Локално

(Фото) АРМ се вклучи во гасењето на пожарот кај Македонски Брод

Армијата на Република Македонија се вклучи во помош при гаснење на пожарот во атарот на селото Требовље, општина Македонски Брод каде беше зафатена шумска површина од околу 200 хектари.

Горан Стојановски разрешен, Стрезо Стаматовски в.д. директор на Центарот за култура „Григор Прличев“

Министерството за култура на Република Македонија донесе решение за разрешување на Горан Стојановски од функцијата директор на Центарот за култура „Григор Прличев“ – Охрид. За вршител на должноста директор во оваа национална установа е назначен актерот Стрезо Стаматовски.

Пожар во Македонски Брод, зафатена борова шума

Борова шума е зафатена од пожарот кај Македонски Брод за чие гаснење во моментов се ангажирани два авиона и 56 припадници на тимовите за брз одговор, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС).

Момче убиено на свадба во Липково

​Во Медицинскиот центар Куманово синоќа во 23 часот и 30 минути бил донесен Б.А. (1998), државјанин на Република Германија со потекло од Прешево, Србија, кој имал огнострелни рани во пределот на градите, а ги здобил на свадбена веселба во село Липково, соопшти денеска МВР.

Обвинетиот за убиството на охриѓанецот Матилоски повеќе не се смета за виновен

​Бојан Угреновиќ (30), српскиот државјанин обвинет за убиство на охриѓанецот Димитар Матилоски ланската новогодишна ноќ, повеќе не се смета за виновен за кривичното дело што му се става на товар.

Жителите на Карпош сакаат да ја вратат во функција салата „Партизан“

„Да го вратиме Партизан на граѓаните“ е иницијатива на граѓаните на Карпош со цел спречување на понатамошно уништување на овој вреден спортско рекреативен објект и негово враќање во функција на жителите, се вели во објавата на социјалните мрежи.

Кривични пријави за три лица за тепачката со смртни последици во Охрид

​Три лица од Охрид се товарат за виновни за инцидентот со смртни последици што вчера се случи на улицата „Будва“ во охридската населба „Радојца Новичиќ“. Станува збор за Н.С. (79), З.С. (45) и Д.С. ( 24) сите од Охрид, против кои полицијата поднесе кривични пријави за сторено казнено дело „убиство“.

(Фото) Патувачкото кино на „МакеДокс“ во Девич, Црешнево и Локвица

Недопрена природна убавина, тесни патчиња и стрмни планински сртови над кои се простира бескрајно ѕвездено небо се секојдневниот амбиент на проекциите на Патувачкото кино на „МакеДокс“ во областа Порече. 

Oпштина Карпош бара услуги за привремени вработувања, за новите вработени ќе потроши 70.000 евра

Општина Карпш објави оглас за доделување на договор за јавна набавка за услуги за привремени вработувања за потребите на Општина Карпош.

Повозрасно лице смртно настрада во тепачка во Охрид

​Едно лице почина како последица на тепачка што вчера попладне се случи на улица „Будва“ во Охрид.  Портпаролот на СВР - Охрид Стефан Димоски ја потврди информацијата и најави повеќе информации во текот на денот. Според првичните информации, до инцидентот дошло поради банална причина односно вербална расправија