Локално

Од утре зонско паркирање и пред манастирот „Св.Пантелејмон“

Градот Скопје и ЈП „Градски паркинг“ ги информираат граѓаните дека од утре, 7 јули ќе почне да работи новото зонско паркиралиште, зона А02, кај манастирот „Свети Пантелејмон“ во Нерези. Паркирањето на оваа паркинг-зона ќе се наплаќа за време на државните празници и за викендите од 09 до 16 часот.

(Фото) Карпош доби шарени тротоари

Во рамките на летниот музичко-интерактивен камп во Пиколини денес се одржа средба за потпишување на Меморандум за соработка помеѓу Општина Карпош и Пиколини во насока на изведба на краткорочниот проект “Шарени тротоари во Карпош”.

 

Подмолна измама во Скопје: „Израелец со мака“ му зел 5.000 евра на 76-годишен старец

На 03.07.2018 година во 16.30 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје, С.А. (76) од Скопје пријавил дека истиот ден во периодот од 11.00 до 13.30 часот на ул. „Благоја Стефковски“ две непознати лица го измамиле, при што му одзеле 5000 евра.

Хрватица тешко повредена по удар од автомбил во Скопје

На 04.07.2018 година во 14.00 часот на паркинг простор на ул. „Отокар Кершовани“ во Скопје, патничко возило „Пежо 206“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Т.И. (40) од Скопје, удрило во пешакот А.Б. (49) од Вировитица, Република Хрватска, со престој во Република Македонија, информира МВР.

 

Скопјанец почина по удар од „Ауди“

На 04.07.2018 година околу 20.20 часот на ул. „Кемал Сејфула“ во Скопје патничко возило „Ауди А3“ со турски национални ознаки, управувано од Џ.Ш. (28) од Скопје, удрило во пешакот И.К. (55) од Скопје.

 

(Фото) Лекар од Кичево со дијагноза за пациент: Кашла како куче

На социјалните мрежи, мајка од Кичево постираше дијагноза од лекар во која во анамнезата е наведено „Кашла како куче“.

Источниот регион зафатен од невреме

​Краткотраен пороен дожд и грмежи попладнево се забележани во Светиниколско, Штипско и Кочани, а ветер со брзина до 72 километри на час е забележан во Тополчани. Нестабилност е забележана и во Кривопаланечко и во источниот дел од скопската котлина. Во поголемиот дел од земјата времето е сончево и топло.  

Земјотрес ги вознемири жителите на дебарско, епицентарот во Албанија

Во поширокиот Дебарски регион денеска во 11:02 часот е почувствуван земјотрес кој ги вознемири жителите. Оние кои живеат во повисоките станбени објекти ги напуштија домовите.

Луксузно БМВ украдено на Бит Пазар

На 03.07.2018 година во Полициската станица Бит Пазар, Р.Д. (46) од Скопје пријавил дека во периодот од 23.30 на 02.07.2018 до 09.00 часот на 03.07.2018 година на булеварот „Крсте Мисирков“ непознат сторител го одзел неговото патничко возило „БМВ 530Д“ со скопски регистарски ознаки, информира МВР.

 

Тепачка во ноќен клуб во Градскиот парк

Денеска (04.07.) во 06.00 часот С.П. (25) од Скопје пријавил дека околу 02.40 часот додека со негов другар В.С. биле во ноќен клуб во Градскиот парк, непознато лице физички го нападнало, а потоа со шише го удрило во главата.