Локално

Октомври 7, 2017 Локално Никола Осило

Филмска кражба: Маскирани лица украле автомобил од двајца сопружници среде автопатот Куманово-Скопје

С.Ј.(58) и неговата сопруга Б.М.(43) биле пресретнати и насилно застанати од друго возило во кое биле четири маскирани лица, вооружени со огнено оружје, додека се движеле со возило „Рено Клио“ на автопатот Куманово-Скопје, во село Дељадровци, што било пријавено во полиција синоќа околу 20 часот.

 

Утре сите на голема забава во Skopje City Mall

Skopje City Mall слави 5 години од отворањето на трговскиот центар и по тој повод организира тридневен шопинг фестивал, ултра-спектакуларно музичко шоу со многу изненадувања, Late night shopping, Fashion Hunt и Семеен ден со забава за најмладите.

Холанѓанка починала во хотел во Охрид

Седумдесет и двегодишната  В.Т.М. од Амстердам,  Холандија, пронајдена е почината во хотел во Охрид.

Од утре стартува грејната сезона, и од БЕГ ќе пуштат парно греење

Од утре почнува новата грејна сезона за потрошувачите кои се приклучени на системот на Снабдување со топлинска енергија Балкан енерџи во Скопје. Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ) даде одобрение за старт на грејната сезона пред вообичаениот почеток на 15 октомври поради падот на температурите.

ЕЛЕМ „Енергетика“ утре ќе пушти парно за граѓаните приклучени на оваа мрежа

ЕЛЕМ утре ќе започне со производство, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија за потрошувачите приклучени на мрежата на ЕЛЕМ „Енергетика“, информираат од компанијата. „Парно греење ќе добијат 3.546 домаќинства, 17 воспитно-образовни институции

(ФОТО) Втората вртелешка „фаќа прашина“ пред МНР

Втората вртелешка во Скопје која летово беше поставена на кајот на вардар спроти Министерството за надворешни работи не е во функција. 

Полицаец нападнал вработени во испитен центар бидејќи ќерка му не положила возачки испит

​Полициски службеник вработен во полициската станица во Кавадарци физички нападнал две лица од испитениот центар на „Здружение на возачи“ од Велес поради тоа што неговата ќерка не го положила возачкиот испит.

Октомври 5, 2017 Локално Никола Осило

Скопјани ќе добиваат изводи од матично на домашна адреса за најдоцна 72 часа

Скопјани од денеска на домашна адреса може да добијат изводи од матичната книга на родени и на венчани. За тоа ќе треба да се регистираат на веб-страницата на Управата за водење на матичните книги (УВМК) или на нивниот е-портал uvmk.gov.mk, да пополнат барање 

Октомври 5, 2017 Локално Никола Осило

Маскирани лица опожариле „БМВ“ во скопски Капиштец

Непознати лица ноќеска пометнале пожар на моторно возило „БМВ“ сопственост на А.Ј. (30) од Скопје кое е опожарено во предниот дел. МВР информира дека ноќеска во 02,23 часот Д.Ј. пријавил дека на ул.„Адам Мицкиевиќ“, во Скопје

Серија земјотреси почувствувани во Пехчево и Кочани

Серија земјотреси, од кои најсилниот со магнитуда од 3,5 степени според Рихтеровата скала, се регистрирани попладнево во 14 часот и 53 минути во Пехчево и Кочани, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.