Локално

(Фото) Посетителите на Капитол мол најдоа време за себе и за нега на својата кожа на ДЕРМА ФЕСТ

​Динамиката на секојдневието ја избегнаа илјадници посетители на Капитол мол кои конечно посветија време за себе благодарение на ДЕРМА ФЕСТ

30 компании се претставија на Саемот за вработување во Тетово

Циклусот Саеми за вработување којшто започна во Скопје, на 26 мај, денес продолжува во Тетово во Центарот за Култур Иљо Антовски - Смок.

Заради инвестиции во дистрибутивната мрежа улицата Франклин Рузвелт викендов ќе има времен режим на сообраќајот

Улицата Франклин Рузвелт во близина на Министерството за Економија викендов ќе биде под времен режим за движење со возила заради реконструкција со дислокација на магистрален топловод од дистрибутивната мрежа за топлинска енргија на централниот топловоден систем.

Започна Саем на книга во Skopje City Mall

Од денес во Skopje City Mall започнува Саемот на книга организиран од трговскиот центар во соработка со Македонската асоцијација на издавачи, а ќе трае до 12 јуни. На прес конференцијата која се одржа денес во Skopje City Mall, свое обраќање до новинарите и присутните имаше претседателот на МАИ, Бојан Саздов.

УХМР: Денеска повторно пороен дожд, стабилизирање од утре попладне

Денеска попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално и во форма на невреме со интензивен пороен дожд, засилен ветер и услови за појава на град.

(Фото/Видео) Камион пропадна во фонтаната на плоштад Македонија

Камион пропадна во џампинг-џет фонатаната на градскиот плоштад во Скопје, додека службите се подготвуваат за пречекот на ракометните шампиони. Од она што може да се види е дека камионот е навлезен со предните тркала во фонтаната, која беше пуштена во употреба 

Пробајте ја Шведска: Денови на шведска храна од 7 до 16 јуни во „Дистрикт“

Со желба да ја запознае македонската јавност со вкусовите на шведската кулинарска култура, Амбасадата на Шведска веќе трета година по ред организира денови на шведска храна. Оваа година под мотото „Try Swedish!„, во ресторанот Дистрикт ќе можат да се вкусат интересни шведски рецепти од 7 до 16 јуни.

Федерацијата на фармери алармира: Рудникот Казандол ќе предизвика штети во земјоделството

Внимателно да се размисли за отворањето рудник во Казандол зашто подрачјето на Валандово, Богданци и Дојран има 13.681 хектар обработливo земјоделско земјиште, апелира Федерацијата на фармери (ФФРМ). ФФРМ, како што соопшти денеска, ја поддржува иницијативата на Валандово и Дојран 

Изложба на фотографии „Темјанот и несвесното во Јавна соба

Вечерва со почеток во 20 часот во Јавна соба ќе се одржи изложба на фотографии од Александар Димитровски насловени како „Темјанот и несвесното – стапица за за нераскажани приказни”. 

„Скопје синема сити“ ќе се одржи од 15 до 19 јуни

Во периодот од 15 до 19 јуни во Кинотека на Македонија ќе се организира третото издание на филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити.“