Локално

Трагедија во Скопје: Девојче се удави во обид да го спаси своjот помал брат

Девојче на возраст од 13 години починало откако се удавило во ископ полн со вода при обид да го спаси својот помал брат и неговото другарче кои влегле да се искапат вчера во скопската населба Илинден, информираа од МВР.

 

Моторџија од Тетово тешко повреден откако излетал од патот

На 02.07.2018 година во 20,10 часот било пријавено дека на автопат Скопје - Тетово на место викано „Студена Вода“ С.А.(33) од Тетово управувајќи моторцикл „Сузуки“ изгубил контрола над истиот и излетал од патот.

 

Прилепчанец тешко повреден по удар од автомобил, возачот избегал

На 02.07.2018 година во 23,30 часот било пријавено дека во Прилеп на улица „Сотка Ѓорѓиески“ патничко моторно возило непозната марка управувано од непознат возач удрило во пешакот А.П.(42) од Прилеп, по што го возачот го напуштил местото на настанот.

 

Изгоре угостителски објект во Тетово

На 02.07.2018 година околу 08,45 часот било пријавено дека во Тетово на улицата „Вон Вардарска“ настанал пожар во Угостителски објект сопственост на Н.М.(34) од Тетово.

 

Хрвати сакаат да го купат планинарскиот дом Јелак, апел тој да се прогласи за заштитен споменик

Ски-клубот „Љуботен“ апелира планинарскиот дом Јелак, Скокалницата и кулата Титов врв да се прогласат за заштитени споменици на културното наследство.

Гостиварец нападнал полицајци што сакале да го приведат

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Д.К.(37) од Гостивар, за сторени кривични дела ,,Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“ и „Загрозување на сигурноста“, соопшти МВР.

Го претепале на автобуска станица

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Б.Б.(20), С.Д.(21) и Ј.Љ.(19), сите од Скопје за сторено кривично дело „Насилство“, соопшти МВР.

 

Исчезна 14-годишна штитеничка на Домот „25-мај“

На 01.07.2018 година во Полициската станица Чаир И.И.(36) вработен како социјален работник во Домот “25-ти Мај“ пријави дека на 30.06.2018 година од домот во непознат правец се оддалечила 14 годишна штитеничка од домот, соопшти МВР.

 

Групна тепачка на Клиниката за гинекологија

На 01.07.2018 година во 14,25 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека во Комплекс клиники “Мајка Тереза“ во Клиниката за гинекологија бил нарушен јавниот ред и мир со тепачка помеѓу Б.С.(51) и С.С.(33) од една страна и А.А.(30) и А.С.(27) од друга страна разменувајќи

Црн биланс за моторџиите низ Македонија

На 01.07.2018 година околу 15.50 часот на булевар „Маршал Тито“ во Тетово се случила сообраќајна незгода помеѓу мотоцикл „Рија“ со тетовски регистарски ознаки, управуван без дозвола од 16-годишно лице од Тетово и мотоцикл „Сузуки“, управуван од А.М.(24) од село Мала Речица, тетовско, информира МВР.