Локално

Снег во Крушево, Маврово и Лазарополе

Во изминатите 24 часа врнежи од дожд и снег се забележани во Прилеп, Дебар, Тополчани, Крушево, Претор, Пожаране, Битола, Охрид, Маврово и Лазарополе. Снежна покривка е формирана во Крушево од осум сантиметри, Маврово 9 и Лазарополе 11 сантиметри. 

Почина сопственикот на култниот ресторан “Уранија”

По кусо и тешко боледување почина познатиот угостител Ставре Николоски, сопственик на култниот ресторан “Уранија” во Скопје.

(Фото) Насмевки и празнична еуфорија во последната недела од 2016 година

Како што се ближи крајот на 2016 година, истата заслужено вреди да биде испратена во празнична атмосфера како што доликува.

Капитол мол подготвува бројни изненадувања за новогодишните празници... Останете вклучени!

И оваа година Капитол мол се подготвува да ги израдува сите по повод новогодишните празници. Во топол амбиент кој штити од временските услови во секој дел од годината Капитол мол 

Крушево ќе го развива авантуристичкиот туризам

Општина Крушево, швајцарската Програма за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ) и параглајдинг клубот Хели потпишаа меморандум за соработка за ефикасна, континуирана и координирана соработка за развој на туризмот во Крушево, фокусирајќи се, пред сé, на развој на параглајдерството. 

Град Скопје ги награди со 10.000 денари најдобриот полицаец, пожарникар и крводарител за 2016

Марјан Димитриевски е најдобар полицаец, Ѕвонко Стојановски е најдобар пожарникар, а Љупчо Велковски најдобар крводарител за 2016 година во Скопје.Наградите на најхрабрите и најхуманите луѓе во Град Скопје за 2016 година денеска им ги врачи градоначалникот Коце Трајановски

Задолжителната примена на електронски билет во ЈСП почнува следната недела

Eлектронската наплата во автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) и приватните превозници ќе почне задолжително да се применува од следната недела. Првичната цена на новата електронска картичка ќе изнесува 150 денари.

Декември 25, 2016 Локално Никола Осило

Убава забава за најмладите: Дедомразовци ќе се тркаат во центарот на Скопје

Во центарот на  Скопје денеска ќе се одржи трета дедомразовска трка како дел од празничната новогодишна програма на главниот град. На трката ќе учествуваат лица од различна возраст облечени како Дедо Мраз, а должината на патеката за трка е два километра.

Декември 24, 2016 Локално Никола Осило

Дедо Мраз пристигна со хеликоптер на аеродромот во Петровец

Повеќе од 450 деца денеска го проследија симболичното пристигнување на Дедо Мраз со транспортен хеликоптер на АРМ на воениот дел од аеродромот „Александар Велики“. По пристигнувањето Дедо Мраз на дечињата им подари новогодишни пакетчиња.

 

Мустафа Шефаит кој беше страв и трепет за карбинското село Ебеплија осуден на 10,5 години затвор

Петчлениот кривичен судски совет чиј претседател е судијата Сашко Ѓеорѓиев од Основниот суд во Штип денеска ја објави пресудата за 35 годишниот Мустафа Шефаит, кој во мај годинава во карбинското село Ебеплија на планината Плачковица