Локално

За љубителите на астрономијата: Изложба на астро-фотографија „Поглед во недоглед“

Утре со почеток од 20 часот во Музеј на град Скопје, „Скопското астрономско друштво“ ќе ја отвори изложбата на астро-фотографии насловена „Поглед во недоглед“.

Изложба на иновативни текстилни производи во Јавна соба

Под наслов „Вкусот на текстилот” денeска (7 февруари) со почеток во 20 часот во „Јавна соба“ ќе се одржи продажна изложба на македонски пионерски брендови.Влезот во Јавна соба е слободен.

ЈСП почна да вози бесплатно, но нема да ги враќа парите за веќе купените билети

ЈСП Скопје почна да ги превезува граѓаните бесплатно, согласно Одлуката на градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски. 

Во Skopje City Mall продолжуваат екстремно ниските цени

Skopje City Mall поради огромен интерес ја продолжува кампањата на Замрзнати цени и во наредниот период. Закупците во нашиот најголем трговски центар ќе продолжат со специјалните попусти, последни за оваа сезона и тоа се додека имаат залиха. 

Тетовчани се закануваат со протести ако ништо не се преземе со ски-центарот Попова Шапка

Од граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ велат дека  „Елем турс“ која го менаџира туристичкиот центар Попова Шапка од 1999 година, не успеа да го исполни очекуваното и ветените инвестиции во овој зимски центар, се вели во денешното соопштение 

Утре двочасовен прекин на сообраќајот на дел од патот Кичево - Охрид

Минирање на автопатот Кичево - Охрид на делот Подвис - Пресека ќе се изврши утре од 13 до 15 часот, информира денеска Регионалниот центар за управување со кризи во Кичево.

(Видео) Како автомобил влетува помеѓу скијачите на Попова Шапка и ја загрозува безбедноста

Компанијата која стопанисува со скијачкиот центар Попова Шапка, „Елем турс“ се пофали дека на 28 јануари биле продадени и искористени 1.100 билети на скијачкиот центар Попова Шапка.

Реномирана адвокатска канцеларија во Скопје бара искусен адвокат за работа

Еминентна Адвокатска канцеларија, со регистрирано седиште во центарот на Скопје има потреба да го зајакне својот адвокатски тим со искусен адвокат.
 

(ВИДЕО)​ Нивото на Охридско Езеро под дозволениот минимум, намалени и водостоите на реките

Нивото на Охридското Еезеро од утрово е пет сантиметри под дозволениот минимум, а водостојот на реката Црн Дрим кај Ложани од вчера е намален за 55 сантиметри, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Пијана Американка се повредила при симнување од автобус во Скопје

Четириесет и четири годишна државјанка на САД (К.Ј.Г) со живеалиште во Скопје се здобила со тешки телесни повреди откако синоќа при симнување од автобус на ЈСП на ул. „Ѓорче Петров“ се лизнала и паднала на тротоар.