Локално

Декември 5, 2017 Локално Никола Осило

Му украле „БМВ“ додека пазарел во продавница на Аминта Трети

На 04.12.2017 година во 21,00 часот О.М.(31) пријавил дека истиот ден околу 20,40 часот на ул. Аминта Трети од страна на непознато лице му било одземено патничко возило „БМВ“, информира МВР. 

Винчини постави природни елки во Капитол Мол

За престoјниот празничен период, „Винчини“ постави декоративни природни елки во „Капитол мол“ кои го разубавија просторот, а воедно ќе служат и како природни прочистувачи на амбиенталниот воздух во молот.

Македонски и српски државјанин се убиените во менувачницата во скопска Кисела Вода

​Македонски и српски државјанин, двајцата со криминална позадина, се двете лица кои минатиот понеделник,  27 ноември, се обидоа да ограбат менувачница во Кисела Вода, при што беа убиени од нејзиниот сопственик, соопшти денеска Јавното обвинителство на Република Македонија (ЈОРМ). 

Шилегов: Дождовите покажаа дека проектот „Скопје 2014“ ја загрозува безбедноста на граѓаните

Обилните врнежи од дожд кои го зафатија Скопје во текот на изминатите денови предизвикаа излевање во мајор коритото на реката  Вардар и штета на скапо платените објекти од проектот „Скопје 2014“, информираше градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со блокади: Кои крстосници во Скопје ќе бидат блокирани денеска

ВМРО-ДПМНЕ денес ќе изврши блокирање на следните крстосници во Скопје во период од 15 - 17 часот

Работник во Гевгелија почина по пад од скеле

Шеесет и едногодишниот С.А. почина на лице место по пад од скеле при извршување градежни работи во Гевгелија.

Во Тетово се степале малолетници, едниот прободен со нож

​Двајца малолетници од Тетово синоќа се степале, по што едниот со нож на другиот му нанел убодна рана во стомакот и побегнал. Подоцна заедно со родител се пријавил во полиција и го предал ножот.

Тело во распаѓање пронајдено во шахта во „Сончев град“ кај Сопиште

Човечко тело во напредна фаза на распаѓање било пронајдено во канализациска шахта во скопското село Сопиште. Како што информира МВР, случајот бил пријавен вчера во 12.30 часот во Полициската станица Кисела Вода.

 

Двосменско работење во Град Скопје, услуги за граѓаните до 19:30 часот

Од следната недела во бараката број 16 во Град Скопје ќе се работи двосменски, од 7:30 до 19:30 часот. Во текот на работењето ќе има две паузи, од 11:30 до 12 часот и од 14:30 до 15 часот. 

Мирен протест во Скопје против пресудите за „Дива населба“, сообраќајот нормализиран

Заврши протестот во Скопје против пресудите за обвинетите во случајот „Дива населба“. Протестот беше мирен, поддржан од семејствата на обвинетите кои на плоштадот „Скендербег“ се обратија пред помала група на поддржувачи.