Локално

Градот Скопје ќе ја мери сјајноста на светлото по скопските улици

Градот Скопје објави оглас за доделување на договор за јавна набавка на инструмент за мерење на сјајност.
Според објавата на Електронскиот систем за јавни набавки се работи за договор со проценета вредност од 338.983 без ДДВ.

ОРМ обезбеди широка поддршка за предлозите за измени на законите за извршување и за нотаријат

Иницијативата на Организацијата на работодавачи на Македонија (ОРМ) за измени и дополнувања на законите за нотаријат и за извршување добија поддршка од најголемите стопански комори во земјата, од компании кои членуваат во нив, како и од нотарската и комората на извршители на Македонија. 

УЈП: Прием на даночни пријави денеска до 20 часот

Со цел граѓаните да можат да ја поднесат даночната пријава во законскиот рок, сите даночни канцеларии на УЈП за прием на Годишните даночни пријави денеска ќе работат со продолжено работно време до 20 часот, соопштија од Управата за Јавни приходи (УЈП).

БЕГ со сервис за брз и едноставен пристап до сите информации и услуги

Повеќе од половината или 64% од потрошувачите приклучени на централниот систем за топлинска енергија на БЕГ имаат голема доверба во компанијата, покажува последното истражување на мислењето на потрошувачите. 

Нов проект: УЈП ќе праќа пополнети даночни пријави на граѓаните да се избегнат метежите

Управата за јавни приходи работи на нов проект со кој се очекува да се решат метежите кои секоја година се создаваат со доставувањето на годишните даночни пријави.  Проектот предвидува да даночните обврзници да не поднесуваат Годишни даночни пријави, туку Управата 

Саем на мебел од 21 до 26 март: Влезете во светот на уникатноста

43. Меѓународен саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустријата на мебел - Мебел 2017 започнува на 21 и ќе трае до 26 март. Подготовките за саемот се во тек и се очекува пласирањето на најуникатните дизајни на мебел досега.

Времето денеска облачно и свежо со услови за слаб дожд

Во Македонија утринава преовладува облачно време со локален дожд во западните и северните делови и со слаб снег на планините. Долж Повардарието и во источните делови на државата дува умерен до засилен северен ветер кој наместо достигнува брзина до околу 60 км/час.

(Фото) Снегот се врати: Маврово подготвено за “пролетно“ скијање

Нова снежна покривка од околу 10 сантиметри утрово има на Маврово. Како што може да се види и од фотографијата, терените се подготвени за скијање, а ски лифтовите работат. 

Зимата не се предава: Денеска студено време, а на некои места ќе провејува и снег

Под влијание на влажна и постудена воздушна маса од север во поголемиот дел од земјава утрово е облачно, во западните и северните делови со повремени локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места со повремен снег

Почнаа турканиците: Над 100.000 граѓани имаат уште три дена да пријават данок

Среда 15 март е крајниот рок за доставување Годишни даночни пријави до Управата за јавни приходи (УЈП), а уште 100.000 граѓани сеуште не пријавиле данок. Заклучно со петокот 9 март во оделенијата на Управата за јавни приходи вкупно 288 илјади граѓани доставиле Годишни даночни пријави