Локално

Јавна соба и во 2017 за сите генерации

Многу луѓе се прашуваат каква програма може да очекуваме во 2017 во Јавна соба во 2017 со оглед на фактот што во минатата година сведоци бевме на голем број на работилници за деца, обуки за дизајнери, кулинарски работилници и тематски вечери со врвни кувари од цела 

Град Скопје апелира граѓаните да го расчистуваат снегот пред објектите

Поради најавените екстремно ниски температури во текот на наредните денови, Градот Скопје апелира до граѓаните, куќните совети и до сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска и да го исчистат снегот од приодите до нивните објекти.

(Фото) Бројни љубовни пораки низ Скопје: „Сите ме сакаат јако само ти знаеш како“

Деновиве низ Скопје можат да се забележат бројни графити со љубовна содржина, така што ги стоплуваат срцата не само на оној кому му се наменети, туку и на случајните минувачи кои ги читаат. Одамна на ова општество му треба многу повеќе љубов отколку поделби, разделби, омраза.

Убава вест: „Ново кино-утро“ во Кинотека на Македонија за зимскиот распуст

Кинотеката на Македонија и оваа година за време на зимскиот распуст организира дневна филмска програма „Ново кино-утро“, во која од 9-ти до 20 јануари ќе бидат прикажани пет филма.  Филмската програма ќе почне во понеделник напладне со проекција на анимираниот

На планините до вечер се очекува да паднат до 50 сантиметри снег

Највисока снежна покривка во државава изутрина во  седум  часот е измерена во Маврово и Лазарополе, каде има 11 сантиметри снег, а во Тетово и во Пожаране е формирана снежна покривка од три сантиметри.

Забрана за движење на камиони на Стража и Маврово - Дебар

Поради снежните врнежи од изутрина во 8:15 часот е воведена забрана за движење на камиони на патот  Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража, а од 8:20 на патниот правец крак Маврово-Дебар, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ).

Без вода утре од ул.„Мирослав Крлежа“ до ул. „Аминта Трети“ во Центар

 Корисниците на потегот од ул. „Мирослав Крлежа“ до ул. „Аминта Трети“ во општина Центар утре од осум часот ќе немаат вода, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи по добиеното известување од ЈП  Водовод и канализација.

Ќе се згрижуваат бездомниците и ранливите граѓани поради најавите за екстремно ниски температури

Министерството за труд и социјална политика, зедно со центрите за социјална работа и општинските организации на Црвениот крст ќе ги идефнтификуваат сите бездомни и лица во ризик, и времено ќе ги сместува во двата прифатни центри во Момин Потик и Чичино село. 

Над 1.000 маски ќе продефилираат на Вевчанскиот карневал 2017

Традиционалните маски - зет и невеста, Глупавиот Август и музичарите, заедно со останатите со кои на сатиричен начин се опишуваат случувањата во изминатите 12 месеци и годинава ќе продефилираат на Вевчанскиот карневал 2017 со кој се слави доаѓањето на Новата година според стариот календар.

ЈСП: Цените во јавниот превоз остануваат непроменети во 2017 годна

Од Јавното сообраќајно претпријатие Скопје денеска информираат дека со почетокот на новата 2017 година не биле направени корекции во ценовникот на услугите во јавниот превоз, односно, редовните корисници на услугите на јавниот превоз ќе ги користат