Интервју

Николовски: Младите претприемачи треба да ги промовираат македонските производи на домашен и странски пазар

Влатко Николовски е маркетинг-менаџер во компанијата „Урбан инвест“, најголемиот производител на павер и терастон елементи во Македонија и Балканот. 

Шуклева: Енергетскиот сектор сѐ уште е „машки“, но жените добиваат сѐ повлијателни улоги

Претседателката на Надзорниот одбор на МЕПСО, Ева Шуклева е член на Почесниот комитет на годинешната конференција „Жени во енергетиката 2018“, што се одржува втора година по ред. 

Митевска: Спортот ме челичи, а пишувањето ме релаксира и ми го јакне умот

По објавата на првата збирка „Додека Данте спие“ на писателката Силвија Митевска се подготвува објавата на втората збирка „Шепотот на Данте“. Повторно Данте, бидejќи Данте е нејзиниот син, и книгите се пишувани додека тој спиел односно растел.

Андонова: 175 едноставни и економични рецепти за нега, кои можете да ги подготвите дома

Промоција на книгата „Природно убави со Биодевојка“ од блогерката Вики Андонова, ќе се одржи на утре во 18 часот во Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ (Public Room).

Уметноста го менува светот и покрај сите органичувања

Премиерата на претставата „Чиста хеорина“ се случи на 28 април, а следните изведби ќе бидат на 16 и на 19 мај  во Јавна соба. 

Бошко Стаменковски, светски шампион во „пауерлифтинг“: Гордо ја претставувам Македонија во светот, иако за возврат не добивам ништо

Бошко Стаменковски е светски и европски шампион во „пауерлифтинг“ дисциплината „бенч-прес“. Шампионскиот статус неодамна го потврди и со освоениот златен медал на В4 Светскиот куп во „паурелифтинг“ што се одржа од 21-23 април оваа година во Гер, Унгарија.  

Гогова Кочишки: Преку интересни и едукативни дигитални книги, децата се вљубуваат во читањето

Pickatale е издавачка куќа основана во 2013 година во Норвешка и се занимава со создавање и издавање на дигитални детски едукативни, интерактивни и повеќејазични книги. 

Девојката која беше приведена за пушење на џоинт ексклузивно за „еМагазин“ вели: Подобро е нелегално жив, отколку легално мртов

Моника Ристеска која беше приведена од полицијата за пушење на марихуана на јавно место, во разговор за „еМагазин“ за овој случај, вели дека полицијата немала основ да ја приведе.

Што се крие зад успехот на Vivax клима уредите во Македонија?

Во Македонија по 11-ти пат се одржа Vivax Cool Day на кои беа претставени новостите од Vivax, посебно оние кои ќе се направат со клима уредите. 

Елена Панова, маркетинг директорка во Вип: Создаваме иновативни решенија со висока додадена вредност за супериорно корисничко искуство

За најновите современи и иновативни технолошки решенија кои им ги нуди Вип на своите корисници, еМагазин разговараше со Елена Панова, маркетинг директорка во Вип.