Локално

Трибина: Вредноста на македонската архитектура денес

Во рамки на Саемите за градежништво и недвижности кои се отворија на 28 февруари, денеска во 15 часот во Дипломатик салата на Скопски саем ќе се одржи и трибината на тема „Вредноста на македонската архитектура денес“ во организација на Асоцијацијата на архитекти на Македонија и Скопски саем. 

Тројца скопјани истепани од насилници, во два одвоени случаи

Во два одвоени случаи вчера, тројца скопјани биле истепани од групи насилници, соопшти СВР Скопје.Првиот инцидент се случил во 18.35 часот, кога кај билетарницата на ЈСП, 15-годишник од селото Кадино без причина бил нападнат, како што соопшти полицијата, од пет-шест 

Планинар од Скопје се изгубил кај врвот “Орле”, Кавадаречко

Во Кавадаречко утрово се трага по планинар од Скопје кој се изгубил кај врвот “Орле”. Како што информираат од МВР, вчера околу 14 часот во полициската станица од општа надлежност во Кавадарци било примено известување дека на пат кон врвот “Орле” кај селото Галиште се изгубиле пет лица планинари од Скопје.

Во Пелагонија и скопско ветер од 70 километри на час

Во текот на ноќта во Пелагонија и скопската котлина дуваше северен ветер кој достигна брзина од 60 до 70 километри на час. Времето беше умерено, до значително облачно со локален дожд со слаб интензитет, а на планините снег.  Во втората половина од ноќта врнежите насекаде престанаа, а облачноста се намалуваше.

Се трага по тројца планинари во реонот на Мариово

Во реонот на Мариово изгубени се тројца планинари/рекреативци, а после три дена недостапност на мрежа од мобилните оператори, денес околу пладне еден од нив успеал да се јави на специјалниот и бесплатен број 194 и да го пријави случајот, велат познаници на исчезнатите планинари за еМагазин.

Југохромци утре ќе го блокираат патот Скопје-Тетово

Вработените од комбинатот Југохром утре од 11 до 13 часот ќе го блокираат патот Скопје - Тетово кај наплатна рампа Желино во двата правца. Според најавата пратена до медиумите, тие велат дека протестот е поради неправедното исклучување на печките за работа.

УЈП отвори дополнителни шалтери за доставување на годишна даночна пријава

Со цел избегнување на метежите во последните денови пред крајниот рок, од денесka, УЈП отвори дополнителни шалтери за поднесување на Годишна даночна пријава, лоцирани на приземјето на Дирекцијата за големи даночни обврзници (зграда на ССМ).

Опожарени три возила во Скопје

Три возила се опожарени на булеварот „Крсте Мисирков“ во Скопје. Пожарот е изгаснат од страна на Бригадата за противпожарна заштита во Скопје.

Електричар и дадилка краделе дијамaнтски прстени, тенџериња и кеш од скопјанец за кој работеле

СВР Скопје поднесе кривична пријава против двајца скопјани поради основано сомнение дека сториле кривично дело „кражба“. Осомничен е 44-годишниот С.С. кој работејќи како електричар од домот каде бил ангажиран во неколку наврати украл предмети во вкупна вредност од околу 25 илјади евра.

Започнаа Саем на градежништво и Саем на недвижности: Енергетската ефикасност во фокус на саемите

„Градежниот сектор е од клучно значење за енергетската и ресурсната ефикасност. Објектите трошат околу 40% од енергијата и 40% од ресурсите кои се произведуваат на глобално ниво и поради тоа тие се едни од најголемите придонесувачи во продуцирањето на