Локално

Сообраќајот во зимски услови, затворен патот Македонски Брод-с. Здуње

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот по интервенција на екипите на ЈП „Македонијапат“. Патниот правец Македонски Брод - с.Здуње на кој гравитираат 11 села, не е прооден за секаков вид на 

Непрооден патот Македонски Брод - Здуње

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот по интервенција на екипите на „Македонија пат“. Слаб дожд врне низ цела Македонија, додека снег со слаб интензитет паѓа на Попова Шапка

Сообраќајот без поголеми застои, слаб снег врне на Попова Шапка, Стража, Маврово и Буково

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози наместа со остатоци од снег на коловозите, по интервенција на екипите од „Македонија пат“. Слаб дожд врне низ цела Македонија, додека снег со слаб интензитет паѓа на Попова Шапка, Стража, Маврово и Буково.

Дефектот целосно отстранет, нормализирана испораката на топлинска енергија во центарот на Скопје и „Карпош“

​Откако беше нормализирана испораката на топлинска енергија во текот на вчерашниот ден, за потрошувачите од централното градско подрачје и делови на општината Карпош

Повеќенаменска сала и затворен базен ќе се градат во Карпош

Општина Карпош конкурсот за избор на идејно решение за изградба на повеќенаменска спортска сала и за училишен затворен пливачки базен му го додели на Васил Велков.

 

БЕГ: Нормализирана испораката на топлинска енергија во Центар и Карпош

​Испораката на топлинска енергија во централниот дел на Скопје и делови од општина Карпош е нормализирана, соопштија вечерва  од „Балкан Енерџи Груп“.

Екипите на „Балкан енерџи“ се на терен, но не се знае кога граѓаните ќе добијат парно

Екипите на Дистрибуција со топлина Балкан енеџи веќе се на терен и интензиво работат на санација на дефектот и воспоставување на режим на редовна испорака на топлинска енергија до сите потрошувачи.

Без парно останаа голем број скопјани

Од Балкан Енерџи Груп во 13:20 часот го известиле Центарот за управување со кризи дека поради голем губиток на вода на мрежата, без топлинска енергија останаа корисниците на потегот од Топланата Исток до Порта Влае. Во моментот се трага по местото на дефектот т.е. на губитокот на топлата вода.

(ВИДЕО) Охридско езеро замрзнато снимено од под вода

Поларните температури придонесоа и делови од Охридското езеро да замрзнат. Како тоа изгледа видете од видеото на Љупчо Лепи.

Поради остатоци од снег: На четири патни правци има забрана за товарни возила

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци: крак Маврово – Дебар, Кочани – Делчево - граничен премин Делчево, Дојранска раскрсница – Дојран и Берово – Виница – Кочани,