Локално

Жителите на Ново Лисиче ги нашле своите маалски кучиња обесени

Жителите на Ново Лисиче, маалските миленици кои ги барале со денови ги нашле обесени, бидејќи биле поставени стапици, информираат од Анима Мунди.

(Фото) Уште еден успешен Mask’n’Mall со многу забава и награди

Денот на шегата во Skopje City Mall беше одбележан со многу забава, активности и избор за најубава маска. 

Стечај му се заканува на легендарниот скопски клуб „Хард рок“

Централниот Регистар на Република постапувајки по службена должност за упис на решение за поведување на претстечајна постапка на Основен Суд Скопје 2 од 27.03.2017 година за друштво за трговија услуги и угостителство „Хард рок“ ДООЕЛ Скопје од Скопје донесе решение со кое се одобрува уписот.

(Фото) Креативно првоаприлско уживање за посетителите на Веро центар

Дечиња маскирани како омилените ликови од цртаните филмови, суперхерои, гусари, полицајци, диносауруси, пчелички, бубамари, но и родители со различни маски, беа дел од големата првоаприлска забава што се одржа во Веро центар по повод Денот на шегата – 1 Април.

Тренер, а не наставник од Кавадарци доби кривична пријава за сексуален напад на 13-годишно девојче

Тренер на стрелечки клуб од Кавадарци, а не наставник како што пренесе вчера новинската агенција МИА, доби кривична пријава од полицијата за педофилија, односно за полов напад врз дете кое не наполнило 14 години.

Кривична пријава за пет лица за грабеж на британски државјанин

​СВР Тетово-Полициска станица Гостивар поднесе кривична пријава против пет лица поради сомнение дека сториле две кривични дела „разбојништво“ и „противправно лишување од слобода“. Тие, според пријавата  пред десет дена ограбиле британски

Создадени се услови за ефикасен дијалог во функција на натамошен економски и социјален развој

Јакнење на социјалниот дијалог на национално и локално ниво, воспоставување инфраструктура и поттикнување на колективното договарање, како и воспоставување ефикасен механизам за мирно решавање на работните спорови, беа трите главни компоненти 

Голема првоаприлска забава за целото семејство во Веро центар

Денот на шегата, 1 aприл, ќе се одбележи во Веро центар со голема неколкучасовна првоаприлска забава за целото семејство. 

Започна првата од серијата обуки за „Лична асистенција за живот, работа и радост“

Како дел од проектот „Унапредување на услугите за социјална вклученост“ започна првата од обуките за лични асистенти за лицата со телесна попреченост. Целта на обуките е да се претстави концептот на личен асистент на лицата со попреченост, да се прикажат моделите 

„Дива лига“ во сообраќајот во Тетово и Гостивар: Илјадници возат без дозвола и без регистрација

Полицијата откри 12 нерегистрирани возила, 10 возачи без валидни дозволи и четворица возачи почетници при вчерашните превентивно контролни активности во Тетово и Гостивар, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски.