Локално

Разбојник со маска на „Дедо Мраз“ ограбил маркет во Скопје

​Непознат сторител облечен во маска на Дедо Мраз извршил разбојништво вчера во маркет  на ул. „Будимпештанска“.

Капитол мол исполнет со детска радост и новогодишен дух

​Аеродромски Капитол мол отсекогаш претставувал место исполнето со топла атмосфера. Посетителите во центарот отсекогаш можеле да уживаат во шопингот, забавата, игрите и храната во средина која заштитува од временските услови во секој дел 

Облечете се убаво, времето ќе биде сончево со северен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. На планините ќе има услови за слаб снег. Ќе дува умерен, а наместа и силен северен ветер кој повеќе ќе биде изразен долж Повардарието, во источните делови и на планините.

Внимавајте на патот, снегот го отежнува движењето кон Маврово, Ѓавато и Крива Паланка

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози. Слаб снег врне во Маврово, Крива Паланка и на планинскиот премин Ѓавато, информира Автомото сојузот на Македонија во утринскиот извештај за состојбата на патиштата.

Во Лазарополе наврнати 14, на Маврово 12, а во Крушево 7 сантиметри снаг

Највисока снежна покривка од 14 сантиметри и најниска температура од минус девет степени Целзиусови во осум часот изутринава се измерени во Лазарополе. Во Маврово има 12 сантиметри снег, а температура од минус шест степени, во Крушево се наврнати седум сантиметри снег и се измерени минус осум степени.

Декември 29, 2016 Локално Никола Осило

Скопјани во љубов со своите автомобили: Новите автобуси на ЈСП не привлекоа повеќе патници

Во услови на обновен возен парк на ЈСП-Скопје показателите за неговото работење се спротивни на очекуваните, укажуваат Државните ревизори во извештајот „Ефикасност на мерките за решавање на сообраќајниот метеж во Скопје“. 

Декември 29, 2016 Локално Никола Осило

Метеж во решавањето на сообраќајниот метеж во Скопје

Катастрофални наоди откриваат Државните ревизори по оценувањето на „Ефикасноста на мерките за решавање на сообраќајниот метеж во Скопје“. Ревизорите укжуваат дека има низа недостатоци во однос на мониторинг на сообраќајот, иградба на нова инафрструктура

Жито го отвори 18-от маркет во Скопје

Жито маркети го отворија својот 18. маркет во Скопје, а 53. во Македонија. Новиот маркет се наоѓа на улица Методија Шаторов Шарло, брoj 30,  во населбата Аеродром, во близина на поликлиниката „Јане Сандански”. Маркетот е распространет на површина од 330 м2, со две наплатни каси и со тим од тринаесет вработени.

Вевчани полно за празниците, најбројни се домашните гости

Вевчани се подготвува за пречек на Новата година. Угостителските објекти се целосно исполнети, информира градоначалникот Цветомир Угриноски. Најбројни се домашните гости, од кои најприсутни ќе бидат од Скопје, но ќе има и од другите градови.

Студен ветер со брзна од 100 километри на час ќе донесе силен студ за новогодишната ноќ

Времето до крајот на денов ќе биде студено и со силен северен ветар, кој повремено ќе биде и со брзина од 100 километри на час. Локално ќе провејува слаб снег, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Студено и ветровито време со слаб снег ќе биде и во текот на утрешниот ден.