Локално

Многу радост и детски насмевки во Skopje City Mall

Вчера, во Skopje City Mall се одржа голема забава за среќен почеток на новата учебна година. Ивце Пивце и Марија Јанчевска ги забавуваа дечињата и им приредија големи изнадувања доделувајќи им медали, а тие ја положуваа заклетвата за почеток на првиот училишен ден. 

Кофчегарски со големи шанси да влезе во трката за градоначалник на Карпош

Денес е последниот дена за доставување на потписи за поддршка на независните кандидати за градоначалници за локалните избори.

Септември 3, 2017 Локално Никола Осило

Поради сообраќајка во прекин патот Крива Паланка-Куманово

Поради сообраќајна несреќа претпладне од 10:15 часот е во прекин патниот правец Крива Паланка-Куманово кај местото викано „Чешмиче“. Сообраќајот е во прекин во двата правца.

Септември 2, 2017 Локално Никола Осило

Град Скопје распиша оглас за реконструкција и доградба на фасада на зградата на „Пелагонија“

Град Скопје распиша оглас за реконструкција и доградба на фасада на зградата на „Пелагонија“. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 70.331.580 денари, а главен критериум за доделување на договорот е најниската цена.

 

Септември 2, 2017 Локално Никола Осило

Скопје ќе добие нов Луна парк во 2018 година: Адреналински реквизити и топогани за најмладите

Новиот модерен Луна парк во Скопје се очекува да профункционира на почетокот на следната година, а доколку се поволни временските услови, тоа може да се случи и порано. Ова денеска го изјави скопскиот градоначалник, Коце Трајановски, кој заедно со претседателката на

 

Септември 2, 2017 Локално Никола Осило

Конкурс за бесплатно учење руски јазик во Центарот при УКИМ

Рускиот центар при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од почетокот на новата академска година ќе спроведе активности за бесплатно изучување на рускиот јазик за сите заинтересирани граѓани на Република Македонија.

 

Дете од Голо Брдо без знаци на живот донесено во дебарската болница

Во Општата болница во Дебар, вчера попладне донесено е десетгодишно дете од областа Голо Брдо без знаци на живот. - Нешто по 18 часот во нашата болница беше донесено дете кое не даваше знаци на живот. Попусти беа обидите да го реанимираме, па за жал моравме да констатираме смрт, која настапила како последица на давење во вода.

120 лица од гевгелиско затруени од вода за пиење, продолжува забраната за користење на водата

Центарот за јавно здравје од Велес денеска апелира до жителите од село Стојаково во општина Богданци се уште да не’ ја користат за пиење водата од градскиот водовод  и да купуваат флаширана вода.

Караванот на убавина на AVON утре пристигнува во Градскиот парк во Скопје

За сите љубители на козметиката, убавата шминка и негуваниот изглед, AVON го најавува фантастичниот караван на убавината кој ќе посети повеќе градови низ Македонија, а утре (2 септември, сабота) од 10 до 18 часот ќе биде во Скопје во Градскиот парк кај Школка.

Почуствуван земјотрес во Охрид, епицентарот во Ресен

Земјотрес со интензитет од 3-4 степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван синоќа во Ресен и околината.