на топлинска енергија во текот на вчерашниот ден, за потрошувачите од централното градско подрачје и делови на општината Карпош