Локално

Декември 29, 2016 Локално Никола Осило

Скопјани во љубов со своите автомобили: Новите автобуси на ЈСП не привлекоа повеќе патници

Во услови на обновен возен парк на ЈСП-Скопје показателите за неговото работење се спротивни на очекуваните, укажуваат Државните ревизори во извештајот „Ефикасност на мерките за решавање на сообраќајниот метеж во Скопје“. 

Декември 29, 2016 Локално Никола Осило

Метеж во решавањето на сообраќајниот метеж во Скопје

Катастрофални наоди откриваат Државните ревизори по оценувањето на „Ефикасноста на мерките за решавање на сообраќајниот метеж во Скопје“. Ревизорите укжуваат дека има низа недостатоци во однос на мониторинг на сообраќајот, иградба на нова инафрструктура

Жито го отвори 18-от маркет во Скопје

Жито маркети го отворија својот 18. маркет во Скопје, а 53. во Македонија. Новиот маркет се наоѓа на улица Методија Шаторов Шарло, брoj 30,  во населбата Аеродром, во близина на поликлиниката „Јане Сандански”. Маркетот е распространет на површина од 330 м2, со две наплатни каси и со тим од тринаесет вработени.

Вевчани полно за празниците, најбројни се домашните гости

Вевчани се подготвува за пречек на Новата година. Угостителските објекти се целосно исполнети, информира градоначалникот Цветомир Угриноски. Најбројни се домашните гости, од кои најприсутни ќе бидат од Скопје, но ќе има и од другите градови.

Студен ветер со брзна од 100 километри на час ќе донесе силен студ за новогодишната ноќ

Времето до крајот на денов ќе биде студено и со силен северен ветар, кој повремено ќе биде и со брзина од 100 километри на час. Локално ќе провејува слаб снег, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Студено и ветровито време со слаб снег ќе биде и во текот на утрешниот ден.

Снег во Крушево, Маврово и Лазарополе

Во изминатите 24 часа врнежи од дожд и снег се забележани во Прилеп, Дебар, Тополчани, Крушево, Претор, Пожаране, Битола, Охрид, Маврово и Лазарополе. Снежна покривка е формирана во Крушево од осум сантиметри, Маврово 9 и Лазарополе 11 сантиметри. 

Почина сопственикот на култниот ресторан “Уранија”

По кусо и тешко боледување почина познатиот угостител Ставре Николоски, сопственик на култниот ресторан “Уранија” во Скопје.

(Фото) Насмевки и празнична еуфорија во последната недела од 2016 година

Како што се ближи крајот на 2016 година, истата заслужено вреди да биде испратена во празнична атмосфера како што доликува.

Капитол мол подготвува бројни изненадувања за новогодишните празници... Останете вклучени!

И оваа година Капитол мол се подготвува да ги израдува сите по повод новогодишните празници. Во топол амбиент кој штити од временските услови во секој дел од годината Капитол мол 

Крушево ќе го развива авантуристичкиот туризам

Општина Крушево, швајцарската Програма за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ) и параглајдинг клубот Хели потпишаа меморандум за соработка за ефикасна, континуирана и координирана соработка за развој на туризмот во Крушево, фокусирајќи се, пред сé, на развој на параглајдерството.