Локално

„Анима Мунди“ за кучето што искасапи дете: Несреќа во која еден миг човечки превид, има кобни последици

Здржението за заштита на животни „Анима мунди“ испрати соопштение до јавноста по повод реакциите на социјалните мрежи, во кое се прозиваат како здружение, бидејќи кучиња нападнаа и растргнаа тригодишно дете во Кичевско, по што детето почина.

Град Скопје: Изградбата на улица на Кеј е предвидена со ДУП од 2012 година

Изградбата на пристапна улица со посебен сообраќаен режим на Кеј 13 Ноември е предвидена со Детален урбанистички план донесен од Општина Центар во 2012 година и ја гради приватен инвеститор. Град Скопје не е институцијата која ја има вцртано оваа улица и Град Скопје не е таа која ќе ја гради, реагира Град Скопје по издаденото решение од Општина Центар за стопирање на активностите за градба.

 

Почина четиригодишното дете од Кичевско кое беше нападнато од кучиња

Четиригодишното дете од кичевското село Бачишта кое беше нападнато од глутница кучиња и поради сериозноста на повредите пренесено во Клиничкиот центар во Скопје денеска им подлегна на повредите.

Општина Центар: Стопирани изградбата на улица на кејот на Вардар

Овластен градежен инспектор на општина Центар, по налог на градоначалникот Андреј Жерновски, издаде решение за стопирање на сите градежни активности за изградба на сервисна улица на кејот, соопштија денеска од општината. На градилиштето, немало информативна 

Бесплатна превенција за здрави заби и уста

​Граѓаните на Скопје, масовно, правеа бесплатни превентивни прегледи за здравјето на забите и на устата во рамки на тридневната кампања „Проверете се“, што ја организираат ЕТЕРНА Дент Центарот задентално здравје и брендот ЛАКАЛУТ по повод Светскиот ден на оралното здравје, 20 март 2017.

На кејот „13 ноември“ во Скопје почна да се гради улица

На кејот „13 ноември“ во Скопје, почна да се гради улица, која ќе протега од хотелот „Холидеј ин“ до зградата на „Телеком“.

Денеска променливо облачно, викендот не очекува вистинска пролет

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, а долж Повардарието и во источните делови повремено засилен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус три до шест, а дневната од 10 до 19 степени.

Во Гевгелија референдум против отварање рудник за злато на Кожуф

Во рок од 40 дена општина Гевгелија ќе распише референдум на кој граѓаните ќе се изјаснат дали се за или против отворањето рудници за металични минерални суровини на планината Кожуф, во близина на селото Конско, одлучи на денешната седница општинскиот Совет.

Градот Скопје ќе ја мери сјајноста на светлото по скопските улици

Градот Скопје објави оглас за доделување на договор за јавна набавка на инструмент за мерење на сјајност.
Според објавата на Електронскиот систем за јавни набавки се работи за договор со проценета вредност од 338.983 без ДДВ.

ОРМ обезбеди широка поддршка за предлозите за измени на законите за извршување и за нотаријат

Иницијативата на Организацијата на работодавачи на Македонија (ОРМ) за измени и дополнувања на законите за нотаријат и за извршување добија поддршка од најголемите стопански комори во земјата, од компании кои членуваат во нив, како и од нотарската и комората на извршители на Македонија.