Локално

Сообраќајот се одвива без забрани, низ клисурите постои можност од одрони

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози.

За прв пат во Македонија, рели-крос со џипови

​Овој викенд Прилеп првпат, а воедно и Македонија, ќе биде домаќин на првиот меѓународен рели-крос „Маcedonian trophy“ со џипови, в сабота попладне ќе се одржи скејтерски натпревар на новиот терен кај Паркот на револуцијата, а в недела на полигонот 

Десетина крави задавени од волци кај селото Пресека

 Десетина крави се задавени синоќа во селото Пресека од волци кои  ги нападнале  говедата и ги умртвиле. 

Октомври 12, 2016 Локално Никола Осило

Без вода утре од 8 часот Аеродром, Ново Лисиче, Сопиште и други населби

Водовод и канализација преку својата фејсбук страница информира дека на ден 13.10.2016 г. поради уличен дефект Ф-700мм на Локација Сервисна Зона Југ во кругот на ЈП Улици и Патишта, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од високата зона во н.Аеродром н.Ново Лисиче н.Припор, с.Сопиште, с.Ракотинци и с. 

Гостивар ќе добие нов модерен здравствен центар

Компанијата Пелагонија АД Гостивар официјално започна со изградба на нов Здравствен Центар со деловни содржини. Инвестицијата предвидува објект со вкупна нето површина од 4600 м2 на седум ката, во која е планирано да има специјалистички ординации,амбуланти, лаборатории и  деловни простории, како и сопствен паркинг.

Бистро „Здраво живо“ подготвува храна каква што практикуваат Ѓоковиќ и принцезата Кејт

Бистро „Здраво Живо“ е успешна приказна која трае три години. Станува збор за  ресторан за термички необработена храна, каде може да вкусите гурмански специјалитети, кои се вегански и безглутенски. Покрај редовното ресторанско мени, ресторанот 365 дена во годината подготвува различни доручек,ручек,вечера и десерт на денот. 

Карамбол со пет коли кај патарината “Отовица“, повредени седум лица

На автопатот Велес-Скопје, на околу 400 метри пред наплатната рампа „Отовица“, вчера во 09.30 часот се случила сообраќајна незгода помеѓу пет патнички моторни возила при што се повредени седум лица. МВР денеска соопшти дека се судриле патничко моторно возило „Мазда“ со прилепски регистарски ознаки

Октомври 10, 2016 Локално Никола Осило

Министерството за надворешни работи ќе ја чисти фасадата на новиот објект

Министерството за надворешни работи на Република Македонија распиша оглас за набавка на услуги за еднократно чистење на фасадата на објектот на МНР. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 305.000 денари или околу 5 илјади евра.

Дете паднало од автомобил во движење и се здобило со тешки повреди

Вчера во 19.30 часот во Скопје на ул. „2-ра Македонска Бригада“ се случила сообраќајна незгода во која Р.С. (35) од Скопје, додека го управувал патничко моторно возило „Рено Трафик“ со скопски регистарски ознаки, од задната десна страна од возилото испаднало петгодишно дете-сопатник во возилото.

(Фото) Заев ја извози рели-патеката и на крај го чекаше пријатно изненадување за роденденот

Под генерално покровителство на општина Струмица, денеска, се одржа 37. Меѓународно рели и рели крос на теренски возила и автомобили на патеката во реката Тркања.